Neděle 26. března 2023
Svátek slaví Emanuel, zítra Dita
Oblačno, déšť 12°C

Covidu v Česku znovu přibývá. „Uvidíme, co s tím udělá jaro,“ říká epidemiolog Smejkal

Autor: DVL, swp - 
10. března 2023
05:00

Od 13. února letošního roku začaly opět přibývat počty osob s nově prokázaným onemocněním covid-19. Dosud nejvíce zaznamenaných případů bylo 20. února a 6. března, kdy nově nakažených bylo 1 827 a 1 795. Co za prudkým nárůstem v posledním měsíci stojí? Zmizí někdy covid-19 z našich životů? A co lze očekávat od nových podvariant omikronu, jako je Kraken, Orthus či Bythos? Na otázky odpovídal Blesk Zprávám MUDr. Petr Smejkal, hlavní epidemiolog institutu IKEM.

Od 13. února letošního roku začaly opět stoupat počty osob s nově prokázaným onemocněním covid-19 dle hlášení krajských hygienických stanic a laboratoří. Před Vánoci došlo k poklesu případů, kdy v období mezi 20. prosincem a 12. únorem nedošlo k prudkému nárůstu a počty nepřevýšily tisícovku nově nakažených osob během jednoho dne.

To se nicméně změnilo s příchodem 13. února, kdy krajské hygienické stanice a laboratoře zaznamenaly 1 408 osob s nově prokázaným onemocněním covid-19. Od té doby počty nově nakažených stále stoupají, rekord v novém roce prozatím padl 20. února, kdy přibylo 1 827 případů, informovalo Ministerstvo zdravotnictví České republiky.

MUDr. Petr Smejkal, hlavní epidemiolog institutu IKEM, vysvětlil Blesk Zprávám, čím si prudký nárůst nově nakažených onemocněním covid-19 vysvětluje. Podle něj za to může nárůst subvarianty omikronu. „Vysvětluji si to jednoznačně nárůstem subvarianty XBB1.5 (Kraken). Od začátku února i u nás ,válcuje´ ostatní subvarianty omikronu,“ sdělil lékař.

Blesk Zprávy již v minulosti varovaly před subvariantou omikronu XBB1.5 zvanou Kraken. Světová zdravotnická organizace (WHO) ji dokonce označila za dosud nejpřenosnější.

Co od covidu nyní očekávat?

Poprvé byla tato varianta detekována v říjnu předešlého roku v USA. Mezi její příznaky patří vysoká teplota, třes, nepřetržitý kašel, ztráta nebo změna čichu či chuti, dušnost, pocit únavy, vyčerpání, bolest v celém těle, bolest hlavy, bolest v krku, ucpaný nos nebo rýmy, ztráta chuti k jídlu, průjem nebo pocity nevolnosti.

Kromě Krakena se objevily ještě další subvarianty omikronu zvané orthus a bythos. Orthus byl poprvé zaznamenán v listopadu minulého roku, přišel tak krátce po Krakenovi. „Tyto varianty jsou opět nakažlivější,“ okomentoval MUDr. Petr Smejkal všechny nejnovější subtypy omikronu. Podle něj však není důvod k obavám, nicméně je důležité dojít si na očkování. „Obávat se nemusíme, jen připomínám posilující dávky, kdo ji nemá, měl by si pro ni dojít,“ doporučil lékař.

Blesk Zprávy také zajímalo, proč neustále vznikají nové a nové varianty. Lékař vysvětlil, jak dokážou být subtypy zrádné. „Snaží se uniknout hrází imunity, kterou vytváříme očkováním a proděláním nemoci,“ řekl Smejkal Blesk Zprávám.

Dá se očekávat, že s přicházejícím jarem začnou klesat denní počty osob s nově prokázaným onemocněním covid-19? Podle lékaře k tomu dojde možná spíše v létě. „Ani bych neřekl na jaře, možná v létě,“ sdělil. Jeho predikce na další vývoj covidu-19 je následující: „Imunita nám s časem oslabí, takže se obavám, že covid jako další respirační onemocnění tu s námi bude už napořád, bát se ale není třeba.“

13:00
Dnes

V nemocnicích je podle nedělních údajů ministerstva zdravotnictví 557 lidí, z toho 30 na jednotkách intenzivní péče. Data k počtu nákaz statistici zatím nedodali.

13:05
25. 3. 2023

Až při onemocnění covidem-19 nebude povinná izolace, budou moci lékaři místo ní podle ministerstva zdravotnictví zvážit i použití ochrany dýchacích cest. Vyplývá to z chystané úpravy vyhlášky o systému epidemiologické bdělosti pro onemocnění covidem-19, kterou ministerstvo plánuje zrušit povinné izolace. Změna by měla nastat zřejmě v polovině dubna. Izolace ruší i další země EU, například Slovensko od 20. března. V Česku je domácí izolace povinná na sedm dní po pozitivním testu.

„V situaci, kdy má odpovědný subjekt dostatek informací o hlavních epidemiologických charakteristikách daného infekčního onemocnění, kam lze nyní zařadit i onemocnění covid‑19, je reálné vyhodnotit míru rizika jeho dalšího šíření především v návaznosti na zdravotní stav posuzované osoby a jejího nejbližšího okolí,“ uvedlo ministerstvo v popisu změn ve vyhlášce.

08:00
25. 3. 2023

Laboratoře v Česku potvrdily za pátek 632 případů covidu-19 včetně reinfekcí. V nemocnicích je podle údajů ministerstva zdravotnictví 667 lidí, z toho 34 na jednotkách intenzivní péče.

Zobrazit celý online

Video  Čtvrtá dávka očkování proti covidu  - Videohub
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa