Úterý 28. března 2023
Svátek slaví Soňa, zítra Taťána
Oblačno, sněžení 4°C

Čínskými výhrůžkami Kuberovi se zabývala ochranka Senátu. Obrátila se na ni vdova Věra

Autor: red - 
15. dubna 2020
20:41

Jen pár dní po smrti svého manžela se Věra Kuberová, žena bývalého šéfa Senátu Jaroslava Kubery (ODS), obrátila na ochranku horní komory parlamentu. Předala jí dopis s vyhrůžkami s razítkem Pražského hradu a čínské ambasády. Kubera těsně před svou smrtí čelil nátlaku kvůli chystané cestě na Tchaj-wan. Informaci přinesl Deník N.

Dopis z čínské ambasády našla Věra Kuberová jen pár dní po smrti svého manžela Jaroslava Kubery v jeho pozůstalosti. Zdál se jí natolik výhrůžný, že o něm informovala ochranku svého zesnulého muže. 

„Dopis na mě působil výhrůžně, stejné tak ho následně vyhodnotili při jednání v Senátu. Manžel už to bohužel nestihl,“ reagovala vdova po šéfovi Senátu pro Deník N.

Dokument varoval Česko před následky Kuberovy cesty na Tchaj-wan. I vedení Senátu ho vyhodnotilo, stejně jako paní Kuberová, za výhrůžný. Poté, co o dopisu řekla senátní ochrance, si její příslušníci list vyžádali.  

Nakonec ho ale policisté vrátili s tím, že jim nepřísluší tuto věc řešit. Čínský dokument tak nakonec skončil u šéfa Kuberovy kanceláře Petra Kostky.

„Paní Kuberová mi dala složku věcí, mezi kterými byl i tento dokument, o kterém řekla, že je důležitý a že by ho měl mít Senát. Zároveň mi sdělila, že o tomto dokumentu informovala ochranku pana předsedy, protože jí připadal výhrůžný a zlý. Ochranná služba si dopis (od Senátu) vyžádala, ale následně oznámila, že nespadá do jejich kompetence, a dopis zaslala zpátky,“ popsal pro Deník N Kostka, který vedl kancelář všem předsedům Senátu za ODS, tedy Přemyslu Sobotkovi, Jaroslavu Kuberovi a nyní také Miloši Vystrčilovi.

Video  Jaroslav Kubera (†72) kouřil i ve vládním letadle, vzpomíná Miloš Vystrčil.  - Jakub Veinlich, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Prověřování dopisu potvrdil také šéf ochranné služby Jiří Komorous. „Dopis jsme okamžitě předali k dalšímu opatření kanceláři Senátu,“ odepsal redaktorům Deníku N.

Redaktoři měli možnost se s rozhodnutím, v němž policie Senát o záležitosti informuje, seznámit. „Dopis s tímto přípisem jsem uložil do trezoru, kde čekal na nového předsedu,“ doplnil Kostka. Tím se stal Miloš Vystrčil, který se už několik měsíců snaží z Hradu dostat informace, jak se výhrůžný dokument mohl dostat ke Kuberovi. Předseda Senátu si list zřejmě přinesl ze schůzky na Hradě, která se uskutečnila 15. ledna. O pět dní později zemřel.

Video  Sobotka na Kuberovi vyzdvihl humor a nadhled, ne "jedovatý škleb".  - abl
Video se připravuje ...

„Dokument, který média takto prezentují, není ani oficiálním dopisem, není podepsán a rozhodně není adresován panu Jaroslavu Kuberovi,“ reagoval hradní Kancléř Vratislav Mynář v prohlášení na stránkách Hradu. Stejný text poté poslal také Vystrčilovi jako odpověď na jeho otázky.

A co se v dokumentu píše konkrétně?

„České podniky, které mají ekonomické zájmy v Číně, budou muset za návštěvu Tchaj-wanu předsedou Kuberou platit. Návštěva Tchaj-wanu předsedou Kuberou nikomu nepřispěje. Doufáme, že česká strana dodrží politiku jedné Číny a zruší tuto návštěvu, a tím zabrání porušování čínsko-českých vztahů.“

lapak ( 16. dubna 2020 18:28 )

stbakbures!!! ne myslím tu špínu co máš doma,smrdí ji z huby sousedi jí říkají soudružko podrž!!!

lapak ( 16. dubna 2020 10:00 )

cepp!!pokud to píše takové jelito jako ty je to na kazajku! drnda Kubery je infikovaná opozicí zlodě­ju,kři­váku,­udava­ču,lu­zy!! i ona se začíná chovat jak retard Drahoš,Fischer s jaký hlavy senátora v znikl tento humus!

cepp ( 16. dubna 2020 09:25 )

Pokud dopis pochází z Čínského velvyslanectví, je to na výměnu jejich velvyslance. Pokud pochází z Hradu, jedná se o vyhrožování jednomu z nejvyšších ústavních činitelů a to je trestný čin.
Proč se již původ tohoto dopisu řádně nevyšetřuje? To je neomluvitelné.
Tento dopis mohl také přispět k předčasnému úmrtí pana Kubery.

Gunaz ( 16. dubna 2020 05:12 )

Bezvýznamná pizda od šmejda

hejpockej ( 15. dubna 2020 23:54 )

Zeman od Cinanu dostal svy, tak jako kazdej prezident ktery jim de na ruku, takze bude drzet hubu aby to sypalo dal.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa