Současná místopředsedkyně Pirátské strany je podle obžaloby na kritiku, často i dost nekorektní, zvyklá, ale v tomto případě už překročila veškeré meze. „Tolik nenávistných zpráv jsem v životě nedostala,“ vypověděla Richterová u soudu, načež se její oči zalily slzami. Hlavně na facebooku se podle ní začaly objevovat stovky komentářů plných násilí i výhrůžek. Někteří lidé jí také posílali osobní zprávy se sprostými nadávkami. Kvůli tomu měla strach i o svoji rodinu. „Nechci, abych chodila ze dveří domu a rozhlížela se dokola, kdo tam stojí,“ plakala.

U soudu mluvila o tom, že se s lidmi, kteří jí takové věci posílají, snaží diskutovat, mnohé z nich se jí prý podařilo přesvědčit, že se jedná o nesmysly a lži. „Někteří mi dali nahlédnout i do svých myšlenkových pochodů. Pan řidič kamionu, který se mi omluvil, mi napsal: Kdybych v tu chvíli měl v ruce samopal, tak udělám nevratné věci,“ popsala jeden z případů, kdy se jí podařilo někoho přesvědčit, že se jedná o lež.

Richterová v politice začínala jako zastupitelka na Praze 10, kde se zajímala hlavně o bytovou politiku. O sociální témata se zajímá i na půdě Poslanecké sněmovny, kam ji lidé zvolili rovněž v Praze v roce 2017.

Právě bydlení se týká výrok, za jehož šíření požaduje omluvu a finanční kompenzaci. Pochází ze stránky na facebooku pojmenované Pirátská pravda, která ovšem s Českou pirátskou stranou nemá nic společného. „Žalovaná (Nela Lisková - pozn. red.) opakovaně zveřejňovala zcela smyšlenou dezinformaci, že žalobkyně (Olga Richterová - pozn. red.) chce údajně přijmout do ČR v první vlně desítky tisíc uprchlíků z Afriky a věnovat jim pro jejich pohodlí startovní byty pro mladé,“ uvedl během své obsáhlé řeči advokát poslankyně Filip Hajný. Kvůli šíření zpráv na stránce Pirátská pravda už Piráti podali i trestní oznámení. 

„Není to tak intenzivní“

Obhájce Nely Liskové v reakci na obžalobu řekl, že Richterová jako veřejně činná osoba musí být na kritiku a podobné věci připravená, a odvolával se na dřívější rozsudky Evropského soudu pro lidská práva, který už podobné případy řešil. Mluvil o tom, že v Česku se ve veřejném prostoru objevily i třeba výzvy k zavraždění prezidenta a lidé jsou označováni za prasata. „V tomto směru se domnívám, že to ještě není až tak intenzivní,“ řekl. Jeho klientka podle něj žádná osobní práva Richterové neporušila. „Celá žaloba je zadávaná jako politický pamflet,“ poznamenal k tomu.

Obhájce také řekl, že účelem žaloby je Liskovou umlčet v šíření jejího názoru. Kromě toho také článek, kterým se soud zabývá, nenapsala, ale jen ho sdílela. „Za sdílení se nenese zodpovědnost,“ dodal. Aktivistka se rozhodně nijak netají svými názory na Pirátskou stranu a zopakovala je i u soudu. „Vaše politika je naprosto šílená,“ řekla mimo jiné Richterové.

Jedním z důvodů, proč žaloba míří právě na Liskovou, je, že má jako aktivistka a politicky aktivní osoba na sociální síti značný dosah, v minulosti byla členkou ČSSD. Angažovala se mimo jiné i v tzv. Národní domobraně.

Viděly to stovky tisíc lidí

Dezinformaci podle obžaloby šířila opakovaně v roce 2019. „Dostala se minimálně ke statisícům lidí,“ doplnil k tomu advokát Olgy Richterové. „První dezinformace měla na facebooku necelých 10 000 sdílení,“ uvedl pro Blesk.cz šéfredaktor webu Manipulátoři.cz Jan Cemper, který se podobnými věcmi dlouhodobě zabývá. Dosah příspěvku podle něj opravdu mohl být v řádu statisíců lidí.

U soudu také zaznělo, že poslankyně sama Liskovou žádala, aby příspěvek smazala. Ta tvrdí, že to udělala sama, obžaloba ale má za to, že příspěvek zmizel až poté, co ho stovky lidí nahlásili jako lživý a smazal ho sám facebook.

 

Otevřený dopis

Lisková místo odpovědi zveřejnila otevřený dopis adresovaný Richterové, ve kterém píše: „Nejsem autorem tohoto článku a zdaleka ne první, kdo vaši citaci na FB sdílel“. Piráty označila za stranu podporující terorismus. V podobném smyslu se vyjadřovala i u soudu.

Soudkyně požaduje ještě další doplnění obžaloby včetně důkazů, jak konkrétně ovlivnily osobní život Olgy Richterové. Obžaloba kromě náhrady nemajetkové újmy 550 tisíc korun požaduje, aby Lisková zveřejnila na sociální síti omluvu a zdržela se dalších podobných aktivit.

Fotogalerie
7 fotografií