Středa 25. listopad 2020
Svátek slaví Kateřina, zítra Artur
Oblačno 3°C

Smutný pohled do domova důchodců: Mary (104) v slzách prosí o setkání se svou rodinou

Autor: Darina Jíchová - 
24. října 2020
05:30

Srdcervoucí záběry z domova důchodců ve skotském městě Glenrothes sdílela na svých stránkách asociace zaštiťující residenty pečovatelských domů a jejich příbuzné ve Skotsku, je na nich Mary Fowlerová (104). Stařenka se slzami v očích prosí o pomoc, přála by si vidět svoji rodinu, kvůli koronaviru je od března v domově důchodců a své blízké vídá jen velmi zřídka, uvedl list Daily Mail.

Senioři patří mezi nejrizikovější skupinu a vlády všech zemí se je snaží ochránit před koronavirem, to ale mnohdy vede k jejich naprosté izolaci. Právě tak je tomu v případě Fowlerové. „Samota a oddělení od rodiny ji trhá na kusy,“ komentovali situaci zaměstnanci domova, kde od počátku pandemie žije.

„Prosím, prosím, pomozte“

Fowlerová na zveřejněném videu zoufale prosí o setkání s rodinou, přísné restrikce, které omezují návštěvy v domovech důchodců, domech s pečovatelskou službou a podobných zařízení ji podle vlastních slov ničí. „Moc dobře se tu o mě starají, to je pravda, ale chci vidět svoji rodinu. Je to moje právo, prosím pomozte mi, ničí mě to,“ žadonila stařenka skrze video.

„Musím vidět svoje děti, už mi nezbývá moc času, musím je vidět, chci, aby všechno bylo jako dřív. Pomozte mi, prosím. Prosím, prosím pomozte,“ emotivní video sdílela na svém twitteru spoluzakladatelka asociace Care Home Relatives Scotland Cathie Russelová. „Mary Fowlerové je 104 let a je od březnového lockdownu zavřená v pečovatelském domě. Teď už je na konci svých sil,“ připsala Russelová k záběrům.

Video Snímky, které usvědčily Prymulu: V hospodě vlastním opatřením navzdory! - Marek Pátek, Martin Hykl, Aleš Brunclík

Sturgeonová: Je mi to ze srdce líto

Video se na veřejnost dostalo krátce po projevu první ministryně Skotska Nicoly Sturgeonové, ta se nechala slyšet, že soucítí se seniory, kteří se kvůli restrikcím nemohli už několik měsíců osobně vidět se svou rodinou. Slíbila, že z testování návštěvníků pečovatelských domů udělá svou prioritu. Sturgeonová následně přiznala, že záběry prosby Fowlerové ještě neviděla.

„Pro Mary mám ale vzkaz, je mi to srdečně líto, mrzí mě, v jaké jste vy a vaše rodina pozici,“ zmínila také, že si je vědomá, že se nejedná o ojedinělý případ. „Musíme však naše seniory udržet v bezpečí,“ Sturgeonová zdůraznila, že ochranu starším lidem poskytují právě domovy důchodců a další zařízení.

Mnozí senioři v době pandemii viděli své rodiny maximálně přes sklo, záběry z Katalánska.Mnozí senioři v době pandemii viděli své rodiny maximálně přes sklo, záběry z Katalánska. | Reuters

Hlavní zdravotní sestra ve Skotsku Fiona McQueenová promluvila o tom, že omezení případně celkový zákaz návštěv má na seniory velmi negativní dopad.

„Jen to, že s nimi příbuzní mohou být, jim velmi pomáhá. Všichni jsme si vědomi toho, jak podstatné je ochránit lidi před koronavirem, a celý systém pečovatelských služeb na tom pracuje,“ prohlásila McQueenová. Podle Russelové mají senioři většinou dovolené velmi krátké návštěvy ve vymezeném prostoru, v této době jde ale spíš o návštěvy přes okno.

Video Prymula o ministerstvo bojuje: Neodstoupím, na vše mám vysvětlení! - ČTK

frantacizek ( 24. října 2020 05:36 )

tohle je na téhle celé té čínské pandemii to nejsmutnější

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud