Sobota 20. dubna 2024
Svátek slaví Marcela, zítra Alexandra
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Pamatujete na „covidovou“ aplikaci Tečka? Ministerstvo ji přejmenuje a chystá nálož novinek

Autor: ČTK, swp - 
7. ledna 2023
10:34

Ministerstvo zdravotnictví přejmenuje mobilní aplikaci Tečka na aplikaci EZ karta. Už letos by mohla začít fungovat jako elektronický očkovací průkaz nebo pro zasílání zpráv. Na dotaz ČTK to uvedl vrchní ředitel sekce informačních a komunikačních technologií ministerstva Milan Blaha. Úřad vypsal na provoz a další rozvoj aplikace veřejnou zakázku v hodnotě 50 milionů korun.

„Výběrové řízení má za cíl udržet Tečku v provozu i v dalším období a zajistit mimo agendy 'covid' také její další rozvoj k obecnější aplikaci podporující elektronizaci zdravotnictví,“ sdělil Blaha. Ministerstvo připravuje také nové funkce aplikace.

„Lze předpokládat, že, mimo systémových změn nezbytných pro další rozvoj, nabídneme občanům službu očkovacího průkazu a službu zasílání zpráv, kterými by držitel Tečky mohl získávat relevantní informace z resortu,“ dodal Blaha.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v prosinci loňského roku uvedl, že nové funkce budou vyžadovat i změnu legislativy. Lékaři už v současné době musí očkování svých pacientů, nejen proti covidu-19, zaznamenat elektronicky. Aplikace by pak zobrazovala tato data a mohla například upozornit na termín přeočkování.

Mobilní aplikace Tečka začala fungovat v červnu 2021, kdy sloužila pro uložení certifikátu o prodělaném covidu, potvrzení o negativním testu nebo očkování. Spolu s ní ministerstvo spustilo také aplikaci čTečka, kterou mohli ti, kteří museli tato potvrzení kontrolovat, například provozovatelé hotelů nebo restaurací, z QR kódu načíst potřebné informace.

Tečka byla stažena do více než šesti milionů mobilních telefonů, informace o tom, kolik lidí ji má stále nainstalovanou, dostupné nejsou. Obsahovala také podmínky pro cestování do některých cizích zemí.

Aplikace vznikala ve spolupráci s Národní agenturou pro komunikační a informační technologie (NAKIT). Na začátku letošního roku ministerstvo vypsalo veřejnou zakázku na její další provoz a rozvoj. Její maximální hodnota je 50 milionů korun a trvání nejdéle 48 měsíců. Zájemci se mají hlásit do 30. ledna.

Video  Očkování zachraňuje životy! vzkázal Válek v Blesku. Hrozí další lockdowny a povinné roušky?  - Nikola Forejtová
Video se připravuje ...

trintin ( 19. ledna 2023 17:43 )

Přejmenování onanie na masturbaci také nic nezměnilo, navíc nestálo 50000000Kč.

maxpax ( 7. ledna 2023 14:43 )

Nevadí jim to. Jejich mozky nejsou stavěné na to, aby tohle dokázaly domyslet. Zato jim už od nějakých 14 let vadí, že se jich máma s tátou zeptají kam jdou, kdy přijdou a co tam budou a s kým dělat. To pokládají za omezování osobní svobody.

jdi-se-bodnout ( 7. ledna 2023 14:14 )

Víte, kam si zasunout tu vaši "tečku"?

maxpax ( 7. ledna 2023 13:32 )

EZ karta je kravina, ale 50 melounů nejsou rozhodně vyhozené peníze ,značná část jistě půjde na odměny za vymyšlení tohohle nesmyslu .
Získávat relevantní informace z resortu snad lze na strách ministerstva. Nebo tam se píší kraviny?
Možná ministerstvo neví, že existuje systém, který smskou upozorní pacienta , že je na ten a ten objednán k lékaři, že ten a ten den se má dostavit na (pře­)očko­vání­....Pak ještě existují různá media, dokonce i automatické e-maily, ty tedy už budou držet bobříka mlčení a nebudou veřejnost informovat?

Jirik-ta ( 7. ledna 2023 12:07 )

zbytečné, všichni lidé smartfona nemají . Já mám, seznam, mapy seznam a tyto pochybné apk v něm nemám. Mapy mám od Locusu

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa