„Důvody a konkrétní způsoby ochrany není možné komentovat z rozhodnutí policie. Z bezpečnostních důvodů pan primátor aktuálně nemůže využívat prostředky městské hromadné dopravy, které využíval denně. Do práce musí jezdit autem,“ řekla Vacková.

Stalker primátora

Primátor před časem podal trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli sledování. „Někdo ho sledoval až k němu domů,“ řekla Vacková. Zda spolu nynější policejní ochrana a tehdejší případ souvisí, není jasné. Hřib je ženatý a má tři děti.

Vyhrožování po telefonu

Pražští policisté letos 19. března zadrželi muže, který po telefonu vyhrožoval primátorovi kvůli zavedeným opatřením proti šíření koronaviru. Muže obvinili z trestného činu vydírání. Čím konkrétně muž primátorovi vyhrožoval, policisté ani magistrát nesdělili.

Expert jej varoval

V květnu 2019 se Blesk.cz zabýval bezpečnostními opatřeními primátora Hřiba, neboť jeho kalendář je volně k nahlédnutí pro veřejnost. Měl v něm dokonce uveřejněné informace o návštěvě zubaře nebo kadeřnice. „Slíbili jsme, že budeme transparentní, takže máme otevřený kalendář, ve kterém je vidět, co děláme. Lidé si to pak mohou zkontrolovat kupříkladu se záznamy lobbistických kontaktů, v nichž je napsáno, když je tam nějaká schůzka tohoto typu,“ vysvětlil Hřib důvod, proč je primátorský kalendář volně přístupný.

Zároveň dodal, že žádné stalkery nemá a o svoji bezpečnost se neobává. Už tehdy však pro Blesk.cz řekl bezpečnostní expert Andor Šándor, že by se nad sdílením osobních informacích měl primátor zamyslet: „Má svoji nezastupitelnou roli v případě vážné krizové situace, která by se stala na území Prahy. Ze zákona odpovídá za zdraví a majetek Pražanů v krizi nebo při hrozbě, jako je kupříkladu blackout,“ vysvětloval Šándor.

Fotogalerie
14 fotografií