Středa 23. září 2020
Svátek slaví Berta, zítra Jaromír
Polojasno 25°C

Vystrčil se po hněvu Hradu i Číny raduje. Hlásí se mu desítky zájemců na cestu na Tchaj-wan

Autor: ČTK - 
12. června 2020
19:55

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) eviduje desítky zájemců z různých oborů, kteří by s ním chtěli jet na Tchaj-wan, který Čína považuje za svou vzbouřeneckou provincii. Pokud by se kvůli cestě stal nežádoucím pro Peking, který ho před cestou varoval, vyrovná se s tím. Uvedl to v pátek v pořadu Pressklub rádia Frekvence 1. Cestu kritizoval i prezident Miloš Zeman.

Vystrčil řekl, že ho oslovily desítky zájemců z řad podnikatelů a institucí zaměřených na vědu, výzkum, inovace a kulturu. Vybíráni budou podle předsedy Senátu mimo jiné na základě toho, zda mají konkrétní plán a partnera na tchajwanské straně.

Zdá se, že půjde především o podnikatele

Šéf horní komory to uvedl v souvislosti s rozhodnutím hlavních zaměstnavatelských svazů a profesních organizací, které se cesty nezúčastní. Některé jejich členské firmy ale nabídku využít chtějí. „Vypadá to na velmi výraznou podnikatelskou delegaci,“ řekl Vystrčil.

Video Předseda Senátu Miloš Vystrčil vysvětluje, proč se rozhodl jet na Tchaj-wan - Blesk TV

Čínských hrozeb či odvet se předseda Senátu neobává. „Myslím, že nám hrozilo, že budeme závislí na nedemokratické velmoci a budeme nuceni ji poslouchat a sloužit jí. Když narovnáme záda, budeme se chovat svéprávně a svobodně, nic moc mám nehrozí,“ uvedl Vystrčil. Podle něj se stane maximálně to, že „možná někdo krátkodobě prodělá“.

Čínské investice nejsou tak velké, jak se může zdát

Čínu by byl ochoten navštívit také, pokud by mohl pomoci vzájemným obchodním vztahům. Poukázal na to, že Čína navzdory příslibům masivních investic v Česku kupuje spíše fungující podniky, aby upevnila svůj vliv a moc, a vytvořila pouze 4 000 pracovních míst, zatímco Tchaj-wan 24 000.

Pokud by Čína označila Vystrčila kvůli tchajwanské misi za nežádoucí osobu, bude to pro něj pouze důkaz, že je to nedemokratická země. „A já to přežiju,“ dodal. Peking před cestou na Tchaj-wan varoval prostřednictvím prezidentské kanceláře i Vystrčilova předchůdce Jaroslava Kuberu (ODS), který koncem ledna náhle zemřel.

Jde o morální hodnoty a principy

Vystrčil svou misi opakovaně zdůvodnil potřebou bránit základní principy, hodnoty a práva, na nichž je Česko po pádu komunismu založeno. Nepotvrdil úvahy o tom, že by si tím řekl o nominaci na budoucí hlavu státu. „Nepřemýšlím o tom, jestli mám nebo nemám někam kandidovat,“ řekl Vystrčil. Zdůraznil, že se chce nyní naplno věnovat funkci předsedy Senátu.

Video Babiš odmítá strašení 2. vlnou pandemie koronaviru. Nikdy už nebudeme dělat plošné opatření, slíbil 

lev35 ( 15. června 2020 18:19 )

pepek Vyskoč - fakt katastrofa s ostudou pro ČR

victor1 ( 14. června 2020 17:42 )

Má pravdu chuju!Vládní letadlo není žádná cestovka,hňupe.A ještě tam chce prý vzít starou Kuberovou a i svoji swi*ni.Co to jako je?!!!Jo,a ještě prý stahovače králíků "pana Nevím" blba Drahoše.No to bude slezina.Blbci pronedující blbce.ZA ZRUŠENÍ SENÁTU A ODSTSRANĚNÍ BLBCŮ Z POLITIKY!!! Doufám,že si téměř všichni občané všimli,že je Vystrčil blbec.Ale Kubera i když je z druhé strany,tak byl borec.Nemohu pochopit,že ho nahradilo takové blbé nemehlo.On už tak je u občanů Senát k ničemu,ale nyní úplně.Ta instituce prostě nemá existovat!!!

victor1 ( 14. června 2020 17:17 )

Opravdu důtklivě tě žádám,aby jsi to psí lejno nenazýval panem.Děkuji.

victor1 ( 14. června 2020 17:03 )

A kteří to kromě Formana byli?Když tam utekly ženské,tak tam hrály akorát šlapky (Trumpová a jiné).Jinak tam sebranka skončila málem jako bezdomovci.Nakonec i ten Forman točil ve "slavné" Americe samá ***,ale některá byla vyznamenána právě proto,že utekl z tzv. východního bloku.Třeba o ten Amadeus.Dobré lejno a byl vyznamenán.Jinak se na to nedá dívat.Kupodivu svá nejlepší díla natočil doma za těch strašných Komoušů.A nejvíce kvičí jak prasata ti "umělci",že prý jim Komouši zakázali tvořit,co na to neměli a skončili by jak na Západě u popelnic,jak jich nekonec mnoho skončilo.Třeba jak uslintaný Veškrna.Jeho "díla" jsou naprostá hrůza.Ještě,že toho neudělal moc.

wenzel trousil ( 14. června 2020 15:37 )

Kabrheli! Na to že jsi za 20let vyštudýroval pomocnou školu, jsi fakt "chytrý" ...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud