Pondělí 14. června 2021
Svátek slaví Roland, zítra Vít
Jasno 23°C

Boj o syny nevzdává ani po 10 letech: Eva Michaláková si připomíná smutné výročí, kdy jí bezdůvodně sebrali děti

Autor: ČTK - 
18. května 2021
10:41

Uplynulo už 10 let od chvíle, co norská sociální služba rozhodla o tom, že odebere děti českým manželům Michalákovým a umístí je do přechodné pěstounské péče. Přestože podezření z mateřské školy, že otec syny sexuálně zneužívá, se nikdy nepotvrdilo, tamní úřady nakonec zamezily i v jejich styku s biologickou matkou. Eva Michaláková se ani po letech nevzdává naděje, že své děti jednoho dne uvidí, a dál bojuje, aby se jí podařilo krutý verdikt zvrátit.

Před deseti lety rozhodla norská sociální služba o odebrání dětí českým manželům Michalákovým a jejich umístění do přechodné pěstounské péče. Eva Michaláková o ně od té doby bojuje, věc nyní řeší soud ve Štrasburku. Děti naposledy viděla před šesti, respektive sedmi lety. Nemíním se vzdát, říká. Případ v Česku po zveřejnění vzbudil značnou odezvu, zabývali se jím i nejvyšší ústavní činitelé. Ke zvratu rozhodnutí norských orgánů ale ani po 10 letech nedošlo.

Michaláková neumí odhadnout, kdy by soud ve Štrasburku mohl rozhodnout. Čas podle ní ale nikdo nevrátí. „Nemohla jsem být s kluky, vidět je vyrůstat, doprovodit je první školní den do školy, učit se s nimi, pomáhat jim s úkoly, trávit spolu volný čas, jezdit na výlety. Já samozřejmě vím, že nemohu přijít a vytrhnout je z prostředí, kde nyní žijí. Už si pravděpodobně museli navyknout na pěstouny, a proto bych je rozhodně nechtěla z jejich života vymazat. Museli bychom krůček pro krůčku, poradit se i s psychology, potkávat se, navštěvovat, vyrazit na společný výlet, konečně si telefonovat a psát, zjistit, co děti baví a zajímá. Nemíním se vzdát," uvedla.

O cizí se starat může, o vlastní ne

Michaláková nyní žije v Norsku poblíž Bodø s přítelem a jeho dcerou. Pracuje ve školce s dětmi do šesti let. Během studia byla na praxi na základní škole a pracovala s dětmi od první do desáté třídy. Pracuje jak se zdravými dětmi, tak i s dětmi, které mají i různé zdravotní potíže - autismus, ADHD, diabetes. Je to podle ní paradox, vzhledem k tomu, že jí její vlastní děti odmítají vydat. „Nejhorší je, že s tím nemůžu nic dělat, ani nevím, jak tu bezmoc popsat," uvedla Michaláková.

Komunikace žádná

Norská sociální služba Barnevernet nebo také Barnevern rozhodla o odebrání dětí 18. května 2011. Eva a Josef Michalákovi se v Norsku usadili po svatbě v roce 2005, manžel tam už dříve žil. V roce 2005 se jim narodil Denis, v roce 2008 David. Všichni mají české občanství. Důvodem opatření úřadu bylo podezření z mateřské školy, že otec syny sexuálně zneužívá. Policie začala vyšetřovat otce i matku, podezření se ale nepotvrdilo. Manželé se později rozvedli. Od února 2012 bratři žijí každý v jiné pěstounské rodině, na podzim 2015 norské úřady zbavily matku rodičovských práv.

Úřad Michalákové kontakt s dětmi zakázal. „Bez výsledku se dožaduju dokonce jen zdravotní dokumentace dětí nebo zpráv, jak se jim vede ve škole. Veškeré informace, které se ke mně za ty roky dostaly, pochází od stále stejné úřednice Barnevernu," uvedla Michaláková.

