„Nechci být otrokem Číňanů,“ hřímá Hilšer. Drahoš přidal plán cesty na Tchaj-wan

Autor: for - 
16. června 2020
15:26

Senátor Jiří Drahoš (nestr.) oznámil, že necelé dva měsíce po předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi (ODS) rovněž zamíří na Tchaj-wan. V rozhovoru pro Blesk Zprávy zmínil, že jde o odlišnou cestu s odlišnými prioritami. On sám míří na ostrov, který si nárokuje Čína, jako vědec. Nelíbí se mu pak, jak na české cesty reaguje sama Čína. Kvůli reakci Číny hřímá i senátor Marek Hilšer (MHS). 

S cestami na Tchaj-wan jako by se roztrhl pytel. Vedle předsedy Senátu Miloše Vystrčila sem zamíří také senátor Jiří Drahoš. Cesta obou mužů je ale značně kritizována. Prezident Miloš Zeman k tématu uvedl, že let Vystrčila není hlavou státu doporučena. Na Drahoše se pak podle jeho slov snesl hněv uživatelů na sociální síti. 

Video Předseda Senátu Miloš Vystrčil vysvětluje, proč se rozhodl jet na Tchaj-wan. - Blesk TV

„Já připravuji cestu na Tchaj-wan od podzimu loňského roku. Jako vědec jsem s nimi 30 let spolupracoval. Považuji za klíčové, že zde budeme řešit epidemiologickou situaci a pak také kybernetickou bezpečnost,“ řekl Drahoš Blesk Zprávám. Nestranný senátor a bývalý kandidát na prezidenta vyrazí na tento ostrov u čínského pobřeží v říjnu. Tedy necelé dva měsíce po Vystrčilovi.  

Drahoš: Pomůžou nám s krizí

Podle senátora se jedná o čistě vědeckou výpravu. „Nemůže to být shodné s cestou Vystrčila. Já si chci udržet tým 10–12 lidí, vědců,“ uvedl s tím, že se možná potká v rámci cesty i s prezidentkou Cchaj Jing-wen.

Svou cestu argumentuje také tím, že nám Tchaj-wan má po epidemiologické stránce co nabídnout. „Oni se s krizí vypořádali dobře a vyřešili to dříve než my,“ konstatoval v rozhovoru pro Blesk Zprávy.

Drahoš dodává, že se i on, podobně jako Vystrčil, ale i zesnulý předseda Senátu Jaroslav Kubera, setkal s kritikou. Především pak na sociálních sítích, kde se jej lidé ptají, proč tam vůbec jezdí. Hlavu si s tím ale neláme. „Tchaj-wan je země se špičkovými odborníky. Komunikaci s nimi cesta Vystrčila nevyřeší,“ argumentuje. 

Hilšer: Nechci být otrokem Číňanů

Cestu obou mužů, ale i Tchaj-wan jako takový, podporuje i senátor a rovněž bývalý kandidát na prezidenta Marek Hilšer (MHS). „Tchaj-wan není připouštěn k jednání Světové zdravotnické organizace. Přitom má nejvyspělejší zdravotnictví a má dobrý systém. Vypořádal se s krizí nejlépe ze všech zemí, a to i proto, že má zkušenosti z předchozích krizí SARS apod.,“ řekl Blesk Zprávám. 

Podle něj je zapotřebí mít se před Čínou, která si území nárokuje, na pozoru. „Evropa musí na Čínu měnit názor a postupně se to děje. Musíme si uvědomit, že to není jen obchodní partner. Má ambice stát se světovou mocností, a pokud to dopustíme, tak budeme jako Evropané hrát druhé housle a poškodí nás to. Je ohrožena i naše bezpečnost. Už jen z pohledu na to, že v Číně není důležitý názor jednotlivce,“ konstatoval v rozhovoru pro Blesk.  

Hilšer doplňuje, že bychom měli z pozice demokratického státu podporovat jiné demokratické státy v Asii. „Čína má totalitní režim a rychle roste. Ovládá celou řadu velkých přístavů a začíná to být velký problém. Nechci být otrokem Číňanů,“ hřímá Hilšer. 

Senátor doplňuje, že Čína je navíc pro Česko spíše ekonomickým trpaslíkem. „Tchaj-wan investuje do naší země několikanásobně víc,“ komentoval. Podle některých údajů je pro náš Tchaj-wan čtrnáctinásobným investorem oproti Číně. V roce 2019 u nás působilo 32 investorů z Tchaj-wanu, kteří vytvořili přes 23 tisíc pracovních míst.

Senátor Marek Hilšer na senátorské snídani (16.6.2020)Senátor Marek Hilšer na senátorské snídani (16.6.2020) | Blesk:Jakub Poláček

I Drahošovi se nelíbí současné chování Číny. Připomněl i výhrůžný dopis, který dostal zesnulý předseda Senátu Jaroslav Kubera. „Teď se to velmi vyhrocuje. A je to i „díky“ aktivitě ohledně dopisu. Nelíbí se mi to, ale já to nechávám na ministrovi zahraničí Tomáši Petříčkovi,“ míní Drahoš. „Já jsem vědec a spolupracoval jsem s Tchaj-wanem i Čínou,“ dodal.

Kubera dostal dopis údajně 15. ledna během oběda ústavních činitelů. Podle kancléře Hradu Vratislava Mynáře dokument na podatelnu Pražského hradu přinesl pravděpodobně pracovník čínské ambasády 13. ledna a nechal si potvrdit jeho převzetí. Kancléř ale odmítl, že by šlo o dopis Kuberovi. „Dokument mu není adresován, a dokonce není ani podepsán. Je to jednoduché politické stanovisko čínské republiky, nemá číslované strany a ani není vidět, že by k němu byly původně přišity nějaké přílohy,“ dodal Mynář s tím, že z podoby dokumentu je zřejmé, že neexistují jeho žádné další stránky.

Dopis pak ve svém znění působil podle Vystrčila výhrůžně. Čína v něm uvádí, že cesta bude mít následky.  „My neříkáme, že kvitujeme Čínu, ale říkáme, že je to naše věc. Vystrčil se vzmužil, bouchl do stolu a řekl, já si myslím, že to mám udělat. Je to soukromá věc a je tam i silný odkaz bývalého předsedy a já to cítím stejně. Myslím, že je to velmi silný odkaz,“ doplnil pro Blesk Zprávy svůj názor na cestu senátor Jan Sobotka, který řešil bezpečnost cesty na Tchaj-wan.

Alucard ( 20. června 2020 09:02 )

A ty, jeden ze dvou *** tady jsi to přišel zachránit, viď 😂🤣😂

Alucard ( 20. června 2020 08:59 )

Hilšer s Drahoušem chtěj bejt otroky muslimů 😂

Alucard ( 20. června 2020 08:56 )

A vždyť stačí málo, nechovat se jako *** ty debile 🖕

st.rec ( 18. června 2020 13:43 )

Co zkusit o cestě vypsat referendum?

ketller ( 18. června 2020 08:42 )

Hilšer nechci být otrokem čínanu ty magore ty jsi otrokem alé své tuposti neuspěšného poli­tika,­závis­t,zá­keřnost vám zustala že Zeman vám dal ha hubu zeptej se jelita Drahoše.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud