Lukáše Nečesaného se zastal Ústavní soud: Zvítězila spravedlnost, snad už bude klid, jásá otec

Aktualizováno -
12. února 2019
11:40
Autor: ČTK, dce - 
12. února 2019
09:05

Ústavní soud se v úterý zastal Lukáše Nečesaného, který je šestým rokem souzen kvůli pokusu o vraždu kadeřnice roku 2013. Hradecký soud mladíka nejprve několikrát poslal do vězení, po zásahu Nejvyššího soudu a změně trestního senátu ho ale už dvakrát zprostil viny. Vrchní soud rozhodnutí vždy zrušil a žádal nové projednání a loni i druhou změnu soudního senátu. Nečesaný podal ústavní stížnost. ÚS mu dal za pravdu a rozhodnutí vrchního soudu zrušil. Rodina Nečesaného nález vítá.

Vrchní soud bude nyní rozhodovat znovu. Musí přitom vycházet z toho, že Ústavní soud nesouhlasí se změnou senátu, po níž by na hradeckém soudě rozhodoval o věci už třetí senát. "Z hlediska ústavních zásad to přesahuje meze, které může Ústavní soud respektovat. Věc se dostala do stadia, kdy je třeba říct dost a konečně rozhodnout," uvedl soudce Jan Filip.

Podtrhl, že Ústavní soud nerozhoduje o věci samé. "Ústavní soud se snažil v této otázce nevyjadřovat. Jednotlivými koly rozhodování začaly ale trošku převládat emoce, takže je potřeba se znovu vrátit k tomu, jestli jsou, nebo nejsou důkazy. Pokud ale nalézací soud rozhodne o zproštění, odvolací soud má omezené prostředky, jak tomu zabránit," uvedl.

Ústavní soud zároveň odmítl část stížnosti, jež se týkala údajné podjatosti soudců.

"Pražský vrchní soud nález dosud neobdržel," sdělila mluvčí soudu Simona Heranová. Obecně uvedla, že soud bude pokračovat ve stadiu řízení, jež bezprostředně předcházelo vydání zrušeného rozhodnutí, pokud nález ÚS nestanovil jinak. "Přitom bude (vrchní soud) vázán právním názorem, který vyslovil ve věci Ústavní soud, a bude případně povinen provést úkony a doplnění, jejichž provedení Ústavní soud nařídil," doplnila mluvčí.

Lukáš Nečesaný se jednání Ústavního soudu nezúčastnil. Nález ÚS ale přivítal jeho otec Luděk Nečesaný. "Znamená jenom to, že v té kauze znovu vítězí spravedlnost. Konečně to už snad bude znamenat klid pro našeho syna," řekl na dotaz Luděk Nečesaný.

"Rozhodl tak (Ústavní soud), že si vrchní soud nebude moct vynucovat uznání viny. Byla velmi posílená pozice nalézacích soudů," uvedl Nečesaného advokát Zdeněk Koudelka. "Když Nejvyšší soud do kauzy zasáhl, zkritizoval rozhodnutí soudu nalézacího i odvolacího. Zatímco nalézací soud to akceptoval, vrchní soud to neakceptoval. Přitom je u nás hierarchická soustava a rozhodnutí Nejvyššího soudu je závazné pro nižší soudy, tedy jak pro krajský, tak vrchní soud," zdůraznil advokát.

Hradecký soud nejprve Nečesaného poslal na 16 let do vězení, trest mu později pražský vrchní soud snížil na 13 let. Trest pak ale zrušil Nejvyšší soud a rozhodl o propuštění Nečesaného z vězení, kde mladík strávil rok a půl. Po nových verdiktech se do vězení Nečesaný na půl roku vrátil, ale po dalších rozhodnutích soudů se znovu dočkal propuštění. Nečesaný strávil za mřížemi celkem dva roky, nyní je na svobodě.

Královéhradecký krajský soud má informace o rozhodnutí ÚS z médií. "Čekáme na doručení nálezu Ústavního soudu. Pokud jsou informace z médií správné, nachází se nyní trestní řízení ve stavu, kdy je obžalovaný nepravomocně zproštěn viny rozsudkem zdejšího soudu, proti kterému bylo státním zastupitelstvím podáno odvolání. Krajský soud v Hradci Králové tedy následně postoupí spis Vrchnímu soudu v Praze k odvolacímu řízení," uvedl pro mluvčí krajského soudu Jan Kulhánek.

Případ se stal 21. února 2013 v kadeřnictví v Hořicích na Jičínsku. Podle obžaloby tam tehdy dvacetiletý student gymnázia Nečesaný udeřil kadeřnici několikrát do hlavy polenem a sebral jí přes 10.000 korun z tržby a peněženky. Ženu s vážným zraněním našel její syn. Kadeřnice nejprve Nečesaného jako agresora nepoznala, později ho označila za útočníka. Soudní znalec však uvedl, že má po úrazu hlavy výpadky paměti a nemůže si útok vybavit přesně.

pokrok ( 14. února 2019 08:58 )

Je, ale rodičů se synem ! Kradl z trezoru, hrozné měl chování a tak jej poslali k dědovi a bábě "na hlídání" A pak,- chtěli mít klid aby jim neviděl jak přicházejí k milionům !

pokrok ( 14. února 2019 08:49 )

Proč by si jej podávala - když min. spravedlnosti Válková , jej vyloučila z podezřelých, protože ví - kdo je pachatelem tohoto kriminálního činu . Kdo bral drogy. lhal, kradl doma elektroniku, byl agresivní atd.. to se psalo o Nečesaném v moha médiích. A pokud by to udělal její syn - pak by ji nevolal záchranku ! Myslím, že tebe by si měla podat psychiatrická léčebna - nemyslíš ?

pokrok ( 14. února 2019 08:44 )

Jaká spravedlnost zvítězila - to jsme viděli ! Zásah politických š***k - Pastuchová + Helena Válková a miliony otce Nečesaného ! To je ta spravedlnost Nečesaných ! Takže ani soudce Miroslav Mjarťan " za kterým došla Válková,- zadarmo "nehrabal" - tedy nedal mu milost !!! Na základě moci výkonné , která se plete a dělá jak vidíme bordel v moci soudní - pak dlouho trvá - než se ke skutečné spravedlnosti- dopracujeme ! Peníze a vlivné známosti na těch správných místech - nám jak vidíme u Nečesaného - dělají "spravedlnost!" A dokud otec Nečesaný bude mít známosti,miliony a bude platit,- tak se "NERV " jeho syna Lukáše - který ho chytil a proto "babu"ztřískal -jak sám řekl- bude řešit až do doby než mladý Nečesaný - půjde do důchodu !

brano34 ( 13. února 2019 16:36 )

Kriminálka by si měla podat synáčka kadeřnice, je nedůvěryhodný jak zdrogované opium...

PPP150W ( 12. února 2019 21:48 )

Rád bych vám odpověděl, co mně vede k pochybám, ale tenhle debilní plátek mi nepustí příspěvek.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud