Sobota 2. prosince 2023
Svátek slaví Blanka, zítra Svatoslav
Zataženo, sněžení -2°C

Hamáček: Nepromořujeme naschvál. Promořují ti, co jezdí po návštěvách a nenosí roušky

Autor: simao - 
5. ledna 2021
12:55

Proč jsme dle slov premiéra Andreje Babiše (ANO) byli „best in covid“ a nyní jsme v řadě ukazatelů nejhorší? Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) míní, že vláda mohla přitvrdit dřív, odmítá však, že by nyní naschvál promořovala. Vinu částečně hodil na lidi, kteří nedodržují opatření. Vláda dle něj dělá vše pro to, aby epidemii zvládla.

Best in covid? Tohle slovní spojení se premiérovi Andreji Babišovi (ANO) nyní vrací jak bumerang. Nejlepší na světě? To Česko rozhodně v době pandemie koronaviru není. Naopak.

Podle počtu nových případů koronaviru za týden na milion obyvatel je Česká republika s denním průměrem přes 965 nových případů nejhorší na světě. Nejvíce mrtvých s koronavirem na milion obyvatel za týden vykazují Litva, Slovensko a Slovinsko a Chorvatsko. Česká republika je v tomto ohledu pátá.

Proč tomu tak je? Na to na Rádiu Impuls odpovídal v úterý vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). „Těch důvodů může být více, věřte, že mě to vůbec netěší a my jako vláda jsme dělali všechno pro to, abychom epidemii zvládli. Na jaře jsme byli nejlepší, bohužel od podzimu to dopadá těmito čísly,“ uvedl Hamáček.

Vicepremiér míní, že druhá vlna dopadla na Česko de facto jako první a poukazuje na to, že i v okolních státech se situace také zhoršuje. „Ten trend nabral tu špatnou trajektorii nejprve u nás,“ podotkl.

Vláda mohla udělat některé věci jinak, připouští Hamáček. Přitvrdit v opatřeních. Vedle toho však zmínil i velký odpor právě vůči jakémukoli zpřísňování, který dle něj zavládl.

„Ne všichni opatření dodržují tak jako na jaře, na jaře ta součinnost, ta spolupráce byla lepší, na jaře lidé lépe dodržovali opatření,“ podotkl Hamáček na Impulsu.

Rozhodně tady nikdo nepromořuje naschvál, to rozhodně není nějaká taktika. Kdo promořuje, jsou ti, kteří nedodržují opatření (...) Ti, kteří jezdí po návštěvách, nenosí roušky, pořádají nějaké party, jdou přesně proti tomu a ti promořují,“ vzkázal Hamáček.

Video  Babišův novoroční projev: Premiér připustil chyby během koronakrize, vidí záblesk naděje  - Facebook - A. Babiš
Video se připravuje ...

Šéf Ústředního krizového štábu Hamáček upozornil také na to, že žádná země v Evropě nepřistoupila k „úplně brutálnímu lockdownu“. Přitvrdit se dle něj dalo třeba i v tom, že by vláda nechala lidi doma a nepustila je ani do práce. Jenže tady vidí Hamáček problém. „To by byly tak šílené ekonomické škody, že by se z toho naše země pravděpodobně nevyhrabala,“ podotkl a pokračoval: „Žádná země na světě si nedovolila vypnout ekonomiku.“

Znepokojeným reakcím lidí se nyní nediví. „Pochopitelně je tam vidět frustrace, celá řada lidí přišla o prostředky, přišla o možnost podnikat,“ uvedl vicepremiér.

Hamáček vyzval lidi, aby v momentě, kdy na ně vyjde řada s vakcínou, se skutečně šli nechat očkovat. „Stále věřím tomu, že lidé pochopí, že jiná cesta není,“ podotkl s tím, že na něj samotného zatím řada nepřišla. „Já nechci nikoho předbíhat,“ dodal.

Video  První dávka pro Babiše! V Česku začalo očkování proti covidu-19  - Blesk
Video se připravuje ...

doktormediciny ( 5. ledna 2021 16:38 )

....Je toho tady dosr pros­krta­neho­...Tr­eba bychom se zasmali/kdyb to tam zustalo/..

sorgedoktor ( 5. ledna 2021 16:36 )

Tady / v blesku/ bylo den,dva zpatka jak ase reodina strihala doma..Dve meli pohreb do 14 dnu/ na Covid/..Keste Vam neco neni jasne...

bafy81 ( 5. ledna 2021 15:30 )

Říká ten co se nakazil? Jak se mohl nakazit, kdyz tedy striktně dodržuje opatření?

BoziMilda ( 5. ledna 2021 15:17 )

Máš pravdu Hamajdo, taky si myslím, že měl Herr Führer sedět v Průhonicích a nejezdit mektat do Lán.

Uživatel_5497169 ( 5. ledna 2021 14:34 )

Ryba smrdí od hlavy, Hamáčku

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud