Pátek 18. září 2020
Svátek slaví Kryštof, zítra Zita
Jasno 18°C

Vystrčil po ostré kritice z Číny: „Já jsem Tchaj-wanec.“ Česka se zastala Čaputová i Francie

Aktualizováno -
1. září 2020
20:15
Autor: ČTK - 
1. září 2020
07:15

Šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS) pokračuje v návštěvě Tchaj-wanu, kde obdržel medailil. S odvoláním na slavný výrok amerického prezidenta Johna Kennedyho tchajwanským zákonodárcům řekl: "Já jsem Tchaj-wanec". Po kritice, která se na něj snesla z Číny, se Česka zastal německý ministr zahraničí Heiko Maas. Solidaritu vyjádřila Česku Francie. Podle francouzského ministerstva zahraničí je reakce Pekingu nepřijatelná a vztahy mezi EU a Čínou musejí být založené na vzájemném respektu a dialogu. Za nepřijatelné označila výhrůžky slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.

Předseda Senátu ČR Miloš Vystrčil přiletěl se senátní a podnikatelskou delegací na Tchaj-wan v neděli, zůstane zde do pátku. Jeho návštěva vyvolala silný odpor Číny, která Tchaj-wan považuje za svou vzbouřenou provincii.

Čínský ministr zahraničí Wang I v pondělí řekl, že český představitel zaplatí vysokou cenu za to, že porušil princip jedné Číny. Vzbudilo to řadu reakcí nejen v Česku.

Za nepřijatelné označila výhrůžky Číny slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Podle ní jsou vztahy Evropské unie a Číny jsou založené na dialogu a vzájemném respektu. „Slovensko stojí při České republice,“ napsala také Čaputová.

Německý ministr zahraničí Heiko Maas se v úterý zastal Česka, kterému Čína kvůli návštěvě Tchaj-wanu pohrozila. Nátlak do politiky nepatří, Berlín očekává respekt.

Solidaritu Česku vyjádřila i Francie. „Evropsko-čínské vztahy musejí být založené na dialogu, principu reciprocity a vzájemném respektu, což jsou klíčové podmínky pro prohlubování našeho partnerství,“ uvedla podle agentury AFP mluvčí francouzského ministerstva zahraničí Agnès von der Mühllová. „V této souvislosti je nepřijatelná jakákoli výhrůžka členskému státu EU a my vyjadřujeme solidaritu s Českou republikou,“ dodala.

Medaile pro Vystrčila

Předseda tchajwanského parlamentu Jou Si-kchun udělil Vystrčilovi medaili za parlamentní diplomacii. Jou řekl, že Vystrčil je prvním předsedou Senátu, který za posledních 45 let vystoupil na zasedání Legislativního dvora, tedy v tchajwanském parlamentu.

Jou zároveň poznamenal, že toto udělení medaile za parlamentní diplomacii je první v tomto volebním období tchajwanského parlamentu. Vystrčilovi poděkoval za to, že na Tchaj-wan přijel, a to i přes „odpor mocností“. Jeho cesta podle něj podporuje univerzální hodnoty svobod. Česko ocenil jako zemi, která vystupuje proti autoritářství a útlaku.

Demokratické principy nade vše

Vystrčil za udělení medaile poděkoval. Vnímá ji jako ocenění celého českého Senátu, kterému poděkoval za podporu. Zopakoval, že Senát považuje za nejdemokratičtější českou instituci.

Předseda českého Senátu ve svém projevu mluvil o roli světových demokratických parlamentů při obhajobě demokratických principů. „Obhajoba demokratických principů totiž není ničím jiným než obhajobou a ochranou svobodné demokratické duše našich společností,“ řekl tchajwanským zákonodárcům.

Je podle něj povinností každého demokrata podporovat všechny, kteří hájí demokratické principy. Je proto rád, že mohl se senátní delegací na Tchaj-wan přijet.

Vytrčilovi tleskali ve stoje

Připomněl zároveň Kennedyho projev, ve kterém se někdejší americký prezident vymezil proti komunismu a podpořil obyvatele západního Berlína. Kennedy tehdy pronesl slavnou větu „Ich bin ein Berliner“ (Jsem Berlíňan).

Na závěr projevu v tchajwanském parlamentu Vystrčil prohlásil: „Dovolte mi tedy nyní, abych i já vyslovil osobně svoji podporu Tchaj-wanu a nejvyšší hodnotě svobody, abych skončil své dnešní vystoupení tady u vás v Legislativním dvoře, tady u vás na Tchaj-wanu, možná skromnějším, ale stejně důrazným prohlášením: Já jsem Tchajwanec. Wo shi Taiwan ren.“

Zákonodárci šéfa českého Senátu, který závěrečná slova pronesl v čínštině, odměnili dlouhým potleskem vestoje.

Kromě medaile Jou jako symbol poděkování předal Vystrčilovi parlamentní kladívko. Společně také otevřeli panelovou výstavu o České republice, která je umístěna v budově parlamentu.

Šéf Senátu: Neporušujeme princip jedné Číny

Na následné tiskové konferenci se Vystrčil vyjádřil k čínské kritice jeho návštěvy. „My jsme přesvědčeni, že na základě uzavřených dohod návštěva nijak neporušuje politiku nebo princip jedné Číny, tak jak ho vnímá a jak je vlastní České republice,“ řekl Vystrčil na novinářský dotaz.

