Středa 21. duben 2021
Svátek slaví Alexandra, zítra Evženie
Polojasno, déšť 15°C

Otrava Navalného: Merkelové se hroutí „křehký vztah“ s Putinem. Kreml: Nerozumíme

Aktualizováno -
3. září 2020
12:51
Autor: Darina Jíchová, ČTK - 
3. září 2020
10:38

Režim ruského prezidenta Vladimira Putina opovrhuje lidskými životy, proto si případ otravy předáka ruské opozice Alexeje Navalného žádá jasnou a tvrdou evropskou reakci. Ve zpravodajské relaci Tagesschau veřejnoprávní televize ARD to prohlásil šéf zahraničního výboru Spolkového sněmu Norbert Röttgen, který by rád vystřídal na kancléřském postu Angelu Merkelovou. V rozhovoru zároveň zpochybnil brzké dokončení plynovodu Nord Stream 2, kterým bude po dně Baltského moře přiváděn zemní plyn z Ruska do Německa. Podle britského historika se v souvislosti s Navalného otravou hroutí také „křehký politický vztah“ kancléřky Merkelové a prezidenta Putina.

Britský politický analytik a historik Mark Almond se domnívá, že vztah Merkelové a ruského prezidenta se po otravě jeho největšího kritika vymkl její kontrole. „Kancléřka se Putina rozhodně nebojí a nikdy ho nešetřila, po potvrzení, že Navalného otrávili novičokem napřímo obvinila Kreml z pokusu o vraždu,“ shrnul Almond.

Křehký vztah Putina a Merkelové

Merkelová je podle Almonda jedna z mála osob, která je schopná mluvit a hlavně jednat s Putinem jako rovná s rovným. Vědí to o ní i její spojenci v Evropské unii i v NATO. „Přece jen kancléřka vyrůstala v zemi pod sovětským vlivem a umí plynně rusky. Útok na Navalného je ale pro ni probuzením do kruté reality,“ podotkl historik s odkazem na to, že oba politici se znají řadu let.

„Merkelová a Německo zaplatí docela vysokou ekonomickou cenu za svůj zásah do otravy Navalného. Putin léta hraje se západem různé hry a Merkelová byla vždycky klíčovou figurkou v obraně Evropy, každý její krok v domácí i zahraniční sféře byl vždy důkladně připravený a propočítaný,“ vysvětlil Almond.

„Teď je ale Merkelová zahnaná do kouta, je mezi kladivem a kovadlinou, z jedné strany jí dýchají na záda Spojené státy a Británie i vlastní straníci, z druhé samozřejmě nevypočitatelný Putin,“ dodal Almond a připomněl akce spojené s útokem na bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala, který byl společně s dcerou Julijou v roce 2018 otráven novičokem. Británie a její spojenci v reakci vyhostili ze svých zemí ruské diplomaty a přijali nové sankce.

„Od Merkelové se očekává tvrdý zásah proti Putinovi“

„Merkelová je pod velkým tlakem a celý západ od ní očekává, že se zachová stejně. Bude jen těžko odolávat takovému nátlaku. Jenže na rozdíl od Británie, Německo je hluboce ekonomicky vázané na Rusko. Německé fabriky potřebují energii a Rusko ji sem dodává,“ objasnil Almond. Problém také představují práce na plynovodu Nord Stream 2, Röttgen sice naznačil, že dokončení by se mohlo opozdit, Merkelová zase připomněla, kolik pracovních míst stavba plynovodu Němcům poskytla.

„Ostrá slova tentokrát Merkelové stačit nebudou, Německo i svět od ní očekává tvrdý zásah proti Putinovi,“ zdůraznil Almond. „Co se Putina týče, ten se rozhodně netrápí, dosáhl toho, co chtěl, dostal Navalného z Ruska a z politické scény, kam se jen tak nevrátí,“ zakončil Almond.

Plynovod Nord Stream 2. Plynovod Nord Stream 2. | Reuters

„Kdyby nyní měl být plynovod Nord Stream 2 dokončen, bylo by to pro Vladimira Putina jen naprostým potvrzením toho, aby v takovéto politice pokračoval, dokonce by se mu to ještě vyplatilo,“ řekl Röttgen. Na dotaz, zda by pozastavení projektu nepoškodilo především německé hospodářství, odpověděl, že již nyní Německo odebírá 40 procent plynu z Ruska, takže dokončený plynovod by ještě více zvýšil německou energetickou závislost na Moskvě.

Nástupce Merkelové vystoupil proti nadstandardním vztahům s Ruskem

„Mohu před tím jen varovat,“ řekl Röttgen k energetické závislosti. „Nedostatkem plynu rozhodně netrpíme,“ dodal. „Navíc opakuji, nemůžeme obchod oddělovat od agresivního jednání,“ zdůraznil.

Podle Röttgena je nyní nemyslitelné, aby vláda prezidenta Emanuela Macrona nadále udržovala s Putinem nadstandardní vztahy. „Měli bychom nyní učinit evropskou odpověď a jako Evropané se postavit za jakési minimum úcty k lidským právům,“ řekl.

O plynovod mají zájem i Češi

Projekt Nord Stream 2 vede ruský plynárenský gigant Gazprom, který ho také z poloviny financuje. Dalšími partnery v projektu jsou rakouská OMV, německé firmy Uniper a Wintershall, britsko-nizozemská Royal Dutch Shell a francouzská Engie. Podle srpnového prohlášení ministrů zahraničí Ruska a Německa Sergeje Lavrova a Heika Maase je plynovod těsně před dokončením. Plyn z Nord Stream 2 chce využívat i Česká republika, která se na něj napojí prostřednictvím nového plynovodu Eugal.

Chceme zjistit pravdu, tvrdí Kreml

Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov dnes odmítl obviňování Ruska, že je za otravu Navalného odpovědné. Taková věc by podle Peskova nikomu nepomohla. „Nerozumíme tomu, jaké by mohly být důvody pro nějaké sankce,“ řekl mluvčí Kremlu.

Peskov zopakoval, že doufá, že německé úřady se s těmi ruskými podělí o informace o případu Navalného. „Máme jasný zájem na tom, aby byly zjištěny příčiny toho, co se stalo s berlínským pacientem,“ tvrdí Peskov.

D Laghman ( 5. září 2020 21:43 )

zapad si hraje na soudce, porotu a kata. Ja si myslim ze III sw je nehy­nutrel­na.Pr­otoze kdo ma ten hnus vecne snaset.

manunu ( 5. září 2020 08:32 )

9vox9: Ve svých příspěvcích jste mě začala první urážet vy. Já bych nikdy bezdůvodně nezaútočila, to je váš styl.

manunu ( 4. září 2020 19:34 )

9vox9 a wenzel trousil: Nebudu už reagovat na žádné vaše příspěvky. Nenechám se od vás urážet a ponižovat. Diskuse s vámi je pouze ztráta času.

levice-je-smegma ( 4. září 2020 17:48 )

ANO, soudruh Zeman do světa vytruboval, že se novičok vyrábí u nás. Zaúkoloval tímto zjištěním naše tajné služby, jejichž zjištění mělo být tajné. Putinův soudruh Lavrov nad tímto patolízalstvím nadšeně chrochtal.

levice-je-smegma ( 4. září 2020 17:45 )

Odvezli ho v bezvědomí a ruští soudruzi doufali, že těch pár uplynulých dní stačí na to, aby se jed již nedal zjistit.

Zobrazit celou diskusi
Další videa