Čtvrtek 29. února 2024
Svátek slaví Horymír, zítra Bedřich
Oblačno 11°C

ČSSD i v době koronaviru zápasí o „přežití“. Zachrání ji Hamáček a jeho červený svetr?

Autor: Sabina Dračková - 
6. května 2020
05:30

Hnutí ANO premiéra Andreje Babiše je na špici. Ve volbách by mu dalo hlas 30 procent lidí. Zato ČSSD, která také sedí ve vládě, se propadá. Podle aktuálního průzkumu Phoenix research pro Blesk Zprávy má dokonce pouhých 4,7 procenta, což by nestačilo ani na poslanecká křesla. Samotného šéfa ČSSD Hamáčka ale lidé za to, jak si v současné situaci vede, oceňují mnohem víc než Babiše a jeho ministry. Na návrat sociální demokracie na výsluní to zřejmě podle politologa Jiřího Pehe stačit nebude.

Podle aktuálního průzkumu Phoenix Research pro Blesk Zprávy u voličů hraje prim hnutí ANO, které má něco málo přes třicet procent. Druzí jsou teď opoziční Piráti, nemají ale ani polovinu podpory, jakou má Babišovo hnutí. Ve volbách by teď získali 12,4 procenta a ještě za nimi je ODS s devíti procenty.

Babiš bere všem

„Jako jediné se těší oblibě zhruba třetiny respondentů, přičemž ani součet ODS a Pirátů, dalších v pořadí, se mu nevyrovná. Z potenciálu vládnoucího hnutí je rovněž zřejmé, že hlasy přebírá napříč politickým spektrem,“ komentuje stabilně vysoká čísla vládnoucího hnutí vedoucí výzkumných šetření agentury Phoenix research Peter Svoboda.

Kdo několik měsíců po sobě stabilně roste, je SPD. Co se týče dalších opozičních stran, jejich postavení je podle Svobody křehké. Jejich preference se nijak zásadně nemění, jsou ale nízké. „Je vidět, že jejich hlas je během koronavirové pandemie slyšet, ale nemá odezvu, a lidé tíhnou k těm nejsilnějším postavám: premiérovi a ministrovi vnitra,“ dodává.

Další strana, která se výrazně podílí na vládní politice alespoň svojí tolerancí vlády a společným hlasováním, je KSČM. Ani komunisté by se však podle průzkumu do Sněmovny nedostali. „Voliče už zjevně nemají čím zaujmout,“ zdůvodňuje Svoboda.

Červený svetr nestačil

Kdysi silná ČSSD, která dříve udávala směr české politiky se ale pohybuje na hranici 5 procent. Už v posledních volbách v roce 2017 měla ČSSD jen přes sedm procent. „Sociální demokracie utrpěla políček, je třeba vzít tento výsledek v potaz a zamyslet se, co dál,“ řekl tenkrát její šéf Milan Chovanec. Nyní je na tom podle průzkumů strana, která dřív volby vyhrávala, ještě hůř.

Její budoucnost je podle Svobody velkou neznámou. „Sice oproti minulým měsícům drobně posílila, ale je patrné, že lidé stále nespojují chování Jana Hamáčka s politikou jím zastoupené strany,“ míní.

Lidé schvalují Hamáčkovy kroky a rozhodnost, do preferencí ČSSD se to objektivně nepromítá, popisuje vedoucí výzkumných šetření agentury Phoenix research Peter Svoboda.

Poznávacím znamením Hamáčka se stal neformální červený svetr, který začal oblékat na tiskové konference po jednání vlády místo saka právě v době, kdy se začal profilovat jako „muž činu“. Červenou potom jako známku podpory oblékl i Hamáčkův tým na ministerstvu vnitra a několikrát i prezident Miloš Zeman. 

Z Hamáčkova svetru se stal s nadsázkou řečeno symbol boje proti koronaviru, zaujal i na sociálních sítích. Podle výsledků volebních průzkumů to ale voličům ČSSD nestačilo. Podle Peheho je Hamáček spíše v roli šéfa Ústředního krizového štábu než v roli předsedy sociální demokracie.

Velice pozitivně lidé hodnotí to, jak si šéf sociální demokracie Jan Hamáček počíná v době koronavirové krize, ve které se stal hlavním krizovým manažerem.

Po chaotickém Babišovi přišel klidný Hamáček, chválí Pehe

Jako trefu do černého hodnotí politolog Pehe celkově způsob Hamáčkova vystupování. „Po tom chaosu, který způsobil svými vyjádřeními do určité míry ministr Vojtěch, ale bohužel také pan premiér, který se ujal té role hlavního krizového manažera v těch prvních týdnech, ale prostě tu roli podle mého soudu nezvládal tím, jak působil chaoticky. Pak přišel poměrně klidný a rozhodný Jan Hamáček a tím svým vystupováním spoustu lidí uklidnil,“ říká s tím, že Hamáček lidem ukázal, že má Česko situaci pod kontrolou.

Právě lepší výsledek než premiér Babiš i jeho ministři má Hamáček v průzkumu projektu National Pandemic Alarm, který dělají společně agentury Nielsen Admosphere, NMS Market Research a STEM/MARK.

Nejhůř dopadli ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy v jedné osobě Karel Havlíček (za ANO) a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). „Je to pravděpodobně způsobeno tím, že řešení ekonomických dopadů pandemie je zmatené, plné často neplněných slibů, stejně jako nejasných a stále se měnících pravidel, která udržují zaměstnance i firmy v permanentní nejistotě,“ uzavírá Jan Tuček, ředitel STEM/MARK a jednatel European National Panels.

Hamáčka přeskočil jen epidemiolog Roman Prymula, který je od začátku hlavní tváří boje proti koronaviru a i opoziční poslanci a odpůrci vlády ho mají za odborníka. V současné situaci si Prymula vede nejlépe podle 29 procent lidí, Hamáček podle 27 procent.

Hamáček přebírá otěže za Vojtěcha

„Lidé prostě chtějí v takové situaci lodivoda, vůdce, který se chová razantně, říká ,tak to bude‘ a tak on vystupoval,“ dodal Pehe.

Ministr vnitra nejprve „zachraňoval situaci“, když za ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) převzal nákup a distribuci roušek a respirátorů. Ochranné materiály sehnal rychleji a levněji. Nyní bude Hamáčkovo vnitro namísto resortu zdravotnictví připravovat další postup ve věci pravomocí k uvolňování a zavádění opatření.

Rozšířit pravomoci pro sebe navrhoval Vojtěch kvůli tomu, že Sněmovna nepovolila prodloužit nouzový stav. Na jeho návrhu se ale ministři nedomluvili a otěže přebírá Hamáček. „Projednávání novely zákona o ochraně veř. zdraví bylo na vládě přerušeno, vnitro připraví do čtvrtka návrh dalšího postupu formou novely ústavního zákona o bezpečnosti ČR,“ uvedl k tomu Hamáček.

Už dříve také namísto Vojtěchova náměstka Romana Prymuly vstoupil do čela Ústředního krizového štábu. Prymula byl ostatně zvolen až po účelné změně pravidel, podle kterých měl být od začátku předsedou krizového štábu ministr vnitra, případně obrany.

Přešlapem může být Hašek i obchody s Čínou

Ale právě i nákupem ochranných materiálů se podle Peheho mohl Hamáček někomu znelíbit. „Značná část společnosti to vidí jako i kontroverzní,“ připomíná třeba v souvislosti s hlasy o tom, že se nenakupovalo od českých výrobců, ale z Číny.

Podle politologa ale Hamáček udělal pár přešlapů, které mu zřejmě voliči neodpustí - zejména ti „vlažní“, kteří na čas odešli k jiným stranám. Tím posledním je, že si vybral Michala Haška jako volebního manažera.

„Myslím si, že spousta lidí, která už možná začala uvažovat o tom, že by se přiklonila zpátky k ČSSD, tak prostě tím rozhodnutím udělat z Michala Haška - dalo by se říci hlavního z pučistů v tom lánském puči proti Bohuslavu Sobotkovi a velmi sporné postavy obecně, která se neustále potýká s různými kontroverzemi týkajícími se jeho vzdělání a podobně - takže prostě to spousta lidí vnímá negativně,“ vysvětlil Pehe.

Populární lídři v rozhádané straně

Vystupování má podle Peheho dobré nejen Hamáček, ale i ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) a další stranický kolega, ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček. To ale straně jako takové nepomáhá. „Ani teď si nedokázali poradit s tím dědictvím zemanismu, který se projevuje. Tu stranu už soustavně ničí už řadu let,“ připomněl politolog vztahy strany s jejím někdejším dlouholetým předsedou a současným prezidentem Milošem Zemanem, kterého například straníci v roce 2003 neprosadili na pozici prezidenta.

Hamáčkovy kroky pomohly podle Peheho jeho osobní popularitě, ale ne straně. ČSSD z popularity Jana Hamáčka podle Peheho nebyla schopná profilovat hned z několika důvodů. Zmiňuje hlavně vnitrostranické spory. Připomíná třeba kauzu odchodu Jaroslava Foldyny.

Vedení strany tak zřejmě čeká nelehký úkol. „Bude pouze na vedení strany, jak se postaví k jindy plonkovému období letních prázdnin, zdali a jakým způsobem se podaří přimět občany volit, když víme, že krajské volby jsou proti těm do Poslanecké sněmovny stabilně mnohem méně reflektované, a navíc v nich hraje podstatnou roli řada oznámených koalic, na sněmovní úrovni prakticky nemyslitelných,“ dodává Svoboda.

Na to, jak má předseda Hamáček v plánu dovést stranu k úspěchu ve volbách, Blesk Zprávám neodpověděl.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

mikes15 ( 6. května 2020 11:10 )

Děkujeme pane Babiš že jste to vzal

mord ( 6. května 2020 09:15 )

Ne určitě nezachrani to je možná zbožné přání kradoucich socanu Hamáček je naopak důvod proč bych nikdy tu loupící holotu nevolil smutný příklad jak chudackovi zachutnala moc. Taky je to odporný kseftar nákupy přes velmi podezřelé firmy co dodat sám si to podělal tou chamtivosti samozřejmě na oligarchu tenhle Šmudla zdaleka nema

bizon_pepa ( 6. května 2020 08:05 )

Ta strana není v ničem přínosem. Tak by asi nebyla žádná velká škoda, kdyby nepřežila.

hahans ( 6. května 2020 07:32 )

ČSSD o přežití "zápasí" už dlouho. Podstatný vliv mají její nesplněné sliby a tím podrazy na voliče a v poslední době jí ničí svým chováním a výroky Petříček ! Je nepoc­hopi­telné(­pokud nepáchá sebevraždu) jak mohla ČSSD na místo ministra zahraničí dosadit tak neschopného servilního diletanta ! O Hamáčkovi ani nemluvě !

horaIysa ( 6. května 2020 07:08 )

Možná to bude tím, že tan článek není primárně o volebních preferencích, ale především o ČSSD.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa