Čtvrtek 28. září 2023
Polojasno 24°C

Žádné roušky ani rozestupy, opravdu je KLDR bez covidu? Kim na sjezdu přiznal nebývalé potíže

Autor: ČTK - 
6. ledna 2021
07:43

V Severní Koreji začal sjezd vládnoucí strany, který je prvním za pět let. Na začátku sjezdu vystoupil její předseda a vůdce země Kim Čong-un, který v projevu zhodnotil úspěchy, ale také přiznal selhání v pětileté národní strategii hospodářského rozvoje. Uvedla to severokorejská státní tisková agentura KCNA. Fotografie ze sjezdu ukazují to, co je zbytku světa už několik měsíců zapovězeno - sál plný hostů bez roušek a rozestupů. KLDR stále nehlásila žádný případ koronaviru.

Kim v projevu prohlásil, že KLDR se nepodařilo splnit z velké části cíle stanovené strategií v téměř všech sektorech. Slíbil také stanovit nové cíle rozvoje. KCNA nezmínila, zda Kim mluvil také o vztazích s USA či o jaderném arzenálu země.

Sjezd Korejské strany práce by měl podle agentury pokračovat, neupřesnila však, kdy skončí. Předchozí sjezd, který se po 36 letech konal 6. května 2016, trval čtyři dny, uvedla agentura Kjódó.

Letošní sjezd přichází v době, kdy Kim čelí nejtěžším výzvám své devítileté vlády kvůli tomu, co nazval mnohonásobnou krizí. Ekonomikou země otřáslo uzavření hranic s Čínou kvůli pandemii covidu-19, řada přírodních neštěstí v létě a přetrvávající sankce ze strany USA a dalších zemí. Kim ve svém projevu označil potíže za nejhorší, jaké kdy byly, a nebývalé.

Oficiálně je sjezd nejvyšším rozhodovacím orgánem strany. Důležitá každodenní rozhodnutí však činí Kim a jeho vláda. Sjezd by mohl Kimovi poskytnout možnost posílit své pravomoci oznámením nových cílů, jmenováním jeho věrných do hlavních funkcí a výzvou k silnější jednotě pod jeho vedením, upozornila agentura AP.

KLDR zhruba před rokem uzavřela hranici s Čínou, svým největším obchodním partnerem, aby se ochránila před nemocí covid-19. To však dále výrazně těžce zasáhlo ekonomiku, která se již předtím potýkala s vážnými problémy. Vzájemný objem obchodu se za prvních 11 měsíců loňského roku propadl meziročně o zhruba 79 procent, uvedl analytik IBK Economic Research Institute Song Če-kuk. Hrubý domácí produkt země podle jeho odhadu loni klesl o 9,3 procenta.

Severní Korea nepotvrdila na svém území žádnou nákazu koronavirem. Jihokorejská rozvědka ale uvedla, že virus se v KLDR mohl vyskytnout vzhledem k tomu, že před uzavřením hranic koncem loňského ledna Severní Korea udržovala obchodní i další styky s Čínou, kde se objevily vůbec první případy infekce virem SARS-CoV-2.

Video  Blatný o očkování Čechů: Jsme připraveni dobře. A zdraví mladí lidé si na vakcínu počkají nejspíše do léta 2021  - Blesk Zprávy / ČTK
Video se připravuje ...

ostuda ( 6. ledna 2021 17:37 )

jak vůbec můžeš snahu a i prostředek jak totálně ovládnout ovce prkotinou?
(prkonina je z azbuky?)

aIex_vykroutiI ( 6. ledna 2021 15:14 )

Tam je svět ještě v pořádku. Mají tam jen starou dobrou chřipku.

frantacizek ( 6. ledna 2021 13:30 )

Kim ten bacil sněd, hned jak se objevil na území KLDR. Pak tu hranici zavřel, a když tam neprojde ani myš, tak ani bacil ne

user ( 6. ledna 2021 13:27 )

Tak se zdá, že každý v tomto státě má nejen vystudovanou medicínu, ale i politologii. Tedy až na mě. Škoda, mohl jsem se také fundovaňe zapojit do akademické diskuse.

Alex1006 ( 6. ledna 2021 12:00 )

toto si myslel aj moj kolega, stale hovoril, ze sa sennej nadchy neboji. Nenosil rusko a stretaval sa bez obmedzeni. Momentalne lezi na plucnej ventilacii v kritickom stave. Ma 43 rokov a je to aktivny sportovec. Nakazil sa na pive s kamaratmi, vlastne z 10 su 8 pozitivni, 4 maju tazky priebeh a on kriticky.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud