Neděle 13. června 2021
Svátek slaví Antonín, zítra Roland
Oblačno 19°C

Miliardová krádež v Drážďanech: Policisté dopadli dalšího kriminálníka z arabského rodinného klanu

Autor: ČTK, rix - 
18. května 2021
13:34

Německá policie dopadla pátého podezřelého v kauze předloňské krádeže historických šperků v Drážďanech, při které vznikla škoda v přepočtu kolem 25 miliard korun. Všichni zadržení patří k arabskému rodinnému klanu z Berlína, jehož příslušníci mají kriminální minulost. 

Pětice podle kriminalistů v listopadu 2019 vykradla drážďanskou historickou klenotnici Grünes Gewölbe (Zelená klenba). Bulvární list Bild, který je nejprodávanějším v Německu, tehdy ukradení cennosti vyčíslil až na jednu miliardu eur (25,4 miliardy korun). Zástupci historické instituce ale tvrdí, že hodnota odcizených věcí je nevyčíslitelná.

Policie v souvislosti s případem dlouho nikoho nezadržela, média proto spekulovala, že vyšetřovatelé ani přes vypsanou odměnu 500 tisíc eur (12,7 milionu korun) stopu nemají. Loni v prosinci ale policie při razii v Berlíně zadržela tři podezřelé a v prosinci pak čtvrtého.

V pondělí pak podnikla další zátah, při kterém dopadla posledního z hlavní skupiny hledaných. Zadrženým je 22leté dvojče muže, který skončil ve vazbě loni v prosinci. Vyšetřovatelé hledají ještě tři další muže, kteří podle nich s přípravou činu pomáhali.

Zadržená pětice, která je považována za hlavní strůjce, pochází z arabského klanu Remmových. Ten se v roce 2017 podílel na krádeži stokilogramové zlaté mince Big Maple Leaf v hodnotě zhruba 3,75 milionu eur (95,4 milionu korun) z berlínského Bodeho muzea.

Před rokem za tento čin poslal soud tři muže do vězení. Stejně jako v případě šperků z klenotnice, ani minci se doposud najít nepodařilo. Odborníci se obávají, že pachatelé drahokamy vytrhali a cenné kovy roztavili a že stejný osud potkal i minci.

Klenotnice Grünes Gewölbe leží v samém srdci historického drážďanského Starého města a patří k největším v Evropě. Uchovávány jsou zde cenné historické sbírky Saska od renesance až po klasicismus. Vznikla v 16. století a veřejnosti jsou její sbírky přístupné od roku 1724. Název klenotnice byl odvozen od původního malachitového nátěru její klenby.

 

Další videa
Osoby v pátrání