Čtyřiačtyřicetiletý galerista podle verdiktu majiteli Muchových děl tvrdil, že uspořádá výstavu v purkrabství Pražského hradu. Uzavřel s ním smlouvy o výpůjčce obrazů, plakátů a pohlednic. Díla pak podle soudu přes prostředníka prodal nejméně za 8,5 milionu korun do galerie Obecního domu. Uvedl, že patří americkému sběrateli.

Obecní dům místo Hradu

Soud neuvěřil Třeštíkovu tvrzení, že nechtěl svého známého podvést a že výstavu Muchových děl plánoval. Galerista tvrdil, že když nevyšla expozice na Pražském hradě, chtěl ji udělat v Obecním domě. Uváděl, že smlouvy o přeprodeji děl nejsou pravé.

„V době, kdy pan obžalovaný uzavíral s panem poškozeným smlouvu o výpůjčce děl Alfonse Muchy, tak bezpečně věděl, že výstavu nelze v prostorách Pražského hradu uskutečnit,“ uvedla v odůvodnění verdiktu předsedkyně trestního senátu Eva Švíglerová. Třeštík podle ní využil toho, že majitel děl byl extrémně důvěřivý, a díky své výřečnosti s ním dokázal manipulovat. Prodejem řešil své finanční problémy.

Podmíněný trest odůvodnila soudkyně zejména tím, že od doby spáchání trestného činu uběhla dlouhá doba. Neuložila muži ani zákaz činnosti, jak spolu s vězením navrhovala státní zástupkyně.

Krom podvodu i zpronevěra?

Galerista čelí i dalšímu stíhání. Prvoinstanční soud mu za údajnou zpronevěru peněz klientů a milionové podvody při obchodech s uměleckými díly uložil osmiletý trest vězení. Verdikt ale loni v červenci zrušil odvolací senát. Případ se týká mimo jiné obrazu Kruh a skvrna, jehož autorem je Vasilij Kandinskij. Podle nabídek na odkup, které obdržel, odhaduje jeho majitel aktuální cenu díla na 250 milionů korun.

Třeštík už byl také v minulosti pravomocně odsouzen za pokus o nelegální vývoz vzácného obrazu Pabla Picassa, tehdy mu ale justice neuložila trest. Galerista tento případ označoval za zveličenou administrativní chybu. Malba se za hranice nakonec nedostala – nejasností ve vývozních dokumentech si všimli celníci na ruzyňském letišti a dílo tam zadrželi.

Fotogalerie
8 fotografií