Sobota 2. března 2024
Svátek slaví Anežka, zítra Kamil
Oblačno 11°C

Rezervační systém k testování „krade“ data a posílá je gigantům. Blatný: Ochranu dodržujeme

Autor: ČTK - 
13. ledna 2021
14:15

Některé nemocnice používají k registraci termínu pro antigenní test na koronavirus nástroj Reservatic, který posílá informace o uživatelích také internetovým firmám, aby mohly lépe cílit reklamu. Nástroj poskytuje stát jako součást centrálního rezervačního systému. Podle Jana Ryšavého z integrovaného centrálního řídicího týmu ministerstva zdravotnictví bude dodavatel muset způsoby registrace prověřit. Ministr zdravotnictví Jan Blatný jakýkoli únik dat odmítl. Napsal to dnes server iROZHLAS.cz. 

Ostravská společnost Reservatic formulář k registraci na antigenní test provozuje třeba na webu pražské Ústřední vojenské nemocnice. Stránka, kam pacienti vyplňují své kontaktní údaje a rodné číslo, ovšem načítá i skripty několika reklamních společností. Ty na stránce zajišťují některé funkce, jako jsou hezčí písmo, statistiky návštěvnosti, či ochranu proti spamu. Zároveň ale firmám odesílají informace o uživatelích.

Z vyjádření Ryšavého vyplývá, že nemocnice formulář společnosti Reservatic dostala přímo od ministerstva, když se připojovala do centrálního rezervačního systému, který registruje zájemce o testy, píše iROZHLAS. Firmu Reservatic najala Národní agentura pro komunikační a informační technologie, která spadá pod ministerstvo vnitra. Agentura se k věci nevyjádřila.

Podle Ryšavého Reservatic „plní všechny požadavky zpracovatele osobních údajů“ a informovaný souhlas pacientů se zpracováním dat není potřeba, protože k němu má stát zmocnění podle zákona o ochraně veřejného zdraví. „Po nasazení všech komponent systému pro účely očkování dostane dodavatel úkol analyzovat a doložit způsoby registrace do svého portálu a jejich nezbytnost při nasazení systému v rámci ministerstva zdravotnictví,“ dodal ale. Mělo by tak podle Ryšavého dojít i na „celkovou úpravu domácí stránky“. Ministr Blatný vyloučil, že by rezervační systém na očkování předával data komerční sféře. Dodržujeme veškterá ustanovení k ochraně dat, řekl.

Video  Blatný o antigenním testování: Máte pozitivní výsledek? Běžte domů, zůstaňte v izolaci  - Blesk Zprávy / ČTK
Video se připravuje ...

Některé změny už ale po dotazech serveru nastaly, píše iROZHLAS. Během pondělí z webu zmizel marketingový skript společnosti Seznam. Web obsahuje i marketingové kódy od společností Google a Facebook. Uživatel se ovšem svému sledování reklamními systémy může vyhnout tak, že do svého internetového prohlížeče nainstaluje rozšíření, které sledování blokuje.

Laboratoře od listopadu 2020 vyhodnotily přes milion antigenních testů. Za prosinec byla pozitivita antigenních testů přes pět procent, odhalily přes 26.700 nakažených, uvedl minulý týden ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

rapid15 ( 13. ledna 2021 10:09 )

Ono to asi nebude jen o reklamě . Estébáci co vysedávali v hospodách a poslouchali co se říká musí blednout závistí. Jim musel stačit notýsek a dobrá paměť na ksichty.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa