Úterý 30. listopadu 2021
Svátek slaví Ondřej, zítra Iva
Oblačno, sněžení 1°C

Katastrofa, zpackané stažení a hektická evakuace z Kábulu: Biden selhal, útočí Trumpovci

Autor: ČTK - 
16. srpna 2021
10:05

Američtí republikáni kritizují prezidenta Joea Bidena kvůli Afghánistánu. Vůdce senátní menšiny, republikán Mitch McConnell, hovořil o „zpackaném stažení“ Američanů a jejich afghánských spolupracovníků a o „hektické evakuaci“. Podle McConnella je to selhání amerického vedení. Ke kritikům se připojil i bývalý americký prezident Donald Trump, jehož administrativa se k úplnému stažení amerických i aliančních vojsk z Afghánistánu při jednání s Tálibánem zavázala.

Senátor McConnell řekl, že Spojené státy měly možnost se „této katastrofě vyhnout“.

Prominentní členka Republikánské strany Liz Cheneyová se domnívá, že to, co se děje v Afghánistánu, poškozuje USA v očích spojenců. „Dění v Afghánistánu je ukázkou toho, co se stane při stažení Ameriky ze světa,“ řekla dcera bývalého viceprezidenta Dicka Cheneyho. Podle ní odpovědnost za důsledky padne na současného prezidenta Bidena i jeho předchůdce Trumpa. Spojenci si nebudou moci být jistí, zda se mohou na USA spolehnout, dodala Cheneyová.

Republikánský senátor Lindsey Graham na twitteru napsal, že je jen otázkou času, než v Afghánistánu začne znovu působit teroristická skupina Al-Káida. „Prezident Joe Biden si asi neuvědomuje teroristickou hrozbu, již představuje Afghánistán pod vládou Tálibánu,“ soudí Graham.

Video Situace na letišti v Kábulu, odkud z Afghánistánu spěšně odlétají diplomaté zahraničních zemí i jejich spolupracovníci i s rodinami, kteří by mohli být v ohrožení - Twitter

Bidenova administrativa stažení z Afghánistánu obhajuje argumentem, že se podařilo splnit hlavní cíl intervence, totiž zmaření teroristické hrozby z Afghánistánu. Podle ní by dalších pět let americké vojenské přítomnosti v zemi na situaci nic nezměnilo.

Biden se podle stanice CNN k situaci osobně vyjádří později tento týden, zatím je v rezidenci v Camp Davidu a konzultuje odtud s poradci.

Ke kritikům se připojil také Trump. Prohlásil, že Biden z Afghánistánu „utíká, místo aby postupoval podle plánu, který mu přenechala předchozí administrativa“. Biden naopak řekl, že Trump svou politikou umožnil vojenské posílení Tálibánu na nejvyšší míru od roku 2001, kdy invaze do Afghánistánu začala.

Trump v kampani v roce 2016 řekl, že chce, aby USA skoncovaly s „nákladnými zahraničními válkami“. O víkendu Bidena kritizoval za „slabost“ v zahraniční politice.

„On z Afghánistánu utekl, místo aby se řídil plánem naší administrativy. Ten plán chránil Američany a náš majetek. Zaručoval, že Tálibán nemohl ani pomyslet na to, že by získal naše velvyslanectví nebo poskytl novou základnu pro útoky proti Americe,“ sdělil bývalý prezident. Jeho vládě se podle něj podařilo odstranit Islámský stát a vytvořit účinný odstrašující prostředek. „Ten je teď zmařený. Tálibán už se Ameriky nebojí a nemá respekt z ní ani z její síly,“ soudí Trump.

Biden ale v sobotu upozornil, že při nástupu do funkce po Trumpovi „zdědil“ dohodu, která Tálibánu umožnila získat největší vojenskou sílu od roku 2001 a stanovila stažení amerických vojsk do 1. května 2021. Biden také připomenul, že Trump krátce před ukončením působnosti v Bílém domě snížil počet amerických vojáků v Afghánistánu na 2500. Biden pak počítal s ukončením stažení do 11. září. Nyní budou mít USA v Afghánistánu na podporu evakuační operace 6000 vojáků.

Video Tálibánci se rozvalují v hale uprchlého kontroverzního generála Rašída Dostuma - Twitter

rodrigos ( 16. srpna 2021 12:10 )

Je děsivé co zmetci z Talibanu praktikují.Zejména jak terorizují jen tak pro nic zanic holky a ženy. Na druhé straně kluci američtí udělali maximum. Aby to tam dali do lajny. Dobře velice dobře rozhodl pan prezident Trump. Řekl šmytec. Proč tam budeme utrácet další naše paníze. Zbytku světa je to fuk. A tak se to tam mele. Hlavně nelezte všichni afganci k nám.

Soliter56O ( 16. srpna 2021 11:16 )

Teď házejí vinu jeden na druhého ... Především tam neměli, pod záminkou šíření demokracie a svobody, vůbec lozit ...

viho ( 16. srpna 2021 11:01 )

Selhala především hrdinná afghánská armáda, která při pohledu na Taliban složila zbraně a prchla, aniž by měla nějakou vůli chránit afghánský lid.

Zobrazit celou diskusi
Další videa