Česká reakce na výhružný dopis Číňanů? Slabá, zlobí se senátoři a od Zemana chtějí víc

Autor: ČTK - 
4. března 2020
17:15

Sněmovní zahraniční výbor považuje reakci české strany na dopis čínského velvyslanectví ohledně cesty někdejšího předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) na Tchaj-wan za nedostatečnou. Od Kanceláře prezidenta republiky požaduje celé znění dopisu, od ministerstva zahraničí pak záznam z jednání náměstka Martina Tlapy s čínským velvyslancem v ČR. Po dnešním jednání výboru to řekl jeho člen, poslanec KDU-ČSL Jiří Mihola.

Čínská ambasáda v lednu před cestou předsedy Senátu na Tchaj-wan varovala. Podle Aktuálně.cz předala Hradu dopis, kde hrozí trestem pro Kuberu i české firmy v Číně, pokud se uskuteční. Kancelář prezidenta podle webu podpořila dopis přípisem a Kuberovi ho předala v polovině ledna.

Čínské ministerstvo zahraničí agentuře Reuters sdělilo, že neví, odkud se informace vzaly. Dopisem, ale také možnou cestou nynějšího šéfa horní komory Miloše Vystrčila (ODS) se budou 11. března zabývat nejvyšší ústavní činitelé. Bývalému předsedovi cestu nedoporučili.

„Vyzvali jsme Kancelář prezidenta republiky, konkrétně odbor zahraničních věcí, aby předal celý originál dokumentu, který obdržela od velvyslanectví Čínské lidové republiky. Budeme se mu potom věnovat i později na zahraničním výboru,“ řekl Mihola.

„Také jsme požádali o záznam z ministerstva zahraničních věcí z jednání náměstka Tlapy s velvyslancem Čínské lidové republiky,“ doplnil. Náměstek po setkání s velvyslancem uvedl, že dopis nepovažuje za standardní formu diplomatické komunikace.

Mihola: Nedostatečná reakce je vážné pochybení

„Celkově jsme se také sjednotili na tom, že považujeme nedostatečnou reakci z české strany po dobu pěti týdnů za vážné pochybení, které poškozuje zájmy České republiky jako svrchovaného, svobodného a demokratického státu, založeného na úctě k lidským právům a zásadách občanské společnosti,“ doplnil Mihola.

Usnesení, které novináři k dispozici nedostali, obsahuje podle Miholy 11 bodů. Výbor odmítl výhrůžný tón sdělení v dopise, forma ani obsah podle něj neodpovídaly standardní diplomacii. Čínská ambasáda podle Miholy také ignorovala snahu výboru o spolupráci. Na schůzi byl pozván velvyslanec, avšak nedorazil, z jednání se omluvil také ředitel zahraničního odboru Hradu Rudolf Jindrák. Dopolední části jednání, které následně bylo přerušeno a pokračovalo od 13:30, se zúčastnil ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

Výbor považuje za zneklidňující, že informace o dopise nebyly předány ministerstvu zahraničí, které je tvůrcem české zahraniční politiky. Kancelář prezidenta podle Miholy zahraniční politiku s ministerstvem nedostatečně koordinuje. Jedním z bodů usnesení také je, že cesta parlamentních delegací na Tchaj-wan je v souladu s dlouhodobými zahraničněpolitickými a ekonomickými zájmy ČR.

Video S prezidentem v Lánech: O Číně a diplomacii i o Trumpově (ne)gratulaci - Blesk.cz

poky-f ( 14. března 2020 23:37 )

Ten Vystrčil vypadá jako Čejka , když imitoval "kdákající slepici" !

hadisko ( 5. března 2020 10:28 )

senát netáhel nemehel trafikantu,udavaču zase křepčí!opravdu ta to pakáž bere platy za debilitu!proč je živíme.

victor1 ( 5. března 2020 07:36 )

No jo,oni se Číňané asi pokálí z nějakého blbého zbytečného Senátu nějaké podělané rozvojové země třetího světa.Ti se ani nebudou nějakými blbečky zabývat.

manunu ( 5. března 2020 07:24 )

jjusa:Začínáte mi připomínat paní 8vox8, ta mě také neustále napadá. To jak se vyjadřuje M-16 za to opravdu nemůžu,redakce má takové sprosté lidi zablokovat.Dotyčný je nevyzrálá osoba, nedovede diskutovat slušně. Na tyto sprosté příspěvky nereaguji.Je až zarážející co si dovolíte napsat o mé osobě, přestože mě vůbec neznáte.Učím děti na prvním stupni ZŠ a věřím,že z nich vychovám slušné lidi, kteří se nebudou vyjadřovat sprostě a budou uznávat i ty,jež mají jiné názory.Chovám s k vám slušně, byla bych ráda, aby to tak bylo i z vaší strany.

zdenekksevratiI ( 4. března 2020 21:17 )

Přitvrď debílku, už jsi skoro dospělej, tak ještě trošku!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud