Úterý 16. dubna 2024
Svátek slaví Irena, zítra Rudolf
Oblačno, déšť 10°C

„Tlaku se nemá ustupovat,“ vzkazuje Bradáčová. Rychetský vysekl Zemanovi poklonu

Autor: ČTK - 
14. května 2021
18:11

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský lituje odchodu nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, jeho práce si velmi vážil. Zemanovu práci ocenil také předseda Nejvyššího soudu Petr Angyalossy. Dnes oznámená Zemanova rezignace k 30. červnu Angyalossyho překvapila, neměl o ní informace a nečekal ji. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se podle pražské vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové výrazně zasloužil o emancipovanou a profesionální veřejnou žalobu v České republice.

Angyalossy ČTK zároveň řekl, že nejvyšší státní zástupce pravděpodobně o kariérní změně uvažoval už dřív, protože se ucházel o místo u Evropského soudu pro lidská práva. Neshody s ministryní spravedlnosti Marií Benešovou (za ANO) pak mohly jeho rozhodnutí uspíšit. Právě tlaky z ministerstva spravedlnosti označil Zeman před novináři za hlavní důvod své rezignace. Angyalossy nechtěl o pozadí Zemanova odchodu spekulovat, neví, nakolik byl údajný tlak silný, ani čeho se případně týkal.

Předseda Nejvyššího soudu žádné tlaky od politiků v současnosti nepociťuje ani v minulosti nepociťoval, což přičítá jednak odlišnému postavení soudce oproti státnímu zástupci, jednak své profesní pověsti.

S Pavlem Zemanem se Angyalossy zná dlouho a cení si jeho profesionality. „Po tu dobu, co vedl soustavu (státního zastupitelství), mohu jeho kroky hodnotit výhradně pozitivně,“ řekl Angyalossy.

Podobný pohled má předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. „Panu předsedovi je to líto, protože si práce Pavla Zemana ve funkci nejvyššího státního zástupce velmi vážil,“ tlumočila ČTK názor Rychetského mluvčí Ústavního soudu Miroslava Číhalíková Sedláčková.

„Rezignaci pana nejvyššího státního zástupce beru na vědomí, avšak považuji za nutné dodat, že tlaku se nemá ustupovat. Děkuji panu nejvyššímu státnímu zástupci, že se výrazně zasloužil o emancipovanou a profesionální veřejnou žalobu v této zemi,“ uvedla Bradáčová.

Zeman na tiskové konferenci uvedl, že v poslední době pociťuje tlak ministryně Benešové, odrážení tlaku a řešení půtek mu podle jeho slov bralo čas a sílu na práci. Tlaky od Benešové označil jako hlavní důvod své rezignace. Odchod prý zvažoval už dřív, ve funkci ale zůstával také kvůli vyšetřování kauzy Vrbětice, tedy výbuchu muničních skladů s možným podílem ruských tajných služeb.

Ministryně Deníku N sdělila, že státním zastupitelstvím nezasahuje do práce. Zemanovo zdůvodnění je podle ní laciné. „Pan nejvyšší státní zástupce to velmi zjednodušuje a vinu přesouvá na mne,“ uvedla také Benešová. České televizi Benešová řekla, že pokud Zeman vznese tak vážné tvrzení, měl by to konkretizovat.

Video  Tisková konference nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana k rezignaci na funkci.  - ČTK/Blesk
Video se připravuje ...

mirkli ( 17. května 2021 07:44 )

to sedlo

mirkli ( 14. května 2021 22:35 )

mirkli ( 14. května 2021 22:34 )

Jména těch kteří se ho zastávají, jednoznačně potvrzují, že je v pořádku, že v této funkci skončil!

frantacizek ( 14. května 2021 19:33 )

on se po volbách vrátí. buď zpět do funkce šéfa státních zástupců, nebo rovnou jako ministr spravedlnosti. Je to ideální člověk do apolitické justice..

Zobrazit celou diskusi