Neděle 10. prosince 2023
Svátek slaví Julie, zítra Dana
Oblačno, déšť se sněhem 3°C

Válek o výpadcích: Neskupujte léky, vyzval lidi. Sirupu na horečku pro malé děti je prý dostatek

Autor: ČTK, DVL - 
13. ledna 2023
10:33

V příštím týdnu má do Česka dorazit mimořádná dodávka penicilinových antibiotik a do konce ledna by měly dorazit i desítky tisíc balení dětských antipyretik. Při čtvrtečních interpelacích ve Sněmovně to řekl premiér Petr Fiala (ODS). Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) uspořádal v pátek dopoledne tiskovku, kde vyzval lidi, aby neskupovali léky, kterých bylo nebo stále je na trhu nedostatek. Sirupu na horečku pro malé děti se však podle něj do Česka dovezlo dostatečné množství na čtvrt roku. 

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) se dnes vyjádřil k aktuální situaci na trhu s léky na tiskové konferenci. 

„K řešení nedostatku léků má ministerstvo zdravotnictví absolutní prioritu,“ prohlásil Válek a pokračoval: „Už nyní mohu říct, že během ledna a února dorazí téměř půl milionu balení antibiotik v různých kategoriích. Troufnu si říct, že jsme v tomto směru jedni z nejúspěšnějších v Evropě.“

Podle ministra nehrozí, že by pacient nedostal léčbu. „V oblasti antibiotik nyní nehrozí a nehrozilo, že by pacient nedostal léčbu a dnes si troufnu říct, že dokonce bude vždycky více variant léků, které si může vybrat, včetně antibiotických léků. My samozřejmě si uvědomujeme to riziko rezistence. V případě primárně chybějících předepisovaných léků, protože lékaři jsou zvyklí předepisovat nějaký lék, bude vždycky dostupná a je dostupná alternativa,“ uvedl Válek.

Dostupnost léků chce řešit na úrovni Evropské unie. „Jedním z možných řešení na úrovni Evropské unie je například společný nákup léčiv, který dává členským státům při jednání daleko lepší pozici, zvlášť s mimoevropskými výrobci, a to je to, co my doporučujeme dlouhodobě,“ řekl Válek.

Neskupujte léky, vyzval lidi ministr

Lidi vyzval, aby léky neskupovali. Hrozí totiž, že následně nebudou dostupné pro ty, kteří je skutečně potřebují. „Prosím, neskupujte ty léky. Nesnažte se je skupovat a nabízet pro ty, co je nepotřebují. Opravdu je to nesmysl, léků je dostatek. A pokud někdo skupuje léky, tak se pak může stát, že pacient, který je potřebuje, tak je v konkrétní chvíli nemá,“ požádal Válek občany.

Příčin nedostupnosti léků je několik. „Těch příčin, proč léky teď nejsou, je několik, tak samozřejmě jeden z důvodů je daleko vyšší nemocnost, pokud se podíváme na křivku nemocnosti, tak to množství nachlazení je vyšší než v roce 2019, tedy v předcovidových letech,“ uvedl ministr a dodal, že problémem je také to, že se lidé nenechali naočkovat proti chřipce. Dalším důvodem je plánování výroby. „Výrobci plánují produkci se zhruba rok a půl velkým předstihem. Takže, kdy plánovali výrobci výrobu léků na rok 2022? Plánovali ji začátkem roku 2021 a vzpomeňme si, co bylo začátkem roku 2021,“ připomněl ministr situaci ohledně koronaviru.

Fiala: Nehrozí, že by pacient nedostal léčbu

„Chci všem říci, že v oblasti antibiotik v tuto chvíli nehrozí, že by pacient nedostal léčbu, kterou potřebuje. V případě chybějícího primárně předepisovaného léčebného přípravku jsou dostupné účinné alternativy,“ uvedl ve Sněmovně premiér Fiala.

Podle něj se zlepšila i situace kolem léků pro děti určené na snížení horečky. „V minulých týdnech byly dodány statisíce balení a do konce ledna by měly dorazit další desítky tisíc,“ řekl Fiala. „Situace nedostatku penicilinových antibiotik se také daří stabilizovat. V příštím týdnu přijde mimořádná dávka a během tohoto týdne už přišly do ČR některé dodávky jiných léčiv,“ dodal.

Nedostatek antibiotiky označil premiér za objektivně existující problém. „Je z velké části dán vyšší nemocností, než je v těchto měsících zpravidla běžné. Zčásti je ten nedostatek dán výpadkem výroby,“ popsal.

„Ministerstvo zdravotnictví velmi intenzivně jedná s výrobci o uspíšení dodávek, které jsou plánovány na pozdější období. Jedná také s distributory, aby bylo možné dovézt léčiva z jiných států EU, ale také ze Spojených států, z Kanady a z Austrálie. Probíhá jednání se společnostmi, které dodávají léčiva na český trh,“ informoval Fiala.

Video  Tajemství Flemingova objevu: Nejvýznamnější lék lidstva pomohlo objevit otevřené okno.  - Mall TV
Video se připravuje ...

paragraf ( 18. ledna 2023 15:08 )

vyráběj, vyráběj, ale už jsou na Ukrajině

jajas ( 16. ledna 2023 09:30 )

To určitě není akce na jeden den, ale ještě se nikdo z EU nepochlubil, že by o něčem, jako je dohoda, vůbec uvažovali, natož aby ji realizovali.

tom999 ( 15. ledna 2023 22:54 )

Nejvíce lidí umírá v zimních měsících, zejména v souvislosti s nemocemi dýchacích cest.


forrrrr .... 9/1/2023

Válek: Situace s léky se zlepší v dubnu

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v neděli předpověděl, že nedostatek léků na respirační onemocnění, který trápí celé Česko, bude trvat nejméně do jara. Zvláštní tým na ministerstvu nyní řeší, jak do ČR dopravit léky z mimoevropských zemí......

!!! Nejvíce lidí umírá v zimních měsících, zejména v souvislosti s nemocemi dýchacích cest. !!!

Nejvíce obyvatel České republiky umírá v zimních měsících. Po očištění na stejný počet dní v měsíci zemřelo v posledních deseti letech v průměru nejvíce lidí v únoru – 9 690. Následoval leden s 9 438, březen s 9 305 a prosinec s 9 136 zemřelými.

„Vyšší počty zemřelých v zimních měsících obvykle souvisejí se zvýšeným výskytem onemocnění dýchacích cest a s chřipkovou epidemií.
Například v prvních měsících roku chřipková epidemie nepropukla, a počet zemřelých tak byl velmi nízký.

Chřipka přišla až na začátku roku a vedla k nejvyššímu počtu úmrtí za první tři měsíce roku ve sledovaném období,“ shrnuje místopředseda ČSÚ Marek Rojíček s tím, že nejméně lidí umírá v měsících srpen, září a červen.

tom999 ( 15. ledna 2023 22:49 )

VLADA v CR !!??!! . . . . jak skodit a TY cilene skody jeste OBHAJOVAT ... a havne sestavit SKUPINU - MONITOROVAT...


Přestože ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) ve středu ve vysílání TV Nova řekl, že si v pátek kvůli nedostatku některých léků na Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) došlápne, jeho ředitelka Irena Storová o své místo zatím nepřišla. A zdá se, že ministr dokonce obrátil. Výpadky dodávek léků prý nejsou tak dramatické.

Ještě ve středu to vypadalo v resortu zdravotnictví na zemětřesení. "Já jsem nařídil SÚKL, aby situaci okamžitě řešili. Je fakt, že zaspali a řešili ji pomalu," kritizoval ministr Vlastimil Válek postup ústavu ve středečních Televizních novinách. V pátek už se ale vyjadřoval o poznání mírněji. "Ony ty výpadky zas tak dramatické nejsou," nechal se slyšet. 16/12/2022

22/12/2022
„Nesyslete“ léky, vyzval Čechy Válek. Výpadky bude řešit speciální skupina

Pracovní skupina, která bude řešit výpadky léků, se bude podle ministra zdravotnicví Vlastimila Válka (TOP 09) scházet každý týden. Budou v ní zástupci ministerstva, Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) a České lékárnické komory (ČLnK) a zástupci odborných společností lékařů, připraví i doporučení, jakým způsobem konkrétní chybějící lék nahradit. Ministr chce navíc dostat výrobu léků z Asie zpět do Evropy i do České republiky. Byly by podle něj na místě i státní pobídky pro farmaceutické firmy.

Jaryn19 ( 15. ledna 2023 18:15 )

přestěhovat výrobu léků není akce na jeden den, ta pravá krize nastala až po uvolnění covidových opatření v Číně, kdy se jim to tam sesypalo

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud