Neděle 1. listopad 2020
Svátek slaví Felix, zítra Tobiáš
Oblačno, déšť 13°C

Egypt je zpět: Češi před covidem utíkají k Rudému moři. Smířili se i s dvěma testy

Autor: Nikola Forejtová - 
14. října 2020
05:30

Česko se řítí do možného lockdownu. To ale neodrazuje od dovolených. Podle cestovních kanceláří nyní táhne především Tunisko a Egypt. Právě Egypt patří tradičně mezi nejoblíbenější dovolenkové destinace a od obnovení charterových letů Češi začínají nakupovat první letenky. Blesk Zprávy se pídily po tom, zda-li nehrozí zákaz cestování, ke kterému letos došlo už v březnu po vyhlášení nouzového stavu. Ministerstvo zdravotnictví v krátké odpovědi uvedlo, že zatím nic takového na stole není. Prozradilo ale, že se koncem týdne ještě bude jednat. 

Egypt je znovu ve hře. Na otevření oblíbené dovolenkové destinace čekalo tisíce Čechů. Od obnovení charterového letu z Prahy, ke kterému došlo 3. října, se Češi doslova vrhli na cestovky. „V tuto chvíli víme, že se s námi do Egypta chystá 400 klientů. Očekáváme, že zájem ještě velmi zásadně poroste, a to i s ohledem na fakt, že sezóna tady právě začíná,“ popsala Blesk Zprávám mluvčí Invia Andrea Řezníčková. 

I přes značný úbytek dovolenkářů se prodávají i zájezdy do Tuniska, Malediv či na Zanzibar. V kurzu je i vykupování zimních dovolených. „O lyžařské zájezdy registrujeme vyšší zájem, než jsme očekávali.  V tuto chvíli si už zimní dovolenou koupilo víc než 20 tisíc klientů. Je to dáno i tím, že na rozdíl od letní dovolené, u lyžařských zájezdů téměř neexistuje last minute. Naprostá většina zájezdů se prodá už během podzimu a v zimě už zbývají k prodeji jen poslední volná místa,“ řekl Blesk Zprávám mluvčí CK Fischer Jan Bezděk.

Lidé už se na sítích svou dovolenou chlubí. Postují snímky z poloprázdných pláží i z potápění. Někteří na cestu teprve čekají. „Já už snad za dva týdny, jupí,“ raduje se uživatelka Martina, která chce zamířit do Egypta.„Egypt je po Řecku každoročně naší druhou nejoblíbenější destinací, míří tam 16 procent ze všech našich klientů, na podzim a v zimě pak první. V této zemi také Češi nejčastěji tráví Vánoce a Silvestra, ale i Velikonoce,“ dodává Řezníčková s tím, že loni odcestovalo do země slunce a pouště 73 tisíc Čechů. 

Situace v Česku ale cestování moc nenahrává. Přibývají u nás tisíce nakažených denně a řada zemí EU i mimo ni řadí ČR jako nejnebezpečnější zemi v Evropě. Je tak možné, že Češi už znovu nikam nepoletí? 

Zákaz cestování? Tento týden ne 

Vláda „normální“ život postupně omezuje. Od postupné krácení otevírací doby v restauracích, přes zákaz chodit do kina či divadla až po poslední novinku - uzavření prvního stupně základních škol. Ve hře je i lockdown, který by sice neměl být tak „přísný“ jako na jaře, jak poznamenal ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO), ale i přesto by značně omezil životy Čechů. 

Už nyní se ČR nachází od 5. října v nouzovém stavu. Společně s jeho vyhlášením na jaře vešel pár dní na to v platnost zákaz cestování mimo naši zemi, v případě návratu pak byla nutná karanténa. Od 16. března platil také zákaz vstupu cizinců do ČR.

Nyní ale zákaz vyhlášen nebyl a naopak se ostatní spíše Česka straní a své občany do něj pouštět nechtěj.  „V tuto chvíli by nemělo být cestování do zahraničí omezeno. Další postup bude projednán na konci tohoto týdne,“ informovala Blesk Zprávy mluvčí resortu Klára Doláková. Přesnější informace ale neposkytla. Cestování tak mají Češi do konce týdne ještě jisté. 

