Virus připraví Prahu o 10 miliard, Hřib má plán pro přilákání turistů. Do metra sám nesmí

Autor: Markéta Volfová - 
13. května 2020
05:30

Zhruba měsíc je pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) spolu s dalšími dvěma komunálními politiky pod policejní ochranou. Cítí se bezpečně a přiznává, že vzhledem k opatřením spojeným s koronavirem nejsou policejní omezení tolik citelná. Dopady koronakrize na hlavní město budou podle jeho slov vyšší, než ještě před nedávnem na magistrátu počítali. Přesto věří, že se je podaří vykompenzovat. 

„My jsme do předvčerejška počítali s dopady ve výši zhruba deset procent rozpočtu, což je osm miliard ročně. Teď už víme, že to bude spíše deset miliard,“ vyčíslil primátor ztráty Prahy. „Hledáme úspory především v provozních výdajích. Ty se zatím podařilo najít na těch deset procent, nyní budeme muset hledat dál,“ dodává s tím, že klíčové investice se snaží zachovat.

Video „Moje místo je v pražské politice,“ říká primátor Hřib. Jak chce do metropole přilákat turisty? - Markéta Volfová, Lukáš Červený

Mezi ně patří jak rekonstrukce Václavského náměstí, tak třeba výstavba linky metra D: „Prostor Václavského náměstí jsme nyní předali stavební firmě. Co se týče metra D, tam z důvodu koronakrize došlo k odkladu termínu pro podání nabídek. Tam se tedy ten termín posune o těch pár měsíců, co tu budeme s virem bojovat. Nyní jsme měli kontrolní den na trojské lávce,“ vysvětluje Hřib, jak jednotlivé projekty nadále pokračují.

I tak primátor přiznává, že nyní bylo prioritou soustředit se například na odběrná místa pro testování na onemocnění covid-19 nebo na pomoc seniorům. 

Magistrát také premýšlí, jak do hlavního města znovu nalákat turisty. „Máme teď naplánovaný program za sto milionů korun, kdy turista za každou noc strávenou v Praze dostane poukázku na 400 korun. Tu bude moci využít třeba v muzeu nebo zoo,“ popisuje primátor, který je spolu se starostou Prahy 6 Ondřejem Kolářem (TOP 09) a starostou Řeporyjí Pavlem Novotným (ODS) poslední měsíc pod policejní ochranou. 

Ta podle slov primátora funguje velice dobře: „Má to nějaké důsledky na můj denní režim, například nemůžu jezdit z jižního města do práce metrem, ale ty dopady nejsou až tak velké, asi i kvůli koronakrizi,“ vysvětluje s tím, že nyní stejně většina porad probíhá v online režimu, což šéf magistrátu pochvaluje a věří, že by tento formát mohl fungovat i do budoucna.

Ostatně podle svých slov z čela hlavního města nemá v plánu nikam utíkat - a to ani do dolní komory: „Z mého pohledu je teď spousta práce v Praze. Proto si myslím, že je moje místo jednoznačně tady. V nadcházejících sněmovních volbách se kandidovat nechystám.“

tomik007 ( 15. května 2020 19:00 )

HRZIB bude lakat zejména houbaře...

Schlafenberg ( 13. května 2020 09:51 )

Pivečko za 160 v hospodě která je v majetku člena ODS .

xxxx678 ( 13. května 2020 09:40 )

Vy nikdy v "Evropě" nebudete. Asi nechcete, já tedy - ano.

offline ( 13. května 2020 09:37 )

Na co lákat turisty, bylo jich tu málo? Oni se sletí, jak mouchy na lejno, hned jak to půjde, neboj se ty pitomče.

illyria ( 13. května 2020 09:14 )

A proč bude někoho lákat? Jen ať sem nikdo nejezdí! Konečně se dá projít centrem bez tlačenic! Nejsou tam žebráci (asi mají jinde jinou práci...), a i na Václaváku není tolik "naháněčů" a prodejců "sněhu, je tam čisto, prázdné koše atd.... A fakt nemám zájem o turisty... Jen ať zkrachuje alespoň polovina kaváren, hospod atd... Není normální aby v každém bloku byl minimálně jeden lokál (a v centru klidně 5+)... A hospodští a servírky můžou jít pracovat do zemědělství...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud