Neděle 21. dubna 2024
Svátek slaví Alexandra, zítra Evženie
Oblačno 6°C

Z Číny do Česka jen s negativním testem: Ministerstvo přitvrdilo, Češi mají výjimku

Autor: ČTK, swp - 
13. ledna 2023
17:15

Cestující z Číny do Česka se budou muset před nástupem do letadla prokázat negativním testem na covid, povinnost nebude platit pro Čechy a jejich rodinné příslušníky. Ministerstvo zdravotnictví (MZd) dnes v tiskové zprávě informovalo, že povinnost zavádí od pondělí 16. ledna. Mluvčí ministerstva Ondřej Jakob na dotaz ČTK doplnil, že kontrolovat povinnost budou letecké společnosti podle cílové destinace cestujících.

„Ačkoliv Česká republika nemá zavedené přímé lety, je naším cílem maximálně chránit zdraví našich občanů. Reagujeme proto rychle na doporučení Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) pro státy EU a zavádíme povinnost prokázat se před odletem z Číny testem,“ uvedl v tiskové zprávě náměstek ministra Josef Pavlovic.

Test může být metodou PCR i antigenní, výsledek nesmí být starší než 48 hodin před odletem letadla. Povinnost se vztahuje na osoby, které v Číně pobývaly v posledních 14 dnech více než 12 hodin. Kromě českých občanů mají výjimku také občané EU s trvalým nebo přechodným pobytem v ČR a jejich rodinných příslušníků. Test nemusí předkládat ani personál letadla a držitelé diplomatického pasu.

Opatření platí zatím do konce ledna

„Opatření platí prozatím do konce ledna, kdy bude vyhodnocena jeho efektivita. I nadále platí, že při zavádění jednotlivých nařízení se řídíme doporučením ECDC a snažíme se o koordinovaný postup v rámci EU,“ uvedlo dále ministerstvo.

Od neděle 8. ledna platí stejná povinnost pro Čechy cestující do Číny, zavedly ji čínské úřady. Ty ale trvají na testu metodou PCR do 48 hodin před nástupem na palubu letadla.

V září 2015 zahájila čínská letecká společnost Hainan Airlines provoz na přímé lince Peking–Praha. Počátkem roku 2020 ale společnost spojení zrušila, od té doby žádné nefunguje. Testování pro cestující z Číny zavedlo v posledním měsíci mnoho zemí Evropy, Asie či USA.

Video  Covidová hrůza v Číně: Nemocnice praskají ve švech.  - Reuters
Video se připravuje ...

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa