Neděle 3. března 2024
Svátek slaví Kamil, zítra Stela
Oblačno 11°C

Plán zabití českých politiků? Nesmyslný, říká ruský ministr. Koněva ale chce řešit

Aktualizováno -
30. dubna 2020
18:44
Autor: ČTK - 
30. dubna 2020
17:48

Zprávu o plánu zabít české politiky, která se objevila v týdeníku Respekt, označil dnes ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov za „nemyslitelnou“. Pokud někdo zjistí u jakéhokoli cestujícího smrtící jed, pak šéf diplomacie nechápe, jak může být vpuštěn na území jiného státu. Podle agentur TASS a RIA Novosti to Lavrov řekl na tiskové konferenci, na níž také poznamenal, že očekává českou reakci na návrh Moskvy zahájit dialog o odstranění pomníku maršála Koněva, které považuje za „hrubé porušení“ dohody o přátelských vztazích z roku 1993.

Respekt v aktuálním čísle s odvoláním na neupřesněné zdroje napsal, že pracovník ruských tajných služeb údajně vybavený jedem ricin přicestoval před třemi týdny s diplomatickým pasem a na letišti ho vyzvedlo auto ruské ambasády. České bezpečnostní složky podle Respektu vyhodnotily přítomnost muže jako bezpečnostní riziko pro pražského primátora Zdeňka Hřiba a starostu Prahy 6 Ondřeje Koláře.

„Jestliže jste v zavazadle některého cestujícího objevili jedovatou látku schopnou zabít, jak jste takového člověka mohli nechali projít? A jak mu můžete dovolit, aby byl nadále na vašem území? Podle mne je to prostě nemyslitelné,“ řekl podle RIA Novosti Lavrov.

„No dobrá, objevili jste - a co, pustili jste tento smrtící prostředek do své země? Kdo se zdravým rozumem... bude věřit všem těm výmyslům?“ dodal šéf ruské diplomacie.

Odstranění Koněva nechce Rusko přejít

Ruské velvyslanectví už dřív označilo dotyčný článek Respektu za nehorázné a lživé pomluvy a součást diskreditační kampaně v českých médiích. České ministerstvo zahraničí dalo prostřednictvím mluvčí Zuzany Štíchové najevo, že tuto reakci považuje za nepatřičnou, protože se v ní ambasáda ohrazuje proti svobodě médií.

Podle agentury TASS Lavrov ve čtvrtek také znovu nazval odstranění sochy maršála Ivana Kva z náměstí Interbrigády v Praze 6 za „hrubé porušení“ závazků vyplývajících z dohody o základech přátelských vztahů z roku 1993.

„Pokud česká strana, naši čeští kolegové potvrdili, že tato dohoda je pro ně nadále závazná ve všech svých bodech, pak od nich očekáváme reakci na náš naléhavý návrh zahájit věcnou diskusi o tom, proč byl daný bod této dohody (pečovat o památníky) hrubě porušen, a o tom, jak toto porušení napravit. Dali jsme tento návrh, čekáme na odpověď,“ řekl Lavrov.

Česká diplomacie už dříve uvedla, že odstraněním sochy z náměstí Interbrigády v Praze 6 neporušuje žádnou z česko-ruských smluv. Ministr zahraničí Tomáš Petříček v pondělí dal najevo, že Česká republika je připravena jednat o přesunu Koněvovy sochy do Ruska, jak o to ruská strana projevila zájem.

Praha také Moskvu trvale kritizuje za nedostatečnou péči o pomníky československých legionářů na ruském území.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

slafa ( 5. května 2020 03:21 )

Rusko nepomaha,Rusko jenom bere,ze se nstydis po tom co s nami provedli a historicke fakta nezmenis.

oldedek ( 1. května 2020 13:31 )

No ten Lavrů kluk mě jako vždy, konečně uklidnil - akorát že jsme v minulosti už byli mnoho, mnohokrát při konečném prozrazení "jemných" ruských způsobů jak to bylo s těmi, dnes už pod zem zakopanými kritiky ruského si vyřizování účtů, to tak nějak nesedí ...
A nebyli to jen Litviněnko, Němcov ale i miliony dalších ...

Alois Sedlařík ( 1. května 2020 09:00 )

Ubohost, jen další provokace vůči Rusku! A to v době kdy budeme potřebovat pomoc, vždyť jsme závislí na vše co potřebujeme k životu! A Rusko je zárukou, že nám pomůže i přes tyto nechutné události! Co provedli a provádějí tito omezenci, dělají z nenávisti a jsou poslušní pejsci západu! S tím co provádějí nemají obyvatelé Čech, Moravy a Slezska nic společného a odsuzují to.

Jirik-ta ( 30. dubna 2020 20:35 )

Eva se narodila v koncentráku: Nacistům den před porodem došel Cyklon B
http­s://ww­w.bl­esk.cz­/cla­nek/zp­ravy-pribehy/642323/eva-se-narodila-v-koncentraku-nacistum-den-pred-porodem-dosel-cyklon-b.html

Jirik-ta ( 30. dubna 2020 20:06 )

Jo kompetence. Zřejmě se nemají čeho chytit tak řeší sochu.

Zobrazit celou diskusi