Nesměla mluvit o společném životě

Syna Davida viděla naposledy v srpnu 2015, Denise v dubnu 2014. „Schůzky byly krátké, trvaly cca 1,5 až dvě hodiny a asistovaly u nich pracovnice Barnevernu. Nesměla jsem mluvit o společně stráveném životě, při jakékoliv zmínce o rodině mi vyhrožovali ukončením schůzky. Musela jsem s dětmi mluvit jen o tom, co je teď a tady. Pokud bych měla přepočítat čas strávený s dětmi po odebrání, nebyl by to dohromady ani jeden týden vcelku," popsala Michaláková.

Uvedla, že česká politická reprezentace se snažila věc řešit na mezistátní úrovni. Prezident Miloš Zeman posílal do Norska intervenci. „Pokud jde o české velvyslanectví v Oslo, doufala jsem, že se jim podaří alespoň s dětmi nebo jejich pěstouny spojit, ale Barnevern to nepřipustil," řekla matka.

Největší oporou je mi rodina a přítel, říká

Kdo podle ní nepomohl a naopak jejím blízkým ublížil, byl ředitel Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí Zdeněk Kapitán. Uvedla, že jen neustále opakoval, že nemá žádné kompetence a že vypustil do světa i vyložené nepravdy o její rodině. ČTK žádala Kapitána o reakci, odmítl se vyjádřit.

„Největší oporou je mi má rodina, přítel, kamarádi a známí jak z ČR, tak z Norska. A také lidi, které jsem poznala díky petičnímu výboru, který na můj případ v Česku ukázal, určitě paní senátorka (Jitka) Chalánková," uvedla Michaláková.

Případu se věnuje česká i evropská justice. Od září 2017 je u Evropského soudu pro lidská práva stížnost Michalákové na Norsko, dosud nebylo rozhodnuto. Naopak rozsudek letos v lednu padl u Okresního soudu v Hodoníně, který se po opakovaných neshodách s odvolacím Krajským soudem v Brně zabýval norskými rozsudky a úpravou péče o děti po rozvodu manželů. Hodonínský soud nakonec formálně svěřil děti do péče Michalákové, na faktický stav to ale nemá vliv.

Senátorka Chalánková se v případu velmi angažovala.

Video Poslankyně Jitka Chalánková o Evě Michalákové - Blesk - Jaroslav Šimáček

uschi ( 18. května 2021 13:49 )

Souhlas Ale tady se hystericky jede jen jedna "pravda" za podpory pedofilních katolických(jak překvapivé, že?) zákonodárců

uschi ( 18. května 2021 13:47 )

Tady se pořád prezentuje jen jedna strana, bezdůvodně to rozhodně nebylo. Pošahaná bigotní katolička bizár Chalánková si na tom postavila kampaň a idioti jí to věří, raději ať se stará o pedofilní kněží a další církevní hnusy
http­s://ww­w.bl­esk.cz­/cla­nek/zp­ravy-udalos­ti/397­313/mi­chala­kova-deti-bila-davidek-se-ji-bal-a-nemel-ji-rad-tvrdi-otec.html
http­s://ww­w.fo­rum24­.cz/no­va-zprava-eva-michalakova-priznala-ze-fotografie-jsou-prave/

MarDis ( 18. května 2021 13:12 )

Ať je paní jakákoliv, prostě jen neměla dostatek peněz, kterými by mohla uplatit nějakého z vysokých českých politiků a ten by se pak o to celé postaral. Peníze až na prvním místě. Vždycky!

latecia ( 18. května 2021 12:47 )

Nj asi si na ty kluky udelal nekdo jiny zalusk, nebo se chteli ' vychodakum' pomstit.
Takhle se chovaji i Britove, zvlast po Brexitu. Nekomu se znelibite a oni vam ze zivota udelaji peklo. A tady to vypada ze lezeli nekomu v zaludku.

hejpockej ( 18. května 2021 12:41 )

neveriteli jedte do Norska a uvidite

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání