Středa 21. února 2024
Svátek slaví Lenka, zítra Petr
Oblačno, déšť 9°C

Babišova poslankyně (46) v 8. měsíci těhotenství: O porodu a sestře do Sněmovny

Autor: Jakub Veinlich - 
2. února 2020
06:11

Své těhotenství ve 46 letech považuje za malý zázrak. I proto Jana Mračková Vildumetzová pracovně zvolnila. Vzdala se funkce karlovarské hejtmanky, i když je v kraji stále náměstkyní pro ekonomiku, a nechala si mandát poslankyně za hnutí ANO. Porod ji čeká za necelé dva měsíce. I když už vychovala dnes 21letého syna, chce stihnout ještě kurz, aby byla na nové dítě připravená. S sebou plánuje vzít také svého manžela, člena ODS Jana Mračka. Jestli bude rodit přirozenou cestou nebo císařským řezem, rozhodnou lékaři podle jejích slov během pár dní. Mračková Vildumetzová v rozhovoru pro Blesk Zprávy promluvila o pohlaví dítěte, i o tom, kdy se vrátí do Sněmovny a kdo se bude o miminko starat.

V současné době začínáte osmý měsíc těhotenství. Ve Sněmovně jste dostala také náhradní kancelář, abyste to měla jen kousek do jednacího sálu. Jak se chystáte na porod?

Nedávno jsem byla na „závěrečném“ ultrazvuku. Vše je naštěstí v pořádku, za což jsem moc ráda. Budu se snažit chodit do Sněmovny prakticky až do porodu, pokud mi to zdravotní stav dovolí. Samozřejmě se moc těšíme, ale z druhé strany jsem teď o to víc bojácná. Když jdu třeba po ulici a jdou proti mně lidé, tak si chráním břicho, ale to jsou asi ty mateřské pudy. Teď už nejsem odpovědná jen za sebe ale také za miminko.

Kdy tedy máte porodit?

Termín mám na přelomu března a dubna. Ale pravdou je, že kvůli mému věku jdu za 14 dní k panu doktorovi, kde budeme řešit porod. Zatím je tu doporučení na císařský řez, protože v 46 letech nejsou už všechny tkáně a další v takovém stavu, jako když je vám třeba 20. Takže budeme plánovat, jaký porod zvolíme, budu chtít probrat i variantu přirozeného porodu. Budu ale dbát především na doporučení lékařů.

Poslanecký mandát si necháte?

Nechám. Předpokládám, že po porodu bych chtěla být nějakou dobu doma. Sněmovna v červenci a v srpnu většinou nezasedá, takže bych se chtěla opět vrátit asi v září. Ale jsem domluvená i s předsedou našeho poslaneckého klubu Jaroslavem Faltýnkem, protože se i kvůli lékařům zdržuji víc v Praze, že budu v blízkosti Sněmovny, že když to bude nutné, budu připravená přijet co nejrychleji na jednání, nebo hlasování.

Chápu tedy správně, že budete rodit v Praze?

Ano. V tuto chvíli tu máme byt, mám tu veškerou lékařskou péči, takže zatím je ten předpoklad takový, že bych měla rodit v Praze. Ale v tuto chvíli stále ještě působím jako náměstkyně pro oblast financí na krajském úřadu Karlovarského kraje, takže nejsem jen v Praze a samozřejmě nikdy nevíte, co se může stát. Chytnout mě to může i u nás, kde jsme nedávno otevírali také gynekologicko-porodnické oddělení. Všichni si tam ze mě dělali legraci, že si paní hejtmanka postavila porodnici. To se samozřejmě dělalo asi rok a půl. Ale jsem ráda, že nové a moderní prostředí pro maminky máme.

Tady v kanceláři budete mít i postýlku a zázemí?