Jistá omezení ale pro Českou republiku platí. Čechy přivítají v řadě zemích jen poté, co se prokážou negativním testem, nebo poté, co absolvují karanténu. Na Slovensku je potřeba test, stejně tak v Řecku i v Itálii. Německo je přísnější, pokud se nepřepravujete letadlem, požaduje karanténu. 

Navrátilci ze Španělska jsou pak povinni se prokázat negativním testem do 72 hodin po příjezdu. Stejné je to s již oblíbeným Egyptem. Dovolenkový ráj ale požaduje negativní test i při příjezdu. 

„Test vám udělají hned na letišti, stojí 30 dolarů, přičemž poplatek za vstupní test je u cestovní agentury už zahrnut v ceně zájezdu, přičemž týdenní zájezd klienti pořídí už za 8377 Kč,“ upozorňuje mluvčí Invia Řezníčková. Blesk Zprávám dodává, že klienti jsou většinou smíření s tím, že si následně zaplatí test po příjezdu domů, a to i díky tomu, že jsou zájezdy nyní levnější. 

Pandemie tvrdě dopadla i na turistický život v Egyptě. Do oblíbených letovisek jezdí převážně místní, turistů ze zahraničí je zlomek.Pandemie tvrdě dopadla i na turistický život v Egyptě. Do oblíbených letovisek jezdí převážně místní, turistů ze zahraničí je zlomek. | Reuters

Zatím se počítá s tím, že se z Prahy do Egypta bude létat každou sobotu. Klienti pak podle informací Blesk Zpráv nepočítají s tím, že by se zájezd neuskutečnil. „Zájezdy se u nás neruší. Naopak nadále pokračuje zájem o zájezdy zimní,“ informoval Bezděk. Podobně je na tom i Exim tours. „Aktuálně létáme 3x týdně na Djerbu, nejvíce se prodají oblasti Sidi Yati a Midoun,“ uvádí pro Blesk také obchodní ředitel cestovky Petr Kostka.

Kostka doplňuje, že vzhledem k aktuální situaci se jejich cestovní kancelář „stěhuje“ k lidem domů. „Připravujeme se na to, že budou naši lidé pracovat z domova. Stejně jako na jaře budou vždy připravena call centra,“ uvedl. 

Během jarní vlny a po zákazu cestování se musely s plánovanou dovolenou rozloučit tisíce lidí. Jelikož pak zrušení proběhlo kvůli mimořádné situaci, cestovní kanceláře měly svým klientům vracet peníze do 14 dnů - to ale bylo vzhledem k vysokým počtům klientů téměř nemožné. 

Vláda tak připravila tzv. Lex voucher, tedy zákon, který ukládal cestovkám právo na ochrannou lhůtu. Ta se vztahovala na zájezdy, které měly být realizovány do 31. 8. 2020. Cestovka za tyto zrušené zájezdy mohla vystavit poukaz v ceně zájezdu, který je platný do konce léta příštího roku. Nyní ale už zákon v platnosti není. Podle posledních informací Blesk Zpráv se jeho prodloužení neplánuje. Je tak důležité myslet na to, že poukazy nemusí klient přijmout a v případě, že bude zájezd z důvodu pandemie zrušen, má klient právo na vrácení peněz. 

Covid_19 ( 14. října 2020 12:35 )

známý se vrátil z Rhodosu, lituje, že se vracel, při příletu otestovali Řekové celé letadlo, takže tam byl klid. U nás je to o hodně horší než na ostrovech, ono u nás je to skoro nejhorší . Kdyby mohl pracovat z domova, hned by tam zůstal

jana999 ( 14. října 2020 11:40 )

vláda by měla udělat registr těch dovolenkářů a jim žádné odškodnění nedat, přece jim nebudeme platit ještě dovolený.

dajka123 ( 14. října 2020 10:27 )

V této nejisté době, kdy se nařízení mění ze dne na den muže vycestovat opravdu je retard. Potom ti hňupové polezou do Plesku a budou bečet jak trpěl, jak chtějí kompenzaci a speciál, který pro ně přiletí. Poté bych těm de*bi*lum dala vše k úhradě.

milan1203 ( 14. října 2020 08:56 )

Nepouštět je spět,,,, je odnich nezotpovědnost potrestat 10 let na tvrdo.

rexrothak ( 14. října 2020 05:52 )

Snad nebou kňučet,že chtějí rychle zpátky až je tam hodí do izolace,když to v resortu časem vypukne. Jako ,že určitě.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud