Pátek 23. února 2024
Svátek slaví Svatopluk, zítra Matěj
Zataženo, déšť 9°C

V Chorvatsku rekordně přibylo nakažených. Roušky a další omezení čekají i na Čechy

Autor: ČTK - 
11. července 2020
16:25

Chorvatsko v sobotu oznámilo svůj dosud nejvyšší denní přírůstek potvrzených případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2. Za uplynulých 24 hodin jich podle krizového štábu přibylo 140 a v současné chvíli je v zemi nemocných 1088 lidí. V Chorvatsku se epidemická situace v poslední době znatelně zhoršila, úřady se proto rozhodly opětovně zpřísnit některá preventivní opatření - od pondělí se vrací roušky v obchodech, barech i restauracích. Týká se to i českých turistů, pro které je země u Jadranu jednou z nejoblíbějších letních destinací.

Rekordní počet nakažených během 24 hodin, a to 116, hlásily úřady už v pátek. Zároveň uvedly, že zemřeli další dva pacienti s nemocí covid-19, kterou způsobuje koronavirus. Jedno úmrtí oznámily i v sobotu. Od prvního případu nákazy z 25. února je ve čtyřmilionové zemi celkem registrováno 3672 infikovaných. Z nich 118 zemřelo a 2466 se dosud uzdravilo.

Video  Chorvatsko po 1. vlně pandemii koronaviru: Pláže volné, polojasno a mizící obavy  - Jakub Veinlich, Blesk Zprávy
Video se připravuje ...

Kvůli nepříznivému vývoji epidemické situace krizový štáb potvrdil návrat k některým preventivním omezujícím opatřením, o nichž se veřejnost dozvěděla už v pátek. Od pondělí budou povinné roušky v obchodech - jak pro zaměstnance, tak pro zákazníky. Roušky budou nutné i pro obsluhující personál v pohostinských zařízeních. V prostředcích hromadné dopravy jsou roušky nezbytné už několik týdnů.

Jmenný seznam účastníků akcí

Kromě toho organizátoři akcí, kteří předpokládají účast více než stovky osob, musejí úřady informovat nejpozději 48 hodin předem. Zároveň musejí pořídit jmenný seznam všech účastníků, aby se epidemiologům usnadnilo vyhledávání kontaktů v případě výskytu nákazy.

Pokud jde o cizince ze zemí mimo Evropskou unii, při příjezdu do Chorvatska musejí do karantény na dva týdny. Karanténa může být výjimečně i kratší, avšak s povinným testováním.

Chorvatsko po pandemii otevírá hranice turistům z vybraných zemí Chorvatsko po pandemii otevírá hranice turistům z vybraných zemí | Reuters

Deník Jutarnji list s odvoláním na registrační systémy napsal, že k dnešnímu dni se v zemi poprvé od začátku roku rekreuje více než půl milionu turistů, z nichž 430 000 jsou zahraniční návštěvníci. Podle turistické kanceláře HTZ jich je nejvíce z Německa, Slovinska, Česka, Polska, Rakouska, Slovenska a Maďarska.

Video  Češi po 1. vlně pandemie koronaviru vyrazili do Chorvatska: Nástrahy po cestě? Hlavně D1!  - Jakub Veinlich, Blesk Zprávy / hudebnibanka.cz - Different Sunshine
Video se připravuje ...

List mimo jiné dodal, že v období od 1. do 10. července „bylo realizováno téměř 600 000 příjezdů“, což je 46 procent počtu za stejné období loňského roku.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

SCHWARZENBERG ( 12. července 2020 23:55 )

Tady můžeš bapsat že jezdíš s Putinem na lov medvědů, když to nejde ověřit

strejda777 ( 12. července 2020 14:02 )

ludva je komik....hlavně pobavil tím, že mu jeho bytná v Chorvatsku tvrdí, "že u nich nic nehrozí a on tomu věří. To, že paní bytná potřebuje prachy mu nedochází?????

strejda777 ( 12. července 2020 13:00 )

ludva365: ludvo, ludvo....ty naivko, to že ti bytná řekla, že u nich nehrozí nic neznamená, že se stará o tebe ale o sebe a svoje finance! Právě novinky uveřejnili, že nakažení se vracejí mj.z Chorvatska (Řecka a Bulharska) a od příštího týdne tam jsou povinné roušky. Jinak přeji bráchovi a jeho 120 hostům na svatbě krásně a smysluplně prožitou karanténu. A ještě....chodíš ty vůbec v česku ven? Já jen že netuším, kde chodíš, když vidíš všude knajpy s opiláma Čechama. Nemáš už náhodou zvýšenou teplotu?

BoziMilda ( 11. července 2020 21:41 )

Zato ty se lejnobruselu hrdinně postavíš, takže jsi z Covidu statečně posr.anej až za ušima.

Tara-Tara ( 11. července 2020 17:37 )

jen tam jeďte...čím víc, tím líp...k "bra­trům"­....př­iveze­te si nákazu a ještě budete o pěkné prachy lehčí

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa