Epidemiolog prozradil, kdy je člověk skutečně vyléčený. A proč je problém stolice?

Autor: Iva Dvořáková - 
7. května 2020
05:00

Už nějakou dobu se objevují dobré zprávy o tom, že se stále zvyšuje počet lidí, kteří byli z nákazy vyléčeni. Kdy se pacienti za zdravé mohou opravdu považovat a jakými jinými cestami než dýchacími se virus dostává do těla? Na to se Blesk ptal předního epidemiologa doc. Rastislava Maďara.

Koronavirus se do organismu dostává přes dýchací cesty. „Do plic proniká tak, že se naváže na speciální receptory, které použije jako »výtah« do plicních buněk. Ty pak napadne,“ vysvětluje proces nakažení docent Maďar a dodává: „Ovšem průzkumy také ukázaly, že virus vstupuje přes podobné receptory i do střevních buněk a vylučuje se stolicí až několik týdnů. Proto pracovníci čističek odpadních vod musí používat také velmi důsledně ochranné pomůcky.“

Epidemiolog Rastislav MaďarEpidemiolog Rastislav Maďar | Blesk:Jakub Poláček

Čím víc, tím lépe?

U mnoha lidí probíhá nákaza bezpříznakově. „Nevíme přesně u kolika, ale mluví se o 10 až 40 % populace. Možná se to zdá jako nebezpečně vysoké číslo, ale opak je pravda. Čím víc lidí má takovýto bezproblémový průběh, tím dříve se promoří naše populace. Protilátky vytvořené po nemoci dají vzniknout tzv. kolektivní imunitě a ta bude následně chránit i zbylou část populace. Jen se musíme snažit uhlídat, aby postupné promořování zasáhlo co nejméně tu část populace, která je ohrožená vážným průběhem nemoci,“ uvádí epidemiolog.

Kdy je nakažený vyléčen?

Pokud je pacient v nemocnici, musí být po léčbě jeho klinický stav dostatečně dobrý, aby mohl být propuštěný do domácí léčby. „Zobrazovací vyšetření ukáže, jestli jsou plíce už úplně v pořádku. Doma pacient zůstává dalších 14 dní a za zdravého a neinfekčního se považuje tehdy, až dvoje testy prokážou negativitu. Mezi nimi musí být odstup minimálně 24 hodin. Pokud je nemocný s nákazou od začátku doma, po 14 dnech musí být alespoň 3 dny bez příznaků i bez užívané léčby a po dvou negativních testech již není infekční,“ uzavírá epidemiolog Rastislav Maďar.

Video Epidemiolog Maďar: Stále nemáme lehké spaní, může přijít druhá vlna nákazy - Bohuslav Štěpánek, Jan Jedlička

 

 

brano34 ( 7. května 2020 12:19 )

Přesně tak...
Advokáti mají na dlouhou dobu žně. Na odškodném vysoudí po státu miliardy.

jana999 ( 7. května 2020 10:41 )

takže stačilo opravdu nakažené zavřít na infekční a nemuseli se dělat ty šarády,

brano34 ( 7. května 2020 10:23 )

Až přijde opravdová pandemie s uzavřením hlavního města Prahy, epidemiolog neudrží stolici

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud