Pondělí 5. června 2023
Svátek slaví Dobroslav, zítra Norbert
Oblačno, déšť 21°C

Proč najednou chybí tolik léků? Potíž je v celém systému. Expert nastínil řešení

Autor: Markéta Mikešová, swp - 
9. ledna 2023
05:00

Západní svět nemá v posledních týdnech dostatek léků. Před Vánoci chyběl v lékárnách hlavně dětský sirup proti horečkám, nyní budete marně shánět například antibiotika amoxicilin. Sice pro ně existuje alternativa, ale není ideální, a navíc neřeší základní problém – něco se s dodávkami velmi pokazilo. Jenže co přesně? Na vině je celý systém, jak se k nám léky dostávají.

Nedostatek amoxicilinu nebo jiného typu antibiotik na konci prosince hlásilo podle Evropské lékové agentury 25 z 27 členských států Evropské unie. Podobné zprávy přicházely i od zdravotních úřadů v Americe a Kanadě. Není to tedy věc, která by se týkala pouze Česka, výpadky léků zasahují celé kontinenty.  

Lokálně se mění jen to, co přesně v určitém týdnu chybí. Ve středu například Francie zakázala na internetu prodej výrobků na bázi paracetamolu, široce používané látky proti horečce a bolesti, aby je lidé neskupovali a zůstaly k dostání pro ty nejpotřebnější. Německo zas řešilo nedostatek některých léků na rakovinu.

Není to nicméně v takové fázi, že by byly zcela prázdné lékárny. V případě Česka chybí nižší desítky léků z 10 tisíc, které jsou u nás registrované, upozorňuje Asociace inovativního farmaceutického průmyslu. Přesto její výkonný ředitel David Kolář pro Blesk Zprávy přiznává, že situace je nešťastná. „Výrobci léčiv se ve spolupráci s ostatními partnery snaží hledat řešení, jak chybějící léky nebo jejich alternativy dostat k pacientům v co nejkratším čase,“ uvedl.

Rapidní nárůst nemocných

Výpadky v dodávkách léčivých přípravků nejsou nic nového. V poměrně velké míře k nim podle deníku The Financial Times docházelo během vrcholu pandemie covidu, chyběla například anestetika, což bylo způsobeno celosvětovými logistickými potížemi vyvolanými právě pandemií. Nebyla tomu ale věnována tak velká pozornost veřejnosti, protože svět se zaměřoval primárně na boj s covidem.

Teď už se ale svět s covidem naučil žít a společnost funguje bez omezení. A jak se lidé vyrazili družit, nastal během současného zimního období i rozmach respiračních a dalších onemocnění. Poptávka po lécích je tedy velmi vysoká, jak říká i Kolář.

Výrobci ale z předchozích pandemických let nedokázali 

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Video se připravuje ...
Další videa