V současnosti se podle mluvčího dokončují práce v interiérech paláce. „Samotná kolaudace by se pak měla uskutečnit koncem léta nebo začátkem podzimu,“ uvedl. Dodal, že rekonstrukce vyjde Crestyl zhruba na půl miliardy korun. Jaké obchody v paláci budou, Micka nesdělil. „S nájemci vedeme intenzivní jednání, která jsou v různých fázích pokročilosti. Ještě ale nemůžeme sdělit konkrétní jména,“ uvedl.

S největší precizností

„Rekonstrukce pozdně barokního paláce se dělala za zvýšené pozornosti památkového ústavu, s akcentem na zachování architektonických prvků Kiliána Ignáce Dientzehofera a obnovu či výrobu kopií soch Ignáce Františka Platzera, které bohatě zdobí nejen průčelí, ale i interiéry objektu,“ uvedl Jaromír Sedlický z firmy Syner, která v konsorciu s dalšími firmami práce na exteriérech paláce pro Crestyl uskutečnila.

Starodávně moderní obchodní komplex

Plánované obchodní centrum se bude podle informací developera skládat ze čtyř na sebe navazujících samostatných částí s vlastním způsobem využití. Jeho středobodem bude historická budova jízdárny, kolem níž vznikne ve vnitrobloku náměstí se zahradou, kavárnami a restauracemi. Kromě obchodních a kancelářských prostor bude podle Micky součástí projektu i prostor určený zejména pro kulturní a společenské akce nebo nový vstup do metra.

Další fáze projektu nového obchodního komplexu, která promění nyní uzavřený vnitroblok paláce, je v územním řízení. Projekt podle Micky získal kladné stanovisko památkářů i dalších institucí a souhlasí s ním magistrát, Praha 1 a městský Institut plánování a rozvoje. „Termín dokončení se očekává do tří let od zahájení samotné stavby, přesné časování závisí na vydání všech potřebných povolení,“ doplnil mluvčí.

Budoucnost epopeje Alfonse Muchy

Hlavní město také zvažuje, že by do podzemí Savarinu umístilo Slovanskou epopej Alfonse Muchy. Vedení města se nedávno po dlouholetých sporech dohodlo s malířovým příbuzným Johnem Muchou na stažení žaloby, kterou před lety napadl vlastnictví slavného cyklu obrazů Prahou. Další žalobu nicméně podala druhá malířova dědička Jarmila Mucha Plocková, která s vystavením epopeje v Savarinu nesouhlasí.

O umístění obrazů zatím vedení magistrátu nerozhodlo. Podle dřívějších vyjádření náměstka primátora Jiřího Pospíšila (TOP 09) město se skupinou Crestyl jedná, ale zatím nevylučuje ani jiné varianty. „Průběžně probíhá řada jednání a předpokládáme, že se vše podaří brzy finalizovat a schválit,“ sdělil k tomu Micka.

Fotogalerie
29 fotografií