Pátek 12. dubna 2024
Svátek slaví Julius, zítra Aleš
Polojasno 19°C

Šok: Nečesaný se proti svému zproštění viny ohradil u Ústavního soudu!

Autor: Jiří Nováček - 
29. dubna 2019
09:01

Lukáš Nečesaný (26) se ohradil prostřednictvím svého právníka u Ústavního soudu proti svému zproštění viny v případu napadení kadeřnice z Hořic. Ústavní stížnost podal proti pravomocnému rozhodnutí Vrchního soudu v Praze ze dne 27. března 2019. Rozsudkem byl přitom zproštěn obžaloby.

Ústavní stížnost podává Nečesaný jen proti odůvodnění rozsudku. Ten totiž podle právníků mladíka „v zásadě popírá výrok a je zcela excesivní svým obsahem a sám o sobě porušuje Nečesaného ústavní práva“. Nečesanému vadí, že Vrchní soud jej má stále za pachatele. 

Senát Vrchního soudu v Praze sice výrokem zamítl odvolání státní zástupkyně a potvrdil tak zprošťující rozsudek Krajského soudu v Hradci Králové, Nečesaného se ale dotklo, že zároveň jeho nevinu zpochybňuje.


„Jak v ústním tak v písemném odůvodnění svého rozhodnutí, zcela zákeřně a zcela protiprávně svůj výrok Vrchní soud popřel konstatováním, že odvolání státní zástupkyně bylo důvodné. Zároveň konstatoval, že Lukáše Nečesaného má za vinného ve shodě s odvoláním státní zástupkyně. Podle Vrchního soudu by v jiné věci byl jiný obžalovaný při stejných důkazech byl uznán vinným,“ píše se v ústavní stížnosti.

Neuvěřitelný rozpor: Pokud je někdo zproštěn obžaloby, nemůže být zároveň vinen

Právníci Nečesaného se obrátili na Ústavní soud proto, že podle jejich názoru nemůže být člověk zproštěný obžaloby zároveň vinen. Ani odůvodnění předsedy senátu Jiří Lněničky podle obhájců nesmí obsahovat libovůli.
„Jeho účelem je odůvodnit výrok daného rozhodnutí. Pakliže nebyl Lukáš Nečesaný trestním soudem pravomocně odsouzen a naopak je výrokem napadeného rozhodnutí pravomocně zproštěn obžaloby, nemůže být v odůvodnění fakticky uvedeno, že je vinným. To je v rozporu se zásadou presumpce nevinny a právem na spravedlivý proces,“ zdůraznila Nečesaného ústavní stížnost.

Šalamoun: Ze sprostého obžalovaného je teď sprostý stěžovatel?

Postup Lukáše Nečesaného podporuje například spolek Šalamoun, který se zabývá v Česku dvě desetiletí férovostí soudních procesů.

„Pan Nečesaný, nejdříve jako „sprostý“ obžalovaný, nyní už jen jako „sprostý“ stěžovatel brání svá práva. Brojí proti učebnicovému příkladu libovůle ze strany předsedy senátu Vrchního soudu v Praze Jiřího Lněničky, který se v demokratickém právním státě „utrhl z řetězu“,“ řekl Blesku místopředseda spolku Šalamoun Václav Peričevič.

Podle něj zmíněný soudce „nepřekročil svůj malý stín a ke svým pověstným zálibám přidal další, a to to týrání Lukáše Nečesaného, vysloveně za každou cenu“.

16 let, pak 13 let, nakonec nevinen

Pražský vrchní soud pravomocně zprostil Lukáše Nečesaného viny z pokusu o vraždu kadeřnice letos v březnu. Případ se stal před šesti lety. Krajský soud v Hradci Králové v něm postupně vynesl pět rozsudků.

Obžaloba tvrdila, že někdejší dvacetiletý student gymnázia Nečesaný v únoru 2013 v Hořicích na Jičínsku několikrát udeřil tamní kadeřnici do hlavy polenem a sebral jí přes 10 000 korun. Žena nejprve Nečesaného jako agresora nepoznala, později jej však označila za útočníka. Podle soudních znalců trpěla po útoku výpadky paměti.


Krajský soud v Hradci Králové Nečesaného nejprve dvakrát potrestal 16 lety vězení, vrchní soud mu trest snížil na 13 let. Nečesaný strávil za mřížemi 1,5 roku, poté se po zásahu Nejvyššího soudu dostal na svobodu.

Nečesaný se dostal do soukolí justiční války soudů

Přispěla k tomu stížnost pro porušení zákona, kterou v mladíkův prospěch podala tehdejší ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO). Její krok soudce Lněnička zkritizoval. „Postup ministryně byl poměrně nestandardní. Nevyžádala si spis a rozhodla pouze na základě informací, které měla od obhájců obžalovaného,“ podotkl.

Březnové definitivní zproštění viny „vyšperkoval“ Vrchní soud svým odůvodněním, které právníky Nečesaného nadzvedlo.

„Problémem celé věci není, že by byl nedostatek důkazů, ale jejich hodnocení. Máme za to, že v přípravném řízení bylo shromážděno dostatečné množství důkazů, které by v jiné trestní věci pro uznání viny bohatě postačovaly,“ konstatoval soudce Lněnička, který se na vrchním soudu případům vražd dlouhodobě věnuje.

Vrchní soud s osvobozením mladíka dlouhodobě nesouhlasil. Poslední zprošťující verdikt původně zrušil v neveřejném zasedání už loni v listopadu a nařídil druhou výměnu krajského soudního senátu. S tímto postupem se ovšem neztotožnil Ústavní soud, a vrchní soud tak nyní musel ke své nelibosti celou kauzu rozhodovat znovu.

NovasPe ( 30. dubna 2019 09:52 )

Kadeřnici nepřizabil on, v době činu byl už doma u babičky ;-)

ostuda ( 29. dubna 2019 21:00 )

a nejses náhodou ty primitiv??

avitka ( 29. dubna 2019 19:11 )

...diskuze plná "pochopení, lásky a naděje" ... co jiného také
čekat, když všichni, všechno o všech ví...

cepp ( 29. dubna 2019 17:43 )

Jestlipak si uvědomujete, že svým napadáním pácháte bez důkazů
trestný čin?

bjuno ( 29. dubna 2019 14:44 )

Šalamoun banda nespokojených alkoholiků a huličů, kteří se nedostali ke
korytům Bok... tak se chtějí zviditelnit jinak... Nejde jim o spravedlnost
- to už dokázali u Kramného a teď u spratka feťáka Nečesaného, oni se
budou srát i do kauzy jeho zlodějského fotra i matinky, to je rodina a
spolek - potěž pán Bůh...

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání