Dostálovou v ČT zastoupila židle, lázeňské vouchery schytaly kritiku a Babiš skončil v bahně

Aktualizováno -
12. července 2020
18:00
Autor: Sabina Dračková - 
12. července 2020
14:40

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO) měla v neděli usednout po boku předsedy poslaneckého klubu TOP 09 Miroslava Kalouska ve studiu diskusního pořadu Otázky Václava Moravce. Pozvání přijala poté, co jich předtím pět odmítla. Nakonec v pátek účast zrušila - prý přišla o hlas. Odpovídat měla na dotazy týkající se vládního chaosu, lokálních ohnisek nákazy, ale i jejího projektu lázeňských voucherů. U těch je totiž problém s uplatňováním, jak zaznělo v pořadu. MMR považuje kritiku za neoprávněnou, stejně jako sama ministryně.

O rekordním 500miliardovém schodku státního rozpočtu měla ministryně pro místní rozvoj a místopředsedkyně poslaneckého klubu hnutí Klára Dostálová (ANO) diskutovat s opozičním poslancem a exministrem financí Miroslavem Kalouskem (TOP 09) a ředitelem české pobočky Transparency International Davidem Ondráčkou.

„Jedinečný prostor pro diskuzi“, jak svůj pořad propaguje Václav Moravec, však Dostálová nevyužila. Její židli dramaturgové pořadu u stolu nechali. Ministryni oslovili s prosbou o účast v pořadu už 15. května. „Paní ministryně postupně odmítala termíny 24. května, dále 7., 14., 21. a 28. června. Nakonec před třemi týdny potvrdila účast na dnešní, v pořadí šesté nabízené datum,“ vysvětlil moderátor Václav Moravec.

Podle informace od tiskového odboru jejího ministerstva Dostálovou „stihla náhlá hlasová indispozice“, jak řekl Moravec. Pořad se však připravoval celý týden a i kvůli „mimořádnosti situace“ požádala Česká televize ministerstvo o zajištění náhrady za členku v vlády. Chtěli prý dát prostor někomu, kdo bude k předem domluveným tématům společně s Kalouskem a Ondráčkou mít co říct. Mělo jít také o zástupce hnutí ANO, aby byla náhrada adekvátní. „Bez úspěchu,“ řekl Moravec. 

Moravec ukázal Babišovy protimluvy

Moderátor Moravec se chtěl Dostálové ptát na nezvládnutá lokální ohniska a chaotické jednání vlády. Připomněl, že kvůli poškozování cestovního ruchu vládu kritizuje místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež. Ten kritikou směrem k premiérovi Babišovi nešetřil ani v rozhovoru pro Blesk Zprávy.

Probírat se měla situace kolem lokálních ohnisek nákazy koronaviru v Česku. Odpovědnosti za rozšíření nákazy se vláda zříká a „hází“ ji na epidemiology. „Pokud někdo teďka říká, že jsme měli zasahovat v OKD, tak pokud někdo měl, tak to byli hygienici,“ dával od odpovědnosti ruce pryč premiér ve svém nedělním videu na sociální síti.

Na začátku koronavirové krize však mluvil k národu jinak. „Já jako premiér země samozřejmě osobně odpovídám za všechna krizová opatření a beru na sebe plnou politickou odpovědnost,“ říkal ve svém březnovém státnickém projevu s rouškou premiér Andrej Babiš. Pořad České televize také připomněl, jak Babiš sebe a svoji vládu chválil a říkal - „zachránili jsme tisíce mrtvých“.

Kalousek: Směšná zbabělost

„Vláda v okamžiku, kdy měla mnohem méně nakažených, než je dnes, pořádala tiskové konference dvakrát denně a teď přehazuje veškerou odpovědnost na krajské ředitele hygienické služby, což je skutečně zbabělost a alibismus,“ řekl Kalousek.

Zástupce opoziční TOP 09 s Dostálové prázdnou židlí po boku zkritizoval vládu za neprůhledné rozhodování, kterému prý sám dodnes nerozumí. „To, co té vládě vytýkám, nejsou ty, či ony dílčí chyby, protože v tom tlaku si myslím, že by je dělal každý,“ uznal. Kalousek se také ptal, proč se tedy vláda neobrací na odborníky i v rozpočtových věcech.

Ondráčka: Dostálová měla „vybrakovaný“ resort

Šéf české pobočky Transparency International řekl, že právě Dostálové ministerstvo pro místní rozvoj bylo v rozkladu už před koronakrizí. „MMR je zrovna dobrý příklad, ale také ministerstvo zdravotnictví,“ řekl Ondráčka.

Podle něj všichni věděli, že resorty jsou personálně vybrakované. „Najednou hledali zoufale lidi z venku, chodili tam nějací podnikatelé, zaťukali na ministerstvo, že by něco začali dodávat,“ upozornil na problém, který jím vedená organizace ve vládě zaznamenala.

Slova Ondráčky, někdejšího adepta na post ministra vnitra za hnutí ANO, ocenil i Kalousek, kterého Transparanecy International také v minulosti hojně kritizovala. „Já jsem hrozně rád, že tohle pan ředitel řekl, protože tohle za těch šest let vlády ANO a sociální demokracie je ten úpadek efektivity a akceschopnosti té státní správy vidět,“ řekl Kalousek a připomněl, že se přitom nabralo 65 tisíc nových státních zaměstnanců.

Šéf poslanců TOP 09 zároveň připomněl, že schválit zákon o státní službě vládám, ve kterých seděl, trvalo. Za něj ale prý byli úředníci i politici profesionálnější. Zmínil také velké propouštění od současné vlády.

Dostálová měla říct, jak to bude s proplácením testů

Moravec si pak do Dostálové, která na poslední chvíli účast zrušila, rýpnul ještě jednou. A to při diskuzi o cestování. Česko některé země zařadily na seznam méně bezpečných zemí, kvůli vysokému počtu nakažených. Češi si tak třeba musí zaplatit test na koronavirus, pokud chtějí do země jet.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) v pořadu před týdnem řekl, že předpokládá, že Češi budou hledat cestu, jak si tyto náklady nechat uhradit. „Určitě to budu řešit s kolegyní Dostálovou. Očekávám, že přijde s jasnou odpovědí, jestli toto je případ, kdy lze uplatnit i nějaké možné náhrady škod nebo náhrady nákladů,“ avizoval ministr Petříček.

„Paní ministryně s žádnou odpovědí nepřišla a dnes jsme se jí na to chtěli ptát,“ řekl moderátor Moravec a prostor tak dostal Miroslav Kalousek. Řekl, že si myslí, že to je odpovědnost státu a kompenzovat by se to lidem nebo cestovním kancelářím mělo.

Video Dostálová promluvila o voucherech a dovolené v Česku. Řekla i zásadní životní novinu. - Pavlína Horáková, Lukáš Červený

Vouchery v řadě lázní vůbec neberou

Dostálová stojí za slevovými kupony na pobyty v lázních. O čtyři tisíce korun prostřednictvím voucheru projevilo zájem 85 tisíc lidí, ukazují data resortu pro místní rozvoj. Pomoc je to ale podle provozovatele lázeňského portálu ze společnosti Czech Travel Agency Libora Stočese neefektivní a velmi špatně připravená.

Dostálová tak chtěla dostat Čechy do lázní. Pobyty se slevou v nich lidé měli trávit až do konce roku. Háček je ale v tom, že není vyřešené uplatňování voucherů a provází to velké papírování. Problém je třeba ve chvíli, kdy si lidé ubytování v lázních domlouvají přes agenturu. Ministerstvo přitom slibovalo, že komunikaci zjednoduší a uplatňování voucherů usnadní.

„Luhačovice nepřijímají, Jáchymov nepřijímá, Třeboň nepřijímá, lázně Bohdaneč se úplně odhlásily, nepřihlásily se do toho, Teplice nad Bečvou nepřihlásily se do toho projektu,“ vyjmenoval Stočes, co způsobuje naštvání klientů. Právě v lázních Třeboň už druhý víkend po sobě a ještě před svojí dovolenou u moře relaxoval premiér Andrej Babiš (ANO).

Dostálová na lázně Čechům slibovala miliardu korun, jak ale Stočes upozornil, už den po spuštění se objevovalo na webech některých lázní hlášení o tom, že jsou vouchery vyčerpané. „Musí tam být nějaká chyba,“ řekl ředitel s tím, že ministerstvo s nimi o tom nekomunikuje. „Do teď některé lázně nebo lázeňské hotely vůbec nevědí, jak to čerpat,“ dodal.

Mluvčí MMR Veronika Vároši odpoledne ČTK řekla, že poukazy je možné využívat i přes cestovní kanceláře či agentury. Důležité ovšem je, aby se cestovní kanceláře s konkrétními lázněmi předem dohodly. Zároveň musí být splněny všechny podmínky pro čerpání. Samotné využití poukazů přes cestovní kanceláře pak podle Vároši detailně řeší metodika, kterou lázně dostaly.

Dostálová: Škoda, že se ČT nezeptala lázní

„Mrzí mě, že jsem onemocněla a nemohla jsem se dneska účastnit debaty OVM a okomentovat to, co se v diskuzi u pana Moravce probíralo hlavně v souvislosti s vouchery do lázní. Škoda, že se ČT nedotázala i samotných lázní, jak program vnímají a pro které jsme to celé připravili,“ uvedla na facebooku ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO).

„Funguje naše hotline a na kudyznudy.cz reagujeme na požadavky jednotlivých lázní. Celý projekt byl v detailu konzultován se Svazem léčebných lázní. Zapojení do systému voucherů není pro lázně povinné, ale těm, které jsou v obtížích s kapacitou, má pomoci,“ odmítla kritiku.

lufenda ( 13. července 2020 07:31 )

On se nějaký dobrák, co to myslí s národem dobře určitě najde. Co třeba permanentně zděšená Mirka Rohlík Němcová, knihkupkyne ze Svitav?

lufenda ( 13. července 2020 07:26 )

Když vidím jak si etalon objektivity Václav Moravec stěžuje ve vzácné shodě s chemickým nakupcim vadných padáků Mirkem Kalouskem a transparentním bruselským udavačem Ondrackou, jsem vždy ve střehu.

pfoto1 ( 12. července 2020 20:34 )

Jestli Vaše poezie koreluje s Vaším názorem, tak klobouk dolů

pokrok ( 12. července 2020 20:09 )

On si už někoho ten slováček předlistopadový estébáček,-
ve svých složkách už najde !

A kdo bude tím který mu bude utírat slzy ?
Kdo se stane jeho další objetí - v jeho čapím rozpětí ?

pokrok ( 12. července 2020 20:00 )

ANO, máš pravdu - prasata zůstala v Čapím hnízdě,-
tam je dobře - každé Babi -pi zdě...
A ty by jsi si měl neveřejně čichnout k čapímu brku
a hned by ti bylo líp !

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud