Pátek 16. duben 2021
Svátek slaví Irena, zítra Rudolf
Zataženo, déšť se sněhem 6°C

Vánoční „dárek“ pro právničku Navalného: Razie v bytě a trestní stíhání. Kvůli novičoku?

Aktualizováno -
25. prosince 2020
17:09
Autor: ČTK - 
25. prosince 2020
09:36

Ruská policie dnes provedla razii v bytě Ljubov Sobolové, spolupracovnice opozičního předáka Alexeje Navalného. Třiatřicetiletou právničku předvedla k výslechu, uvedla agentura Reuters. Později ruský vyšetřovací výbor oznámil, že proti Sobolové bylo zahájeno trestní stíhání kvůli podezření, že s použitím násilí nedovoleně vnikla do bytu cizí osoby. Incident podle Navalného souvisí s pokusem o jeho zabití nervově paralytickou látkou z letošního léta. Navalnyj z otravy viní Kreml, ten obvinění odmítá.

„Dnes v sedm ráno vtrhla policie do bytu Ljubov Sobolové,“ napsala na twitteru organizace Fond boje s korupcí (FBK), kterou založil Navalnyj a kde je Sobolová právní poradkyní.

Navalnyj na webu napsal, že Sobolová se v pondělí snažila osobně setkat s členem toxikologického týmu ruské tajné služby FSB Konstantinem Kudrjavcevem. Ten se podle Navalného a jeho spolupracovníků zúčastnil operace, jejímž cílem bylo Navalného coby kritika Kremlu otrávit. Když se Sobolová pokoušela na Kudrjavcevův byt dozvonit, z vedlejšího bytu vyšla sousedka, podle Navalného Kudrjavcevova tchyně. Sama Sobolová zveřejnila na internetu přímý přenos, v němž informovala, že se jí povedlo do bytu sousedícího s Kudrjavcevovým dostat.

Vyšetřovací výbor uvedl, že se právnička společně s dalšími lidmi v pondělí několikrát pokoušela dostat do bytu „starší paní“ v Moskvě. Aby dosáhla svého, oblékla si prý uniformu, kterou nosí pracovníci ruského úřadu pro ochranu spotřebitelů (Rospotrebnadzor). Po dvou nezdařilých pokusech Sobolová podle výboru zmanipulovala kurýra, tvrdila mu, že je opuštěná žena s malým dítětem a tímto způsobem se jí podařilo dostat do vchodu domu. Když pak obyvatelka bytu otevřela dveře, Sobolová ji prý odstrčila a vtrhla do jejího bytu.

V pondělí televize CNN citovala ze záznamu telefonátu, který jí poskytl Navalného tým a na němž Kudrjavcev v domnění, že hovoří s vysokým činitelem ruské bezpečnostní rady, mimo jiné uvedl, že toxická látka novičok byla Navalnému nastražena do spodního prádla. FSB záznam označila za podvrh.

Rusko otravu neprokázalo

Čtyřiačtyřicetiletý Navalnyj je dlouhodobým kritikem ruského prezidenta Vladimira Putina a je známý také jako bojovník proti korupci v elitách Ruska. Hospitalizován byl 20. srpna, když zkolaboval na palubě letounu, kterým letěl ze sibiřského Tomsku do Moskvy. Téměř tři týdny byl v kómatu. Nejprve byl hospitalizován v Omsku, kde letadlo s Navalným nouzově přistálo, krátce nato byl na naléhání jeho blízkých přepraven do Berlína. Tam se z otravy vyléčil.

Podle německé armádní laboratoře byl Navalnyj otráven zakázanou nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok. Výsledek analýzy potvrdily i laboratoře ve Francii a ve Švédsku, ke stejnému závěru došla také Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW). Rusko ale tvrdí, že jeho vlastní testy stopy jedu v Navalného organismu neodhalily. Evropská unie kvůli otravě Navalného uvalila na Rusko sankce, Moskva pak zveřejnila vlastní sankční seznam se jmény představitelů EU.

Video Navalného polili neznámí útočníci zelenou barvou - youtube.com

t.novak ( 25. prosince 2020 18:20 )

Putin je agresivní ubožák a ti, kteří mu fandí, jsou tupá, rudá lůza!🤮 Zaplať pánbůh, že jsme spojenci USA a nemusíme trpět pod ruskou špínou!💩

LuCo ( 25. prosince 2020 12:21 )

Ty trenky Nevalného byli přecpané novičokem, když je ho stále dost pro všechny laboratoře...

AIiAIice ( 25. prosince 2020 12:09 )

Reuters je bulvár?

AIiAIice ( 25. prosince 2020 12:06 )

Zavři mordu bolševický šmejde.

Pink ( 25. prosince 2020 10:46 )

Jak to mohlo Rusko prokázat,když nebyl novičokem otrávený,to si skopčáci vymysleli.

Zobrazit celou diskusi
Další videa