Pondělí 5. června 2023
Svátek slaví Dobroslav, zítra Norbert
Oblačno, déšť 21°C

Tečka v potížích, očkovaným se platný certifikát vůbec nezobrazoval. Padal i web

Aktualizováno -
22. listopadu 2021
22:05
Autor: ČTK, simao, mav - 
22. listopadu 2021
10:44

V mobilní aplikaci Tečka se dnes zkrátí platnost testů na nula minut, aby už lidé neočkovaní proti koronanaviru nebo bez prodělané nemoci nemohli aplikací dokládat covidový certifikát. Na twitteru to uvedla Národní agentura pro komunikační a informační technologie (NAKIT). V souvislosti s aktualizací aplikace přitom dochází i k tomu, že se ani očkovaným nemusí zobrazit platný certifikát. Nedostupný byl chvílemi odpoledne také web, na kterém si lidé mohou očkovací certifikát vygenerovat pro tisk. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) na tiskové konferenci po jednání vlády řekl, že systém ISIN funguje a za problémy aplikace Tečka bylo "přehlcení serverů". Pokud by potíže přetrvávaly, mají si lidé certifikát stáhnout z webu.

Certifikátem v aplikaci Tečka nebo z webu je možné doložit dokončené očkování, v aplikaci také prodělání covidu v posledních šesti měsících. Takové doklady jsou nutné pro návštěvu provozoven služeb, restaurací a kulturních či sportovních akcí. Test na koronavirus už ode dneška nestačí. Právě kvůli této změně NAKIT aplikaci upravuje.

Na neplatný covidový certifikát v Tečce, i když jsou naočkovaní, upozornily na twitteru desítky lidí z víc než čtyř milionů, kteří si aplikaci stáhli. Zmínili také podobné případy ve svém okolí. Aktualizace parametrů se jim v aplikaci nedařila stejně jako dalším uživatelům, kterým se ale certifikát ukazoval jako platný. „Ve výjimečných případech může konfigurace krátkodobě zobrazit i očkovací certifikáty jako neplatné, toto lze řešit aktualizací parametrů (tlačítko je v oranžovém pruhu dole),“ napsala NAKIT ráno na twitteru.

Nezdařená aktualizace

Odpoledne byly dočasně nedostupné také webové stránky, které lidem umožňují vygenerovat si a vytisknout doklad o očkování proti koronaviru. „Omlouváme se, právě probíhá údržba systému,“ uváděl web a děkoval uživatelům za trpělivost.

NAKIT ráno uvedla, že v Tečce se dnes zkrátí platnost testů na nula minut, aby už lidé neočkovaní proti koronanaviru nebo bez prodělané nemoci nemohli aplikací dokládat covidový certifikát. Upozornila na to, že výjimky z platného vládního opatření, zejména zřejmě pro lidi neočkované ze zdravotních důvodů, bude aplikace zohledňovat až ve své nové verzi v průběhu tohoto týdne.

Aktualizace parametrů se jim v aplikaci nedařila stejně jako dalším uživatelům, kterým se ale certifikát ukazoval jako platný. „Ve výjimečných případech může konfigurace krátkodobě zobrazit i očkovací certifikáty jako neplatné, toto lze řešit aktualizací parametrů (tlačítko je v oranžovém pruhu dole),“ napsala NAKIT ráno na twitteru.

Přetrvávající problémy a prosba o trpělivost

Dokončené očkování nebo potvrzení o prodělání covidu v posledních šesti měsících je přitom ode dneška nutné pro návštěvu provozoven služeb, restaurací a kulturních či sportovních akcí, test na koronavirus už nestačí.

„V souvislosti se změnami stále řešíme výkonností problémy serverové platformy, které mají vliv na aktualizaci platnosti certifikátů. Prosíme o trpělivost. Až to vyřešíme, tak bude stačit v aplikaci Tečka jen aktualizovat parametry,“ vzkázal tým Chytré karantény krátce před půl druhou odpolední.

Video  Na pražském Chodově čekali zájemci o očkování až hodinu a půl.  - David Malík
Video se připravuje ...

NAKIT upozornil také na to, že výjimky z platného vládního opatření, zejména zřejmě pro lidi neočkované ze zdravotních důvodů, bude aplikace zohledňovat až ve své nové verzi v průběhu tohoto týdne. Testy na koronavirus se až na výjimky už neuznávají jako covidový certifikát právě ode dneška.

„Tato konfigurace čTečky a Tečky prozatím nebude podporovat výjimky z platného opatření, ty budou v nové verzi Tečky i čTečky k dispozici v průběhu týdne,“ uvedla dnes NAKIT. Partnerskou aplikaci čTečka mohou využívat k načtení QR kódu ti, kteří mají za povinnost covidové certifikáty kontrolovat.

Kontraindikace k očkování proti covidu-19 musí do Informačního systému infekčních nemocí (ISIN), kde se evidují i data o testech či očkování, zanést lékař.

Aplikaci Tečka kolem 600 000 lidí používá denně, uvedla NAKIT počátkem listopadu. Aplikace byla spuštěna na konci června. Aplikace čTečka měla počátkem měsíce 938 000 stažení.

Problém i s testy?

Jiné technické či organizační problémy s aktualizací opatření zaznamenal systém pro objednávání na testy. Pro rozočkované mají pojišťovny ode dneška hradit pět PCR testů místo dosavadních dvou – ráno však na odběrovém místě Polikliniky Hůrka stále systém třetí test neumožňoval. „Byly to širší problémy, ale ISIN už by měl fungovat, to byl výpadek na hodinu, hodinu a půl dopoledne,“ řekl Blesk Zprávám mluvčí ministerstva zdravotnictví Daniel Köppl.

Zdeněk Hašek, marketingový manažer skupiny Innova Healthcare, která provozuje řadu klinik v Praze či Moravskoslezském kraji, ovšem hovoří o zhruba tříhodinovém výpadku. „Zhruba mezi půl dvanáctou a třetí hodinou,“ řekl Blesk Zprávám. „Nemohli se systémem vůbec pracovat, šlo jak o testování, tak o očkování.“ 

Ačkoliv PCR testy nyní nejsou, s výjimkou rozočkovaných, brány za doklad bezinfekčnosti, očkovaní mají nárok na dva měsíčně zdarma, rozočkovaní (po první dávce či méně než 14 dnech od druhé) dokonce na pět testů hrazených ze zdravotního pojištění. Přihlásit se k nim po pondělní aktualizaci pravidel však nebylo v daném případě opět možné.

Video  Jak je to s léky na Covid?  - Videohub
Video se připravuje ...

Jana Novakova ( 22. listopadu 2021 13:57 )

Tak vidite očkování, máte Tečku a stát si s vámi může dělat, co chce. Tečka, netecka, budeš zlobit, tak ti zákazeme i nakoupit.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa