Vystrčil bude chtít vyměnit čínského velvyslance, míní Stanjura. Kvůli dopisu k Tchaj-wanu

Aktualizováno -
8. března 2020
20:11
Autor: ČTK, Mii - 
8. března 2020
14:16

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) zřejmě příští týden na schůzce nejvyšších ústavních činitelů navrhne, aby Česko požádalo Čínu o výměnu jejího velvyslance. Důvodem je dopis čínské ambasády ke zvažované cestě bývalého šéfa horní komory Jaroslava Kubery na Tchaj-wan. V pořadu Otázky Václava Moravce to řekl předseda poslaneckého klubu opoziční ODS Zbyněk Stanjura. Premiér Andrej Babiš (ANO) by výměnu velvyslance podpořil, řekl v České televizi (ČT).

„Považuji za vysoce pravděpodobné, že předseda Senátu navrhne, aby ČR požádala o výměnu velvyslance... Musí být jasné, že ČR je suverénní a sebevědomá země a bude tak vystupovat i vůči velmocím,“ uvedl Stanjura.

Jaroslav Kubera nedávno nečekaně zemřel a cestu na Tchaj-wan zvažoval ještě ve funkci šéfa Senátu. Čínská ambasáda předala v lednu Hradu podle Aktuálně.cz dopis, kde hrozila trestem Kuberovi i českým firmám v Číně, pokud se návštěva uskuteční. Kancelář prezidenta podle webu dopis podpořila přípisem a Kuberovi ho předala v polovině ledna. Čínské ministerstvo zahraničí agentuře Reuters sdělilo, že neví, odkud se informace vzaly.

Vondráček: Nejsou i další řešení?

Podle šéfa poslanců opozičních Pirátů Jakuba Michálka to není první případ a kroky Číny vůči Česku jsou dlouhodobě nepřijatelné. Formulace v dopise označil za skandální.

Babiš v ČT řekl, že by výměnu čínského velvyslance v Česku podpořil, protože s ním má velice špatnou zkušenost. Narážel zřejmě na jejich předloňskou schůzku kvůli varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) před technologiemi čínských firem Huawei a ZTE, po níž velvyslanec tvrdil, že česká vláda slíbila úsilí o nápravu chyb. Babiš to popřel a ambasadora obvinil ze lži.

Předchozí čínská velvyslankyně podle Babiše fungovala dobře. „Tento pán je celkem svůj a to, co napsal, není přijatelné absolutně, to musíme odmítnout,“ řekl premiér.

Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) uvedl, že list je interní. Zmínil, že formulace se ho dotkly. „Je výměna (velvyslance) to nejlepší, nebo můžeme vymyslet něco jiného? Není to jediná možnost,“ řekl ale Vondráček. Poznamenal, že dopis byl interní materiál a na veřejnost unikl. Podle Stanjury není nevhodné to, že list unikl, ale nevhodný je obsah.

O situaci jednal ve středu i sněmovní zahraniční výbor. Reakci české strany na dopis čínského velvyslanectví považuje za nedostatečnou. Od Kanceláře prezidenta republiky požaduje celé znění dopisu, od ministerstva zahraničí pak záznam z jednání náměstka Martina Tlapy s čínským velvyslancem v ČR. Vystrčil po svém nástupu do funkce šéfa Senátu případnou cestu na Tchaj-wan nevyloučil. Bývalému předsedovi ji ostatní nejvyšší ústavní činitelé nedoporučili.

ondra1974 ( 15. března 2020 11:38 )

Znovu se potvrzuje, ze Cesi nekteri Cesi, jsou pekni sw ne. Tak Cinani si z nasi republiky delaji hadr na podlahu, vylozene vyhrozuji, pokud nebude podle jejich, tak to stat pociti a banda vleztodo***kniku a libacu cinske ruky, je bude jeste obhajovat. ZA co? Ze sem tahaji lacine smuky, nektere z nich jsou dokonce zdravi nebezpecne (konkretne, se musely stahovat nektere hracky) jejich zdradlo je kontaminovane a tak Cinane svoje vyvazi a dovazi kvalitni z ciziny a vy hnupove se toho cinskyho diplomata s komunistickymi manyry budete jeste zastavat. Zrejme vam chybi zase nejaka ruka nad vami,

kalina107 ( 11. března 2020 09:46 )

Vystrčile , vysleč se do naha a spolu s nahým Kalouskem se zabalte do Tybetské vlajky chvilku lítejte po hradním nádvoří ať se rozehřejete a pak hned hybaj vyhlásit Číně válku . Celý národ si z tebe dělá srandu , duševní mrzáku . Tobě to ještě neřekli ?

kalina107 ( 10. března 2020 10:25 )

Ten debilblok tam má pořád někoho co vystrkuje . Janda , pitomec Novotný a tady ten duševní mrzák se tak aspoň jmenuje . Od podívání byl ten Vvystrčil v mládí šikanovaný a teď se mstí a s polu s funkcí vyrostl do velikosti obra co bude dělat pořádek ve světě . Zřejmě by neraději vyhlásil Číně válku . Senát je to nejhorší spolu s Demagogickou blokádou co mohlo občany ČR potkat .

Pepicek1953 ( 9. března 2020 14:40 )

Vystrčil se ještě na korýtku neohřála už ve spolupráci Bábiškem se chce zviditelnit odvoláním nějakého Číňana ale byl by tak statečný otevřít si tu pusinku pod knírkem na amerického vyslance když naší republice vyhrožuje kvůly digitální dani to bude mít strach hubičku jen otevřít a nebo vystrčit nějaký růžek

hadisko ( 9. března 2020 11:09 )

která politická strana slíbí že zruší senát demen­tu,u­dava­ču,ne­táhel zvítězí!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud