„Vytvoření muzea, které by připomínalo našeho předka, si přál už můj otec John. Chtěl přitom, aby nebylo jen v Praze, ale i v jeho rodných Ivančicích,“ řekl Marcus při slavnostním zahájení.
Slíbil výstavu, místo toho Muchovy obrazy za miliony přeprodal. Soud galeristovi uložil pokutu a podmínku

Tam ho přivítal místní starosta Milan Buček (55, STAN). „Máme tady krásné holky, muziku i folklór. Toho všeho si Alfons Mucha dobře všiml a zachytil vše ve svých dílech. Věřím, že se i Marcus dobře naučí česky a třeba tady k výuce najde i vhodnou učitelku,“ popřál mu starosta.
V rodném městě Alfonse Muchy, jihomoravských Ivančicích, začala výstava jeho děl. Hynek Zdeněk
Výstava Mucha a lidové umění: Znovuzrození slovanské krásy a harmonie nabízí unikátní pohled na umělcovu tvorbu skrze plakáty, fotografie a osobní archivní materiály. Je oslavou nejen samotného umělce, ale i české lidové tvořivosti, která ho formovala a kterou Mucha s hrdostí nesl po celý život.
Mucha čerpal při rozvíjení svého uměleckého stylu inspiraci z různých zdrojů. Již v roce 1896 v Paříži začal do svých návrhů plakátů vnášet slovanské prvky: tradiční lidový motiv a jeho symboliku i kroje z rodné Moravy jako výraz své české identity. Svou panslovanskou ideologii navíc prosazoval tím, že na mnoha svých autoportrétech nosil slovanskou lidovou košili, která se stala jeho ochrannou známkou.
V roce 1910 se Mucha vrátil po téměř 25 letech do vlasti. Jeho záměrem bylo naplnit svou dlouhodobou ambici pracovat pomocí svého umění pro politickou svobodu své země. Při práci na Slovanské epopeji (1912-26) vytvořil zcela nový soubor plakátů a obrazů, v nichž se dominantním tématem stal folklór.
Muchova stezka bude k vidění v rodných Ivančicích, Moravském Krumlově, a v Piešťanech na Slovensku do 31. října. V Ivančicích je umístěna v domě, kde se nachází muzeum i dalšího z ivančických rodáků Vladimíra Menšíka.