Sobota 27. listopadu 2021
Svátek slaví Xenie, zítra René
Zataženo, sněžení 2°C

„Dře do morku kostí.“ Epidemiologa s milenkou se po porušení karantény zastala tchyně

Autor: Darina Jíchová - 
7. května 2020
14:40

Skandál kolem „profesora karantény“, jak britský tisk přezdívá epidemiologovi Neilu Fergusonovi, pokračuje. Profesor na Královské univerzitě v Londýně, který působil jako poradce britské vlády, rezignoval. Novináři ho přistihli při porušování karantény, k sobě domů si pozval svou vdanou milenku. Na Fergusonovu obranu vystoupila jeho tchyně. „Sedřel se do morku kostí, aby nás dostal z téhle tíživé situace, a takhle se mu odvděčíte?“ prohlásila. Příběh přinesl deník Daily Mail.

Ferguson se sám nakazil koronavirem způsobujícím nemoc covid-19 a poté, co se uzdravil, si k sobě domů pozval svou vdanou milenku Antonii Staatsovou. Ferguson je rovněž ženatý, se svou ženou ale žijí už dlouho odděleně. Staatsonová má zase s manželem „otevřené manželství“.

Epidemiolog se po vypuknutí skandálu vzdal všech vládních rolí, připustil, že z jeho strany šlo o chybu. Ministr zdravotnictví Matt Hancock jeho rozhodnutí rezignovat považuje za správné.

Tchyně: Pro boj s koronavirem udělal všechno

S tím rozhodně nesouhlasí Fergusonova tchyně Eileen Pirieová (79), ta se domnívá, že novináři z jeho aférky udělali mediální senzaci. Poukázala na to, že to byl právě Ferguson a jeho tým, který přiměl premiéra Borise Johnsona, aby přijal bezpečnostní opatření proti koronaviru.

„Je hanebné, co o něm teď píšou, a to jen pro to, že si domů pozval nějakou ženu? On sám žádné restrikce neporušil. Má právo na to mít milenku, s manželkou – mou dcerou Kim, už si dlouho není blízký,“ uvedla Pirieová.

Fergusonova milenka Antonia Staatsová v minulosti pracovala pro neziskovou organizaci Avaaz. Fergusonova milenka Antonia Staatsová v minulosti pracovala pro neziskovou organizaci Avaaz. | Facebook/Avaaz

„Je to opravdu takový skandál? Neil je jedním z lidí, kteří se neúnavně snaží dostat Británii z této tíživé situace. Dře do morku kostí, věnuje tomu veškerý čas, sám se nakazil. Nechápu, jak si můžete dovolit očerňovat někoho, kdo udělal pro zemi tolik dobrého,“ reagovala Pirieová.

Epidemiologa někdo udal

Pirieovou rovněž rozčílilo, že Fergusona očividně někdo udal, otázkou je kdo. Podle reportérů Daily Mailu to byli s největší pravděpodobností sousedé. Další možností je, že tisk o návštěvě Staatsové informovali příbuzní, případně přátelé jejího manžela Chrise Lucase. Spekuluje se, že na Fergusona mohl „bonzovat“ i někdo z vlády.

„Ano, možná to neměl dělat, ale od počátku roku je zavřený ve svém bytě v Londýně a pracuje na plánu proti koronavirové krizi, rodinu – svého syna měsíce neviděl, má jen pár přátel a obrovskou odpovědnost. Když se uzdravil, pozval si domů ženu. Je to jeho přítelkyně? Možná, já nevím. Upřímně, kdo si v době karantény nikoho domů nepozval?“ dodala Pirieová.

„Neil je skvělý muž“

„Takhle mu oplácíte všechno, co pro Británii udělal,“ posteskla si Fergusonova tchyně. „S dcerou mají šestnáctiletého syna, žijí odděleně, ale jako rodiče působí jako tým. Jsme si stále všichni blízcí, trávíme spolu Vánoce,“ uvedla.

„Neil většinou vaří. Je to skvělý muž a jediné, čím se teď provinil, je, že si domů dovolil pozvat ženu,“ pokračovala Pirieová. Zmínila se také o tom, že Ferguson se nakazil koronavirem ve stejné době, kdy Johnson, tj. kolem 27. března.

Britský premiér Boris Johnson Britský premiér Boris Johnson | Reuters

„Nevím, kdo nakazil koho, ale Boris se potkal se spoustou lidí,“ poukázala na to, že premiér Johnson ihned po propuštění z nemocnice spěchal za svou snoubenkou Carrie Symondsovou a nikdo se nad tím nepozastavil. „Samozřejmě, že Neil, který vyznává zdravý životní styl a je v kondici, se s tím vypořádal líp než chudák Boris,“ zakončila Pirieová.

Policie porušení karantény vyšetřovat nebude

O Fergusonovi se nyní píše jako o „arogantním pokrytci, který podkopává vládní rozhodnutí a myslí si, že pro něj pravidla neplatí“. Noviny přišly s přezdívkou „profesor karanténa“, protože to byl právě on, kdo doporučil přísná opatření, včetně karantény, omezení pohybu a shromažďování a sociálního distancování. Někteří Fergusonovi kritici se dokonce dožadovali toho, aby jeho porušení karantény vyšetřovala policie.

„Jeho chování nás zklamalo, ale rozhodně neplánujeme zahájit vyšetřování nebo jeho stíhání. Sám přiznal chybu úsudku a za svůj čin přijal plnou zodpovědnost,“ uvedl mluvčí policejní stanice Scotland Yard. Za epidemiologa se postavil také jeho zaměstnavatel Královská univerzita v Londýně.

tomik007 ( 7. května 2020 18:04 )

Az ji nej chlupiska letaly

tomik007 ( 7. května 2020 15:04 )

Pomodlil se a skočili na to

Zobrazit celou diskusi
Další videa