Neděle 23. června 2024
Svátek slaví Zdeňka, zítra Jan
Polojasno 24°C

Covidu v Česku znovu přibývá. „Uvidíme, co s tím udělá jaro,“ říká epidemiolog Smejkal

Autor: DVL, swp - 
10. března 2023
05:00

Od 13. února letošního roku začaly opět přibývat počty osob s nově prokázaným onemocněním covid-19. Dosud nejvíce zaznamenaných případů bylo 20. února a 6. března, kdy nově nakažených bylo 1 827 a 1 795. Co za prudkým nárůstem v posledním měsíci stojí? Zmizí někdy covid-19 z našich životů? A co lze očekávat od nových podvariant omikronu, jako je Kraken, Orthus či Bythos? Na otázky odpovídal Blesk Zprávám MUDr. Petr Smejkal, hlavní epidemiolog institutu IKEM.

Od 13. února letošního roku začaly opět stoupat počty osob s nově prokázaným onemocněním covid-19 dle hlášení krajských hygienických stanic a laboratoří. Před Vánoci došlo k poklesu případů, kdy v období mezi 20. prosincem a 12. únorem nedošlo k prudkému nárůstu a počty nepřevýšily tisícovku nově nakažených osob během jednoho dne.

To se nicméně změnilo s příchodem 13. února, kdy krajské hygienické stanice a laboratoře zaznamenaly 1 408 osob s nově prokázaným onemocněním covid-19. Od té doby počty nově nakažených stále stoupají, rekord v novém roce prozatím padl 20. února, kdy přibylo 1 827 případů, informovalo Ministerstvo zdravotnictví České republiky.

MUDr. Petr Smejkal, hlavní epidemiolog institutu IKEM, vysvětlil Blesk Zprávám, čím si prudký nárůst nově nakažených onemocněním covid-19 vysvětluje. Podle něj za to může nárůst subvarianty omikronu. „Vysvětluji si to jednoznačně nárůstem subvarianty XBB1.5 (Kraken). Od začátku února i u nás ,válcuje´ ostatní subvarianty omikronu,“ sdělil lékař.

Blesk Zprávy již v minulosti varovaly před subvariantou omikronu XBB1.5 zvanou Kraken. Světová zdravotnická organizace (WHO) ji dokonce označila za dosud nejpřenosnější.

Co od covidu nyní očekávat?

Poprvé byla tato varianta detekována v říjnu předešlého roku v USA. Mezi její příznaky patří vysoká teplota, třes, nepřetržitý kašel, ztráta nebo změna čichu či chuti, dušnost, pocit únavy, vyčerpání, bolest v celém těle, bolest hlavy, bolest v krku, ucpaný nos nebo rýmy, ztráta chuti k jídlu, průjem nebo pocity nevolnosti.

Kromě Krakena se objevily ještě další subvarianty omikronu zvané orthus a bythos. Orthus byl poprvé zaznamenán v listopadu minulého roku, přišel tak krátce po Krakenovi. „Tyto varianty jsou opět nakažlivější,“ okomentoval MUDr. Petr Smejkal všechny nejnovější subtypy omikronu. Podle něj však není důvod k obavám, nicméně je důležité dojít si na očkování. „Obávat se nemusíme, jen připomínám posilující dávky, kdo ji nemá, měl by si pro ni dojít,“ doporučil lékař.

Blesk Zprávy také zajímalo, proč neustále vznikají nové a nové varianty. Lékař vysvětlil, jak dokážou být subtypy zrádné. „Snaží se uniknout hrází imunity, kterou vytváříme očkováním a proděláním nemoci,“ řekl Smejkal Blesk Zprávám.

Dá se očekávat, že s přicházejícím jarem začnou klesat denní počty osob s nově prokázaným onemocněním covid-19? Podle lékaře k tomu dojde možná spíše v létě. „Ani bych neřekl na jaře, možná v létě,“ sdělil. Jeho predikce na další vývoj covidu-19 je následující: „Imunita nám s časem oslabí, takže se obavám, že covid jako další respirační onemocnění tu s námi bude už napořád, bát se ale není třeba.“

16:05
5. 5. 2023

Vážení čtenáři, děkujeme vám za pozornost, kterou jste více než tři roky našemu online přenosu věnovali. Vše, co se týká covidu a jeho dopadu na zdraví, budeme dál sledovat v běžném zpravodajství na Blesk.cz.

15:50
5. 5. 2023
!

Celosvětová pandemie covidu-19 už není zdravotním stavem nouze s mezinárodním dosahem. Podle agentury Reuters o tom dnes rozhodla Světová zdravotnická organizace (WHO). Nejvyšší stupeň pandemické pohotovosti platil od 30. ledna 2020. Konkrétní dopady rozhodnutí nemá, protože každá země si o ochranných opatřeních rozhoduje sama, poznamenala agentura DPA.

12:57
5. 5. 2023

Jihlavská zoologická zahrada brzo předá do Francie k dalšímu chovu tygřici sumaterskou. V zoo se před pěti lety narodila dvě mláďata tygrů sumaterských, první mladá samice našla po dvou letech nový domov v zoo v německém Krefeldu. O něco dřív měla opustit Jihlavu i druhá samice, jednání o transportech zvířat ale komplikovala epidemie covidu-19, řekla dnes ČTK Simona Kubičková z marketingového oddělení zoologické zahrady.

Zobrazit celý online

Video  Čtvrtá dávka očkování proti covidu  - Videohub
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa