Pondělí 28. září 2020
Zataženo, déšť 11°C

Hřib svolává bezpečnostní radu města. Chce řešit zásoby a narůstající počet nakažených

Autor: ČTK, jim - 
29. července 2020
16:32

Ve čtvrtek dopoledne se sejdou odborníci a politici u jednoho stolu. Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) totiž svolal bezpečnostní radu hlavního města, která by se měla zabývat inventurou zdravotnického materiálu nebo připomínkami k vládnímu „semaforu“. Jednat se bude taky o alarmujícím přibývání počtu lidí nakažených nemocí covid-19. 

Z pondělí na úterý přibylo v Praze nejvíce lidí s covidem-19 za 24 hodin od začátku epidemie, šlo o 101 případů. „Skokový nárůst pozitivních je zřejmě způsoben ještě zčásti ohniskem v pražském baru a také návraty ze zahraničních dovolených a dětských táborů v jiných krajích, situaci však bedlivě sledujeme,“ uvedl primátor.

Dodal, že lidé by se měli chovat zodpovědně. „Je nutné dbát na bezpečnostní opatření po návratu z dovolených a základní pravidla hygieny,“ řekl. V Praze nyní platí povinnost nosit roušku ve všech zdravotnických zařízeních a v metru. „Doporučuji je i v ostatních dopravních prostředcích MHD, pokud vám to umožňuje zdravotní stav,“ dodal Hřib.

Žlutá Praha

Rada, která se sejde ve čtvrtek v 10:30, bude kromě vyhodnocení situace řešit také vládní semafor. V radě zasedají kromě politiků a úředníků magistrátu také zástupci integrovaného záchranného systému. Hřib v pondělí řekl, že mu není jasné, proč by měla být Praha jako jediný region v zemi umístěna ve žlutém stupni čtyřstupňové klasifikace regionů podle stupně zasažení novým koronavirem. Praha má podle něj nižší počet nakažených na 100.000 obyvatel než řada okresů, nemá vyšší podíl komunitního šíření ani více hospitalizovaných.

Zásob je dostatek

Primátor dnes uvedl, že z hlediska zásob ochranných pomůcek je Praha připravena. Jejich inventarizace metropole a kraje provedly na základě pokynu ministerstva zdravotnictví, informace mají do konce týdne předat nově vzniklé Radě vlády pro zdravotní rizika, která má dohlížet na Chytrou karanténu. „Celkem máme v Praze zásoby na jeden měsíc, přesně podle instrukcí krajů, které jsme dostali od ministerstva zdravotnictví,“ řekl primátor. Město má podle něj 800.000 jednorázových ústenek, 300.000 respirátorů FFP2, 50.000 litrů dezinfekce, skoro milion jednorázových rukavic a další desítky tisíc ochranných oděvů - návleků, brýlí, štítů, ochranných obleků, polomasek, ručně šitých roušek a podobně. „Stavy zdravotnického materiálu průběžně doplňujeme,“ zakončil primátor.

V hlavním městě se od začátku epidemie podle úterních informací pražské hygienické stanice nakazilo novým koronavirem 3001 lidí, z nichž 2108 se už vyléčilo a 104 zemřelo. Pražští hygienici po dohodě s magistrátem v reakci na růst počtu nakažených od pondělí zavedli povinnost zakrytí úst a nosu kromě nemocnic i v nepobytových zdravotnických zařízeních, tedy například v lékárnách nebo v čekárnách u lékaře. Velké ohnisko nákazy bylo nedávno v pražském hudebním klubu Techtle Mechtle, v souvislosti s ním zatím hygienici evidují 158 nakažených. Z toho 90 se účastnilo večírku, který se tam v polovině července konal, ostatní jsou jejich kontakty.

cepp ( 29. července 2020 18:25 )

Rozmohl se nám tady takový nešvar. Lidé cestují po republice a někteří i do ciziny. V barech se lidé promořují jako nikdy předtím. Počkejte holenkové co Vám Hřib ve čtvrtek ukáže. Bude s tím konec. Sedět doma se bude.

priserak77 ( 29. července 2020 17:15 )

Tak honem zase do Techtle Mechtle, mají otevřeno a evidentně tam dostanete všechno, i ten Covid. Ať se semafor v Praze pořádně rozsvítí.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud