Sobota 2. března 2024
Svátek slaví Anežka, zítra Kamil
Oblačno 11°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Proti koronaviru je imunní jen málo Čechů. Prymula: Na přenos nákazy stačil jogurt

Aktualizováno -
6. května 2020
09:55
Autor: ČTK, sab - 
6. května 2020
07:50

Studie kolektivní imunity odhalila jen 107 pozitivních na covid-19 mezi 26 549 testovanými. Nejméně na 100 000 lidí bylo v Brně, nejvíc na Litovelsku. Což ale zároveň znamená, že jen minimum Čechů má vůči nákaze protilátky, uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Upozornil přitom, že viru se jen tak nezbavíme a do budoucna bude potřeba řešit lokální ohniska. Náměstek pro zdravotní péči a vedoucí projektu Chytrá karanténa Roman Prymula zmínil konkrétní případ prodejny potravin a smíšeného zboží na Zlínsku. Tam se navzdory hygienickým opatřením nákaza šířila mezi zaměstnanci i zákazníky.

„Je třeba říct, že se tam došlo k případu, kdy se nakazil zákazník jenom tím, že si šel koupit jogurt do té prodejny. Nic jiného neudělal a přesto u něj došlo k výskytu této nákazy,“ řekl na tiskové konferenci epidemiolog Roman Prymula. Šlo o čtrnáctiletou dívku, která navíc měla rukavice.

Obchod dezinfikovali několikrát denně

Nákaza se rozšířila v obchodě s potravinami a smíšeným zbožím velkém 405 metrů čtvrečných. A nedá se říct, že by tu nedodržovali hygienická opatření. Pečivo tady prodávali výhradně balené, několikrát denně dezinfikovali plochy i povrchy a u poklady bylo plexisklo. 

K dispozici měli všichni zákazníci jednorázové rukavice i dezinfekci hned u vstupu. Součástí prodejny byla i výdejna zásilek objednaných z internetu. Uličky mezi regály byly široké průměrně 2,5 metrů.

Prodavačky a zaměstnanci obchodu podle informací Centrálního řídícího týmu, které představil Prymula, používali rukavice, roušky, štíty, dezinfikovali si ruce. V rámci směn se ale potkávali všichni zaměstnanci. Fungovaly zde směny, podle kterých bylo pět lidí v práci dopoledne a čtyři odpoledne, někdy se ale překrývali.

Nemoc se rozšířila mezi zaměstnance, zákazníky i rodinné příslušníky zaměstnanců. Kromě dívky se v obchodě nakazilo dalších 41 lidí. zdrojem nákazy byl někdo z personálu.

Podle informací z šetření se lidé před obchodem nesrocovali a obchod navštěvovali individuálně. Prodejna je uzavřená od 16. 4. 2020. Všechny případy jsou podle epidemiologů už dohledané a žádná další ohniska nezjistili.

Prymula: Je to rarita

Jak přesně se dívka i přes všechna bezpečností opatření nakazila, to není jasné. „Není tam opravdu zjištěno, jak došlo k tomu vlastnímu mechanismu nákazy. Je to naštěstí poměrně výjimečná věc. Jenom jsem tím chtěl ukázat, že i to se stát může,“ upozorňuje Prymula.

Oproti tomu další případ, který Prymula představil odůvodnitelný je. Na oddělení následné péče v nemocnici v Mariánských Lázních, kde se rozšířila nákaza za necelý měsíc mezi 58 lidí, byla před vypuknutím epidemie nevhodně nastavená epidemiologická opatření.

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha to, že se dívka nakazila i za dodržení hygienických opatření, není důvod ke zpřísnění podmínek. „Myslím si, že jsou dostatečná. Toto je nějaký případ, případová studie na základě této prodejny. Určitě bude probíhat další šetření,“ řekl ministr.

Výjimečnost případu potvrzuje i šéf týmu chytré karantény Roman Prymula. „Abysme nedělali z komára velblouda -  je to opravdu jeden případ. Ukazuje se, že tohle není cesta úplně frekventní. To je raritní záležitost. Takže zase abysme tady nedělali nějaká složitá opatření, která zas tak klíčová nejsou. Ale stát se to prostě může, tak abychom na to mysleli a abychom se zbytečně neexponovali nějaké nákaze,“ řekl Blesk Zprávám Prymula.

Obchody nejsou bez rizika, varuje Vojtěch

„Zase nemůžeme zavést opatření, která nebudou realizovatelná pro nějakou širší populaci a provozovatele obchodů a obchůdků,“ vysvětlil ministr zdravotnictví Vojtěch. Tento případ podle něj ukazuje, že obchody nejsou bezrizikové.

„Tady byly různé debaty o tom, jestli hrozí nějaké riziko v obchodech nebo ne. Hovořil profesor Prymula o té německé studii, která deklarovala, že žádné riziko přenosu nehrozí v těchto provozech. Vidíme, že tomu tak úplně není,“ připustil Vojtěch s tím, že je to hlavně otázkou obezřetnosti a dodržování pravidel.

Podle ministra není důvod měnit nastavený plán rozvolňování opatření proti koronaviru, ale je potřeba chránit rizikové skupiny. Zaměřit se je podle něj nutné na lokální ohniska nákazy, například Chebsko nebo v posledních dnech Prahu. „Nemáme už plošný problém, ale musíme ho řešit lokálně,“ dodal. Právě na Chebsku je podle Prymuly 138 nakažených na 100 tisíc obyvatel, což je ještě o něco víc než v Praze. 

Vyléčených přibývá

Ani v nejvíce zatížených lokalitách nedosahuje podle předběžných výsledků podíl nakažených hodnoty pěti procent testovaných. Podle předběžných výsledků se podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška ukázalo, že lidí bez příznaků mezi nakaženými je asi 27 až 38 procent.

Reprodukční číslo je nyní 0,71. „Což znamená, že jeden nakažený jedinec stihne za dobu průchodu tou nemocí nakazit méně než jednoho člověka,“ řekl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Podle něj to naznačuje mizení epidemie v Česku. Počet vyléčených stoupá a pozitivně se vyvíjí i počet hospitalizovaných, aktuálně je v nemocnicích 300 lidí, patnáct procent z toho je ve vážném stavu.

Protilátky má málo Čechů

Drtivá většina Čechů nákazu ještě vůbec neprodělala. Odhalila to studie kolektivní imunity. Testováno bylo v rámci studie zhruba 26 500 lidí, mezi nimi asi 2400 chronicky nemocných pacientů.

Přes 5000 lidí bylo testováno v Praze a Brně, téměř 6700 v Olomouci, asi 3100 v Litoměřicích a 2400 lidí v Litovli, Uničově a Července, které byly na začátku epidemie hygieniky uzavřeny kvůli vysokému výskytu nakažených. Dalších 1200 lidí doplnili respondenti Akademie věd ČR (AV ČR) a 620 lidí přidal Český statistický úřad.

Testy respondentů ČSÚ ukázaly v Praze 0 až 1,48 procenta nakažených, v Brně až 1,87 procenta a v Olomouci až čtyři procenta. Mezi zvanými Akademií věd bylo až 1,29 procenta a IKEM 0,63 procenta. Mezi dobrovolníky, kteří se na testy sami přihlásili, pak v Brně 0,22 procenta, v Praze 0,4 procenta, v Litoměřicích 0,6 procenta, v Olomouci 1,29 procenta a v Litovli a Uničově 3,33 procenta.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

fandasever ( 7. května 2020 16:38 )

Nechápu ty debilní a zmanipulovaní titulky, to děvče se nenakazilo z jogurtu ale cestou do obchodu, v obchodě nebo cestou zpět z obchodu, kdo zmapoval všechny její aktivity a kontakty během nákupu??? Nikdo, jen se blbě překrucují fakta

gemino ( 6. května 2020 21:30 )

Koblihy věří všemu, co jim jejich guru estébák Bureš nalže...

slafa ( 6. května 2020 20:32 )

S rouskama immunity nebula.

erich ratzka ( 6. května 2020 20:16 )

Je to lež

naidka ( 6. května 2020 20:16 )

Prymula je zhmotněná deprese.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa