Středa 7. června 2023
Svátek slaví Iveta / Slavoj, zítra Medard
Oblačno, bouřka 21°C

V Česku zase přibývá nemocných, šíří se chřipka i covid. Místy nastal skokový nárůst

Autor: ČTK, swp - 
20. února 2023
14:37

Nemocných s akutními infekcemi dýchacích cest v ČR proti předchozímu týdnu mírně přibylo. Na 100 000 obyvatel lékaři nahlásili 1363 případů. Nejvyšší nemocnost je v Pardubickém a Jihomoravském kraji a nejméně v Praze, zůstávají hlavně regionální ohniska. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). Od poloviny ledna roste podle údajů ministerstva zdravotnictví také počet pozitivně testovaných na nákazu koronavirem způsobujícím covid-19.

„V Evropě sice klesá výskyt chřipky typu A, zvyšuje se ale cirkulace chřipky typu B. S tím souvisí i aktuální mírný vzestup nemocnosti v České republice. Situaci lze nadále považovat za regionální ohniska respiračních onemocnění,“ uvedl vedoucí Oddělení epidemiologie infekčních nemocí SZÚ Jan Kynčl.

Nemocných podle SZÚ přibývalo v minulém týdnu proti týdnu předcházejícímu ve všech věkových skupinách kromě seniorů nad 65 let, tam se nemocnost zvýšila už minulý týden. „Výrazné zvýšení počtu nemocných bylo zaznamenáno v Karlovarském kraji, kde vzrostly počty nemocných skoro o 30 procent (...) a dále v Moravskoslezském kraji, kde došlo k více než čtvrtinovému nárůstu,“ uvedl SZÚ.

Mezi akutní respirační onemocnění hygienici řadí různé druhy virů včetně chřipky a původce covidu-19. U chřipkových nemocí podle SZÚ celkově nemocnost poklesla o 7,5 procenta, u dospělé populace 25 až 64 let je naopak vyšší o 10,5 procenta.

Zatímco data, která hygienické stanice a SZÚ reportují každoročně v době chřipkové epidemie, pocházejí z hlášení praktických lékařů, u covidu-19 se do statistik dostává každý pozitivní test provedený zdravotníkem. V pondělí 13. února jich bylo 1405, což je nejvíc za tři měsíce. Odborníci ale odhadují, že nakažených covidem-19 je násobně víc než otestovaných. Lidé často s příznaky, které jsou v současné době velmi podobné chřipce či jinému respiračnímu viru, k lékaři nechodí. V posledním týdnu měl pozitivní test jeden ze čtyř testovaných na covid, na začátku letošního roku to byl jeden z deseti.

Video  Co to znamená, když dítě „štěká“?  - Videohub
Video se připravuje ...

trintin ( 21. února 2023 09:38 )

S rýmou se chodí k lékaři?? Za mého mládí vám podnikový doktor na 37,9 předepsal acylpyrin a pracovní terapii.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa