V Obecním domě se pořádají koncerty vážné hudby a výstavy, společnost také pronajímá sály pro další akce. V secesním domě jsou dvě restaurace, kavárna a obchody. „Hospodaření to pochopitelně ovlivní negativně - zatímco v prvním čtvrtletí jsme ještě vytvořili zisk, ve druhém čtvrtletí se nepochybně propadneme do ztráty,“ uvedla mluvčí.

Společnost musela zrušit řadu koncertů včetně těch spadajících pod festival Pražské jaro, který měl začít 7. května. Vzhledem k opatřením proti šíření koronaviru se letos vybrané koncerty festivalu uskuteční on-line. „Vzhledem k nejasným podmínkám provozování po 8. červnu je velmi pravděpodobné, že ztráty z krátkodobých pronájmů porostou minimálně do podzimu letošního roku,“ dodala Ouředníčková. Po zmíněném termínu mají být podle aktuálního harmonogramu umožněné hromadné akce, ale jen do 50 osob.

Obecní dům má podle mluvčí finanční rezervy z minulých let, takže si zatím nemusí na pokrytí ztrát půjčovat. „Tyto zdroje ale nejsou bezedné, takže záleží na délce nenormálního stavu, který v případě krátkodobých podnájmů zřejmě potrvá až do podzimních měsíců 2020, ne-li déle,“ zakončila.

Podle poslední zveřejněné výroční zprávy měla firma v roce 2018 obrat asi 151 milionů korun a skončila v zisku přes 18 milionů. Společnost stoprocentně vlastní pražský magistrát. Firma by se v budoucnu kromě Obecního domu měla starat i o Šlechtovu restauraci ve Stromovce, jejíž rekonstrukci město dokončuje.

Secesní Obecní dům byl postaven v letech 1905-1911 na místě bývalého Králova dvora. Vedle Alfonse Muchy se na jeho výzdobě podíleli například Mikoláš Aleš, Max Švabinský, František Ženíšek a Ladislav Šaloun. V 90. letech minulého století byl kompletně zrekonstruován, oprava tehdy stála asi 1,8 miliardy korun.

Fotogalerie
10 fotografií