Já tu mám dvě kanceláře. Tato je malá, ale velmi dobře položená v blízkosti jednacího sálu. Takže pokud se třeba necítím dobře, jako se stalo ve čtvrtek po tom útoku, tak si tu mohu na chvíli odpočinout. Tenhle prostor bych asi využívala i v budoucnu. Jsem totiž příznivec kojení. Staršího syna, teď už jedenadvacetiletého jsem kojila do jednoho roku. Myslím, že kojení je nejzdravější, takže i teď bych šla velmi ráda tou cestou, že bych miminko kojila co nejdéle. Takže pokud bude hlasování hodně, musela bych to řešit v této kanceláři.

Mám ale ještě jednu velkou kancelář v druhé budově, kde sedím s panem ministrem zdravotnictví. Takže vždy s nadsázkou říkám, že lepší péči nemohu mít. K miminku hledám také paní, která by byla zároveň zdravotnicí, aby tu se mnou v Poslanecké sněmovně byla a měla miminko na starosti, když si budu potřebovat odběhnout.

Všiml jsem si, že mluvíte o miminku, jako o miminku, nezmiňujete pohlaví…

To máte pravdu. Nikomu jsme to totiž s manželem neřekli…

A daří se vám to tajit?

Daří, i když hrozně moc lidí se nás na to stále ptá. A je to rozdělené půl na půl. Asi 50 % lidí tipuje holčičku, 50 % zase kluka.  Pro nás ale opravdu pohlaví není důležité. Nejdůležitější je pro nás, aby miminko bylo hlavně zdravé. Okolí chceme ale napínat až do konce a necháme si vše pro sebe.

Takže vy víte?

Víme, prakticky od třetího měsíce.

Máte už vše nakoupené, připravené?

Mám. Už máme i kočárek. Ten tedy není doma, ten je u sousedů a v tuto chvíli už máme vymalovaný pokojíček, máme postýlku i přebalovací pult, ale je určitě ještě řada věcí, které chci připravit. Chci jít i na nějaký kurz, protože pravdou je, že za těch 21 let se toho hrozně moc změnilo a budu určitě ráda za každou radu.

Kurz?

Jak k miminku přistupovat, jak ho nosit, kdyby byl třeba problém s kojením atd. Chceme vědět, co dělat, když je miminko třeba nějak nervózní, nemůže spát. Domluvili jsme se s manželem, že na kurz půjdeme spolu. Pravdou je, že bychom ho chtěli projít tak měsíc před porodem, abychom vše měli v živé paměti, a už máme doma připravenou i panenku.

Takže se manžel učí i přebalovat?

To ještě ne, i když je velmi zodpovědný, ale chceme být na vše připravení.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Kazin ( 3. února 2020 22:23 )

Pica co se chlubí 👿

onanym01 ( 2. února 2020 21:49 )

MIT DĚTI V POKROČILYM VĚKU JE HAZARD SE ZIVOTEM, ALE PŘEJI AT JE ONA I PACHOLÁTKO ZDRAVÉ. TAHLE DOBA JE DIVNÁ

karamboI ( 2. února 2020 11:33 )

a já

karambol ( 2. února 2020 11:13 )

demir55!! ty obecný blbe­,jeli­to,chc­ípáku nestačí že ty jsi vypad s tvé humusácké matky

onanym01 ( 2. února 2020 10:19 )

VZPOMENME SI NA PADESATA LETA JAK V ČESKOSLOVENSKU S NASIMI LIDMI ZACHAZELI. A NEJVICE TO ODNESLI PRACUJICI OD KTERYCH MELI PODPORU. VZPOMENME SI NA HITLERA. KOLIK MEL OBETI. VZPOMENME SI NA PANI VALKOVOU A URVALKA SE KTERYM SPOLUPRACOVALA. ONA JE NA TO HRDA CO NA TEN PAPIREK UMATLALA. SOUČASNY KOMUNISTICKY REZIM Z NI UDELAL OCHRANKYNI LIDSKYCH PRAV. Z TAKOVE COVZKAZALA VEREJNOSTI, ZE ZA PROTEKTORATU ČEŠI NETRPELI. SFINA V LIDSKY PODOBE. TO NAM VLADNE OPET KOMUNISTA!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa