Neděle 17. leden 2021
Svátek slaví Drahoslav, zítra Vladislav
Oblačno -5°C

Putinův kritik Navalnyj se po otravě vrací do Ruska. Úřady si na něj „brousí zuby“

Autor: ČTK - 
13. ledna 2021
10:40

Ruský opoziční předák Alexej Navalnyj dnes oznámil, že se v neděli vrátí do Ruska. Jeden z nejznámějších kritiků Kremlu je v současné době v Německu, kde se od srpna loňského roku zotavuje z pokusu o otravu jedovatou látkou ze skupiny novičok. Na svůj instagramový účet napsal, že se už pravděpodobně zcela uzdravil a je podle něj čas k návratu domů, píše agentura Reuters s tím, že v Rusku ho čeká několik právních hrozeb.

„Otázka - vrátit se, či nikoliv - přede mnou nikdy nebyla. Jednoduše z toho důvodu, že jsem neodjel. Skončil jsem v Německu... z jediné příčiny: Protože se mě snažili zabít,“ napsal Navalnyj na svém instagramu. „Přežil jsem. A teď Putin, který vydal rozkaz k mé vraždě, křičí na celý svůj bunkr a velí svým sluhům, aby udělali vše, abych se nevrátil. Sluhové jednají jako obvykle: Vymýšlejí pro mě nová trestní řízení,“ dodal.

Do Moskvy se plánuje vrátit v neděli 17. ledna s ruskou nízkonákladovou leteckou společností Pobeda.

V úterý Navalnyj na twitteru informoval, že ruská vězeňská služba FSIN požádala soud, aby mu změnil podmíněný trest na nepodmíněný. Připomněl přitom, že podmíněný trest si již odpykal. FSIN koncem prosince pohrozila Navalnému změnou podmíněného trestu na nepodmíněný, pokud se nedostaví do Moskvy ke kontrole.

Téměř současně ruská kriminální ústředna otevřela vůči Navalnému a jeho spolupracovníkům nový případ kvůli podezření, že se prý dopustili podvodu.

Navalného mluvčí prohlásila, že se mu úřady snaží zabránit v návratu do vlasti. Kreml dříve prohlásil, že se může do Ruska kdykoli vrátit.

Navalnyj byl v Rusku dvakrát podmíněně odsouzen. Kritik Kremlu tvrdí, že ho politici pronásledují a že byl odsouzen jen proto, aby nesměl kandidovat proti Putinovi na prezidenta, ale že jej Evropský soud pro lidská práva očistil.

Navalnyj letos v srpnu zkolaboval na palubě letounu ze sibiřského Tomsku do Moskvy. Stroj nouzově přistál v Omsku, kde byl hospitalizován, než úřady povolily příbuzným přepravit jej do Berlína, kde se z otravy vyléčil. Podle německé armádní laboratoře byl Navalnyj otráven zakázanou nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok. Výsledek analýzy potvrdily i laboratoře ve Francii a ve Švédsku, ke stejnému závěru dospěla také Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW).

Ruské úřady kategoricky odmítají podíl na otrávení Navalného a zpochybňují, že byl vůbec otráven. Evropská unie a Británie kvůli otravě uvalily sankce na spolupracovníky Putina, Moskva odpověděla vlastními sankcemi.

t.novak ( 13. ledna 2021 17:19 )

Putin je ubožák, stejně jako ti, kteří mu fandí🤮

Picsaba ( 13. ledna 2021 15:58 )

V USA by ho poslali na Guantanamo a tam by musel jist psí žrádlo, jak se vyjádřila Meghan McCainová.

MirdaKradousek ( 13. ledna 2021 11:45 )

Pohádka pokračuje.

santikxauz ( 13. ledna 2021 11:14 )

Co mu teď kámoši provedou,aby byl důvod obvinit Putina.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud