Olga Hepnarová chtěla vystřílet Václavák: Před 45 lety zabila 8 lidí

Autor: ČTK - 
10. 7. 2018
05:47

Před 45 lety, 10. července 1973, najela tehdy dvaadvacetiletá Olga Hepnarová úmyslně s nákladním automobilem mezi lidi čekající na zastávce tramvaje v Praze 7: Zahynulo osm lidí, 12 bylo zraněno. Soud za to pachatelce vyměřil nejvyšší trest: v březnu 1975 byla jako poslední žena v Československu popravena.

Řidička z povolání Hepnarová se na svou pomstu společnosti dlouho připravovala. Původně zvažovala vykolejení vlaku nebo střelbu do lidí na Václavském náměstí. Nakonec se ale rozhodla pro jiný scénář. Vypůjčila si nákladní Pragu RN a 10. července 1973 krátce před druhou odpolední s ní na pražské třídě Obránců míru (nyní Milady Horákové) vjela na chodník. Auto se plnou rychlostí vřítilo do skupinky zhruba 25 nic netušících lidí, kteří čekali na tramvaj. Před rozjetou pragovkou prakticky nebylo úniku. Tři osoby zemřely na místě, pět později v nemocnici.

Hepnarová po činu zůstala sedět v kabině auta. Podle svědků se nesnažila utéct, ani nejevila známky rozrušení. Při vyšetřování neskrývala, že svůj čin pečlivě plánovala. Záměrně si vybrala frekventovanou zastávku, která navíc nebyla od vozovky oddělena vysokým obrubníkem. Motiv činu byl zřejmý, i když normálnímu člověku sotva pochopitelný. "Chtěla jsem se pomstít celé společnosti, včetně mé rodiny, neboť všichni se ke mně chovají nepřátelsky," prohlásila Hepnarová soudem.

Soudní znalci shledali u Hepnarové poruchu osobnosti, konstatovali však, že netrpí žádnou duševní chorobou, a je tudíž za svůj čin plně odpovědná. V dubnu 1974 ji Městský soud v Praze uznal vinnou z osminásobné vraždy a odsoudil k trestu smrti. Verdikt pak potvrdily i odvolací soudy. Žádost Olžiny matky o milost pro její dceru prezident republiky zamítl.

Hepnarová byla popravena 12. března 1975. Těsně před exekucí v pankrácké věznici se psychicky zhroutila. Kladla odpor a k šibenici musela být doslova dovlečena.

Činem Hepnarové se v říjnu 2005 nechal inspirovat takzvaný lesní vrah Viktor Kalivoda, jenž měl na svědomí tři lidské životy. Doživotní trest si odpykával ve Valdicích na Jičínsku, kde v září 2010 spáchal sebevraždu.

V březnu 2016 měl premiéru film Já, Olga Hepnarová, který vznikl v česko-slovensko-polsko-francouzské koprodukci s polskou herečkou Michalinou Olszańskou v hlavní roli.

Doporučujeme
vosavopruz ( 10. července 2018 17:10 )

v České Republice žije hodně zrůd které by měli viset

Monikay ( 10. července 2018 12:48 )

Zapomíná se někdy na to, že schizofrenie nemusí být nutně příčinou. Není to osamělý případ, lidi vraždí z důvodů nenávisti nebo frustrace po celém světě a vrahů z nenávisti kteří měli podobný scénář se najde několik. Přiznejme si že existuje zlo a Hepnarová si ho v sobě dlouhodobě pěstovala, vlastně šlo o pomstu za nevyvedený život. Jistě schizoidní porucha tam byla, ale tu má řada podobných asociálů i v dnešní společnosti.

mazliva.samicka ( 10. července 2018 10:34 )

No a v dnešní době je u některých pošahanců...dokonce za hrdinku..a odbojářku...

flora ( 10. července 2018 08:47 )

Čin to byl hrozný. Ale zajímalo by mě , jaký psychiatrický posudek by na ni byl udělán v dnešní době. Přeci jen za 45 let i tahle věda přes duši a mozek pokročila a i společnost je trochu jinde.. Nenarodila se jako vrah, ale z různých důvodů se tak zformovala.

fortun ( 10. července 2018 08:09 )

dnes imigranti (alahu adbar) takto najíždějí do lidí všude v Evropě, staví se betonové zábrany, ale nesmí se o tom moc informovat o Hepnarce se píše co půl roku

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud