Úterý 6. června 2023
Svátek slaví Norbert, zítra Iveta / Slavoj
Oblačno, déšť 19°C

Halucinace, probdělé noci i třes rukou: Navalnyj promluvil o otravě. Vrátí se do Ruska?

Autor: Darina Jíchová - 
7. října 2020
10:55

Lídr ruské opozice a jeden z nejhlasitějších kritiků prezidenta Vladimira Putina Alexej Navalnyj (44) poskytl rozhovor stanici BBC. Navalnyj momentálně pobývá v Německu, kde se zotavuje z otravy novičokem. Stejně jako vůbec v prvním interview po probuzení pro německý magazín Der Spiegel zopakoval, že za útokem je Putin. Věnoval se převážně svému stavu, zmínil probdělé noci a třes v rukou.

Navalnyj byl otráven v srpnu na Sibiři, po krátké hospitalizaci v Omsku byl převezen na berlínskou kliniku Charité. Testy německých lékařů potvrdily otravu paralyticko-nervovým toxinem novičok, který se vyráběl v Sovětském svazu a který byl v roce 2018 použit v Británii při útoku na někdejšího dvojitého agenta Sergeje Skripala. Přítomnost jedu prokázaly i analýzy švédských a francouzských odborníků.

„Cítil jsem, že přichází konec.“

Navalnyj v nemocnici strávil 32 dnů, pak byl propuštěn, zotavování ale pokračuje, sám si je vědom, že „to bude běh na dlouhou trať“. S reportérem BBC se sešel v „dobře střeženém hotelu“. „Už je to o hodně lepší,“ zhodnotil svůj stav. Zdůraznil, že se hodlá vrátit do Ruska. Krátce zavzpomínal i na osudného 20. srpna, kdy zkolaboval na palubě letu z Tomsku do Moskvy.

„Cítil jsem zimnici, ale ne bolest. Cítil jsem, že přichází konec,“ prohlásil. Momenty těsně před kolapsem detailně popsal už minulý týden pro Speigel, kde uvedl, že se mu v hlavně honila jediná myšlenka. „Věděl jsem, že umřu.“ Život mu zachránilo to, že pilot provedl nouzové přistání v Omsku, kde byl pak převezen na jednotku intenzivní péče v tamní nemocnici.

Navalnyj: Putin zaútočil kvůli volbám

Přestože ruští lékaři nenašli žádné stopy otravy, podle mezinárodní Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) o přítomnosti novičoku není pochyb. Navalnyj se domnívá, že se ho Putin a jeho lidé pokusili odstranit kvůli nadcházejícím parlamentním volbám. Stejně jako v Skripalově případě Kreml odmítá jakoukoliv zodpovědnost za útok.

Lídr ruské opozice Alexej Navalnyj se po otravě novičokem zotavuje v Německu. Na snímku se synem Zacharem, (7.10.2020). Lídr ruské opozice Alexej Navalnyj se po otravě novičokem zotavuje v Německu. Na snímku se synem Zacharem, (7.10.2020). | ČTK/AP/

Život v exilu odmítá. „Dlouho se mě snažili vystrnadit ze země. Nevím, co bude dál. Nebudu riskovat. Mám své cíle, mám svou zemi,“ sdělil BBC. Domnívá se, že nemá cenu přemýšlet o věcech, nad kterými nemá žádnou moc. Během rozhovoru se několikrát vrátil ke své otravě. „Měl jsem problém se soustředit, jed nemá stejný efekt jako alkohol, nic nebylo rozmazané,“ zavzpomínal.

Halucinace, třes v rukou a problémy se spánkem

Nejhorší pro něj byly první hodiny v nemocnici. „Prodělal jsem si fázi, kdy jsem se probouzel a upadl do bezvědomí. To bylo peklo. Měl jsem halucinace. Věřil jsem, že mi Julija (poz. red. manželka), lékaři a můj kolega Leonid Volkov přišli na pokoj říct, že jsem měl nehodu a přišel jsem o nohy. Pak přišel chirurg a řekl mi, že mi dá nové nohy a páteř,“ vypověděl Navalnyj.

„Byl jsem zcela přesvědčen, že je to pravda. Halucinace mě trápily hlavně v noci. Spánek obecně je teď můj největší problém. Přišel jsem o svůj spánkový režim, je pro mě velmi těžké usnout bez prášků. Takové obtíže jsem před tím neměl. Dalším následkem je třes v rukou, který je dost nevyzpytatelný,“ navázal. „Třesou se mi ruce, kdybych se teď měl napít z láhve vody, byla by to docela show. Pracuju na tom s fyzioterapeutem,“ řekl Navalnyj. 

Navalnyj se svěřil s tím, že chodí na pravidelné kontroly, které zahrnují kognitivní testy. „Fyzicky se zotavuju docela rychle,“ pochlubil se. „Někdy se ale cítím mimo. Dvakrát denně chodím na procházky, už se zvládnu procházet celkem dlouho. Nejtěžší je pro mě vystoupit z auta a nastoupit do něj,“ doplnil, že bolesti žádné nemá. Podle vlastních slov je ale dost frustrovaný. Štve ho například, že ani není schopný hodit malým míčem.

„Pokusný králík Navalnyj“

„Na rehabilitaci jsme teď začali žonglovat,“ Navalnyj se snaží hledat i úsměvnou stránku zotavování. „Žonglování, pak jízda na jednokolce a nakonec budu tahat králíka z klobouku,“ zavtipkoval.

„Po probuzení jsem si prošel dost nepříjemným obdobím. Když jsem začal vstávat z postele, museli dát židli k umyvadlu, abych se mohl umýt. Celý proces mi trval i tři minuty. Pak jsem začal normálně jíst a rekonvalescence se dost zrychlila. Teď jsem vlastně pokusný králík – není tu moc přeživších novičoku,“ dodal. Navalnyj zatím neví, jak dlouho bude ještě v Německu. „Můžou to být 3 týdny nebo 2 měsíce, ale určitě ne rok,“ řekl k možnému návratu do Ruska.

t.novak ( 7. října 2020 18:10 )

Inteligentní lidé z Putina zvrací🤮 zaostalá lůza mu tleská👎

Tara-Tara ( 7. října 2020 15:06 )

jděte už s tím Navalným do pr*ele, zase důvod jak nasazovat psí hlavu na Putina....doufám, že si ho Merklice nechá v Reichu a bude klid...tam ho mohou ukazovat po štacích ve městech

Manowar ( 7. října 2020 12:15 )

Kdyby zaútočil Putin,tak by si měl už dávno po kremaci.

zada ( 7. října 2020 12:11 )

100% souhlas)))

zada ( 7. října 2020 12:11 )

Nadával jsi na vládu, na národ, furt ti v Rusku něco "smrdělo", propagoval jsi západ .... zůstaň si v němcích .... idotn

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa