Středa 22. září 2021
Svátek slaví Darina, zítra Berta
Oblačno, déšť 14°C

Tálibán řádil na české ambasádě v Kábulu: Islamisté zírali na becherovku a slivovici

Aktualizováno -
14. září 2021
19:30
Autor: trm, amik - 
14. září 2021
17:44

Věhlasné české pivo z Plzně či neméně známá becherovka se dostaly zřejmě do propagandy Tálibánu. Na sociálních sítích koluje video, kde si Tálibové prohlíží regály plné alkoholu. Server Pamir News tvrdil, že záběry pochází z rezidence někdejšího ministra zahraničí Salahudína Rabbaního. Mluvčí ministerstva zahraničí Eva Davidová Blesk Zprávám potvrdila, že záběry pochází z vyklizené české ambasády v Kábulu. Tu diplomaté narychlo opustili na konci srpna. 

Před nástupem Tálíbánu k moci se dařilo nejen právům žen, ale i večírkům a nočnímu životu. Podle práva Šáríja je sice alkohol zakázaný, za dob bývalé vlády měli však výjimku vojáci, turisté nebo diplomaté. Alkohol byl běžně dostupný například právě na ambasádách. Tálibán po bleskovém srpnovém nástupu k moci alkohol znovu striktně zakázal.

Podle Pamir News Tálibové narazili na zásoby alkoholu v domě bývalého ministra zahraničí Salahudína Rabbaního. Ten ale odmítl, že by šlo o jeho rezidenci. „Není to můj dům, ale česká ambasáda. Je to propaganda namířená proti mně,“  tvrdí.

Plzeň, Becherovka, Jelínek i Božkov

Aktuálně.cz upozornilo, že jde pravděpodobně o sklad české ambasády. Mluvčí ministerstva zahraničí to Blesk Zprávám potvrdila. „Můžeme potvrdit, že na zveřejněných záběrech jsou prostory dočasně uzavřené české ambasády v Kábulu,“ řekla Davidová. Rabbaní se na konci loňského roku setkal v Kábulu s českým velvyslancem Jiřím Balounem. Fotografii z jednání zveřejnila česká ambasáda na svém webu.

Velvyslanec ČR v Afghánistánu Jiří Baloun se dne 1. 12. 2020 setkal s afghánským politikem Salahuddínem Rabbáním Velvyslanec ČR v Afghánistánu Jiří Baloun se dne 1. 12. 2020 setkal s afghánským politikem Salahuddínem Rabbáním | webové stránky MZV

Ve sbírce byly vedle prvotřídních rumů nebo whisky podle záběrů hojně zastoupeny i destiláty z Česka.  Na záběrech jsou mezi vybranými alkoholickými nápoji jasně viditelné i plechovky s plzeňským pivem, Becherovka, slivovice Jelínek či rum Božkov. 

Čeští diplomaté opouštěli Afghánistán narychlo na konci srpna poté, co Tálibán nečekaně rychle dobyl celou zemi včetně metropole Kábulu. Velvyslanec Baloun přiletěl do Česka druhým ze tří evakuačních letů. Detailně popsal, jak evakuace ambasády probíhala, i to, že se mu podařilo přivézt zpět vlajku, která byla roky na budově velvyslanectví. Diplomaté na poslední chvíli také likvidovali citlivé dokumenty.

Salahudín Rabbaní byl ministrem zahraničí mezi lety  2015 a 2019, předtím působil jako velvyslanec v Turecku, měl na starosti i mírová jednání s Tálibánem. Těsně potom, co Tálibán v srpnu opět ovládl Afghánistán, uprchl do sousedního Pákistánu. 

jiriprokes ( 15. září 2021 13:24 )

Kulhánek je další Poche. Díky němu opravdu ČSSD zmizí z politické scény.

jiriprokes ( 15. září 2021 13:22 )

Spoustu věci není u islámu jasných. Islám zakazuje alkohol a ten mohemedán ve Vídni, co zabil přitelkyni a manželku měl v sobě 2,2 promile.

verka1 ( 15. září 2021 10:09 )

Válka, chlast, ženský 😁

hafblaf ( 15. září 2021 07:20 )

Ústní voda pana prezidenta.

Blacktip ( 15. září 2021 00:56 )

Osobní dar přítele Miloše.

Zobrazit celou diskusi
Další videa