„My se v žádném případě nestavíme proti výhodným a rovným vztahům s Čínskou lidovou republikou, stejně jako chceme mít vzájemně výhodné a rovné vztahy s Tchaj-wanem,“ doplnil.

Velký zájem o českou misi

Vystrčil odmítl, že by se cestou proti někomu vymezoval. „Jsme tady proto, abychom sdíleli stejné hodnoty a abychom navázali vzájemně výhodnou ekonomickou, hospodářskou, vědecko-výzkumnou spolupráci a abychom potvrdili, že jsme suverénní, samostatnou zemí,“ řekl Vystrčil.

Návštěva předsedy českého Senátu na Tchaj-wanu od začátku budí značnou pozornost médií. Již na letišti na Vystrčila čekaly desítky novinářů a dnes byl zájem o českou delegaci v parlamentu ještě intenzivnější.

Video Spokojený předseda Senátu Miloš Vystrčil po setkání s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeo. Ten mimo jiné oficiálně podpořil Vystrčila v cestě na Tchaj-wan. (12. 8. 2020) - Blesk Zprávy, Sabina Dračková

Ewwa ( 6. září 2020 16:28 )

Dnes měl v TV Vystrčil rozhovor s premiérem Babišem, Vystrčil se choval, jako *** a mluvil ještě hůř! Řekl, že A.Babiš vůbec nic nechápe, že ničemu nerozumí, všechno co dělá, že je špatně, bla, bla, bla, kam se na něho hrabe Fiala, tolik sebevědomí a svého přesvědčení, o své cestě do Číny a správnosti věcí, které vyvádí Vystrčil, to byla síla! Vystrčil teplou- studenou, kazajku a do klece! Jinak vyvolá 3. světovou!

kobyla1 ( 5. září 2020 13:42 )

Vystrčil je jen obyčejný deb.il....jen o tom neví

Ewwa ( 3. září 2020 13:18 )

Kristova noho, to bych chtěla toho skřeta slyšet mluvit v čínštině, to musela být p r d e l, jaký on měl k tomu přízvuk? On plácá česky, na tož čínsky! Udělal průser, nic jiného se od něho ani nedalo čekat! Jak si může takový exot dovolit, přes nesouhlas vlády a našeho prezidenta, udělat si výlet do Číny nebo kam se tam všude vetřel! Za tu jeho "akci", by měl být okamžitě odvolán, smrad jeden mrňavej a vysušenej!! Když nejsem pozván, tak se nikam necpu! Senát naší zemi jen škodí a kde se dá! Ať si svoje mindráky léčí jinak!

petrolinda ( 3. září 2020 08:35 )

Vystrčil nemá co kecat do politiky mimo území ČR. To je jasně vymezené jeho pole působnosti. TEČKA!! Všechny ostatní argumenty jsou irelevantní. Je mi jedno jestli má doma povlečení z vlajky Tibetu a závěsy z vlajky Tchajwanu. Kdybych měl tady firmu a měl hlavní odbyt v Číně, tak ho z fleku zažaluju za poškození obchodních vztahu a ušlý zisk a klidně až u Evropského soudu. Svoje osobní kecy ať si mumlá v hospodě do půlitru.

TO NEDOKÁZAL NIKDO SOUDNÝ TOMU BLBOVI ZABRÁNIT TAKHLE POŠKODIT ZÁJMY ČESKA ??

Je na spadnutí trestní oznámení Škodovky ? A ten dojčministr se toho vola ještě zastával?
JSME SVĚDKY NEDOZÍRNÉ ŠKODY DVOU AUTOMOBILEK.

petrolinda ( 3. září 2020 08:31 )

Český pablb Vystrčil zlikviduje Volkswagenu dodávky v Česku vyráběných elektrických aut Škoda do Číny, což ocení Tesla a Elon Musk, kteří pošlou nastrčenému Vystrčilovi blahopřejný dopis
A v této kritické a pro Volkswagen klíčové chvíli, kdy firma čelí krizi po skandálu Diesel Gate, kdy dostala v USA od americké vlády miliardové pokuty, kdy se potřebuje zahojit, tak v této chvíli se objeví český provokatér, jakýsi Vystrčil, rozbije Škodovce vztahy a podnikání v Číně a německý Volkswagen v tu ránu má rozbitý business model v celé Číně. Chápete? Miloš Vystrčil to možná udělal na objednávku grázla Pompea, protože věděl, že tím poškodí německou automobilku Volkswagen, která v Číně chce konkurovat americké Tesle Elona Muska, který je jedna ruka s Donaldem Trumpem.
Poskok Vystrčil promluvil k poslancům v čínštině a přímo v čínském jazyce, v mandarínštině, aby tomu v Pekingu rozuměli, pronesl parafrázovanou větu Johna F. Kennedyho “Jsem Taiwanec!” a tím přetekla Pekingu trpělivost Ústřední tiskový orgán Komunistické strany Číny vyzval k uvalení sankcí na Českou republiku, na české firmy, v ohrožení a v podezření ze špionáže pro USA je okamžitě v této chvíle více jak 10 000 českých občanů, kteří žijí a pracují v Číně.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud