Pondělí 22. dubna 2024
Svátek slaví Evženie, zítra Vojtěch
Oblačno 7°C

Kuberova cesta na Tchaj-wan „nevoněla“ ani Babišovi. Názor mělo víc politiků, říká

Autor: ČTK, tsv - 
20. února 2020
12:06

Premiér Andrej Babiš (ANO) také nedoporučoval bývalému předsedovi Senátu Jaroslavu Kuberovi (ODS) cestu na Tchaj-wan. Byla to oficiální pozice více ústavních činitelů, řekl ve čtvrtek novinářům předseda vlády před odletem na mimořádný summit v Bruselu. Babiš nehodlá kvůli záležitosti ukončit spolupráci s ředitelem zahraničního odboru Pražského hradu, který mu též radí s diplomacií.

 

„My jsme všichni měli stejnou pozici. I pan prezident Zeman i předseda Parlamentu i já v rámci koordinace zahraniční politiky jsme to nedoporučovali, protože máme politiku vůči jednotné Číně nezměněnou de facto od revoluce,“ řekl Babiš před cestou na summit, kde budou státníci jednat o dlouhodobém rozpočtu Unie pro roky 2021 až 2027.

Čínská ambasáda v lednu varovala před cestou zesnulého předsedy Senátu Kubery na Tchaj-wan. Podle Aktuálně.cz předala Hradu dopis, kde hrozí trestem pro Kuberu i české firmy v Číně, pokud se uskuteční. Kancelář prezidenta podle webu podpořila dopis přípisem a Kuberovi ho předala v polovině ledna. Čínské ministerstvo zahraničí agentuře Reuters sdělilo, že neví, odkud se informace vzaly.

Kubera si podle webu dopis odnesl z Hradu i s Jindrákovým přípisem. „Cesta předsedy Senátu je v současné době krajně nevhodná. Lze předpokládat, že v důsledku cesty dojde ke zmražení česko-čínské relace na dlouhou dobu, a to jak na úrovni politické, tak na úrovni ekonomické, jak tomu bylo v roce 2009,“ napsal Jindrák. Narážel tím na přijetí tibetského duchovního vůdce dalajlamy tehdejším úřednickým premiérem Janem Fischerem.

Vystrčil cestu zvažuje

„Není to nic, co by bylo tajného. Pan Jindrák radí panu prezidentovi a teď s ním spolupracuji. On má velké zkušenosti, byl víckrát velvyslanec a hlavně se orientuje ve vztazích s Německem,“ uvedl Babiš. S Jindrákem konzultoval i nadcházející schůzku s bavorským ministerským předsedou Markusem Söderem, která by se podle Lidových novin měla uskutečnit 10. března.

Nový šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS) se chce o cestě na Tchaj-wan radit s odborníky. Nebrání se jí, ale je podle něj třeba postupovat v zájmu českých občanů. Po prostudování podkladů, které s cestou souvisí, chce jednat s dalšími ústavními činiteli, diplomacií i s představiteli Senátu o tom, jak situaci řešit.

PPP150W ( 20. února 2020 17:15 )

Doporučil bych vám rozšířit si všeobecný přehled. Zde konkrétně nastudovat význam slov, která hodláte používat k dehonestaci ostatních diskutujících, protože při nesprávném pochopení jejich významu se nesprávnou interpretací dehonestujete sám(a)na hlupáka snažícího se být vtipný za každou cenu. Konkrétně se jedná o slovo odporník, které se všeobecně považuje v elektrotechnice za obecné označení pro rezistor. Základní jednotka je 1Ω čti ohm (ten, pro vás patrně nesrozumitelný klikyhák je řecké písmeno omega)Označení pro tuto fyzikální veličinu je pak R. (od slova resistance) Tak jen tak dál. Člověka vždycky potěší, když se oponent dobrovolně a sám odstřelí. Přeji hezký podvečer.

PPP150W ( 20. února 2020 16:09 )

Od kdy se politik suverénního státu ohlíží na názor velvyslance jiného státu zda a kam může, či nemůže cestovat? Ekonomické důvody? Koronavirus prodělá dva, tři upgrady a do Číny se nikdo nepohrne. A že to není nic nemožného víme všichni, když sežerou všechno co má nohy, kromě židle a stolu. Leckdy ještě zaživa. Nemyslím, že ochlazení obchodních vztahů s Čínou by mělo pro tuhle zemi tragické následky. Ostatně všichni víme, co za zboží z Činy přichází, že?

jaro20 ( 20. února 2020 14:31 )

Jo, Bureš tam chce zprivatizovat koronavirus

poooresh ( 20. února 2020 14:28 )

koronavirus

jaro20 ( 20. února 2020 14:27 )

Získává tam kšefty pro český Agrofert soudruha agenta Bureše

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa