Sobota 31. říjen 2020
Svátek slaví Štěpánka, zítra Felix
Oblačno, déšť 13°C

Kvůli otravě Navalného uvalí EU sankce i na Putinova důvěrníka. Rusko hrozí odvetou

Autor: ČTK - 
14. října 2020
20:29

Evropská unie uvalí sankce kvůli otravě ruského opozičního předáka Alexeje Navalného na šest či sedm osob. Různé počty s odkazem na své zdroje z EU přinesly agentury AFP a Reuters. Podle AFP by na seznamu mohla být kromě šesti lidí i jedna ruská firma. Agentura Reuters uvedla, že se sankce týkají mimo jiné důvěrníka prezidenta Vladimira Putina Jevgenije Prigožina. Rusko pohrozilo symetrickou odpovědí.

Seznam má být publikován ve čtvrtek v úředním věstníku EU. Členské státy se v pondělí shodly na přijetí sankcí proti skupině ruských občanů v souvislosti s otravou Navalného. Na sankčním seznamu vypracovaném na základě německého a francouzského návrhu se mají ocitnout osoby zodpovědné za použití nervově paralytické látky novičok. Právě tou byl podle Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) Navalnyj v Rusku v srpnu otráven.

Podle agentury Reuters, která cituje svůj zdroj z unijní diplomacie, se sankce budou týkat sedmi osob. Je mezi nimi ředitel jedné z ruských tajných služeb, zástupce šéfa kabinetu prezidenta Putina, ředitel odboru domácí politiky v prezidentské kanceláři, dva náměstci ministra obrany, Putinův vyslanec v Sibiřském federálním okruhu a miliardář a kremelský důvěrník Prigožin. Která z ruských firem se na sankční seznam dostala, agentura neuvádí.

Podle AFP bude osobám na seznamu odepřena možnost cestovat do EU a jejich majetek na území unie bude zmrazen. Šestice osob a obchodní společnost doplní seznam z roku 2018, který EU schválila v souvislosti s použitím chemických zbraní v Sýrii. V něm dosud figuruje osm jmen, včetně čtyř Rusů, a výzkumné centrum v Sýrii.

Moskva dlouhodobě tvrdí, že s otravou Navalného nemá nic společného, na výzvy EU ke spolupráci při vyšetřování však dosud nereagovala. Viní naopak Německo, kam byl Navalnyj převezen na léčení, že odmítá poskytnout důkazy o použití novičoku.

„Němci bez ohledu na všechny mezinárodněprávní povinnosti nyní nehodlají předložit jakákoli fakta. Odpovíme zrcadlově, podle diplomatických zvyklostí,“ citovala agentura Interfax z prohlášení šéfa ruské diplomacie Sergeje Lavrova v ruském rádiu. Již v úterý Lavrov upozornil, že Moskva by kvůli protiruským sankcím mohla na určitou dobu zmrazit kontakty s EU.

AVATAR ( 15. října 2020 15:30 )

AVATAR ( 15. října 2020 15:29 )

Picsaba ( 15. října 2020 11:40 )

Angličani ?

Tatra ( 15. října 2020 07:56 )

Putin je velice rozumný vůdce. Nenechá se vyprovokovat, jako bývalý pracovník KGB se dovede ovládat. Samozřejmě se to prortivníkům nelíbí, zkoušejí různé způsoby, jak se ho zbavit.Podporou jeho odpůrců, obviňování z čehokoliv. Líbil by se jim někdo jako byl Jelcin. Vzpomínáte, jak se smáli Clinton , když opilý Jelcin tančil před ním.

t.novak ( 15. října 2020 00:13 )

Hladový, zbídačelý národ, který miluje, když do něj jejich vůdce kope🤮🇷🇺🤮

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud