Hamáček řekl, kde se vzal červený svetr: O koronaviru a strašení, rouškách i sobcích

Autor: Jaroslav Šimáček - 
24. března 2020
05:01

„Jakmile má na sobě Jan Hamáček červený svetr, chová se a mluví jako státník,“ napsal na twitteru novinář Jiří Hošek. „Výborně se na to oblékl! Jakože doopravdy. Červený svetr výborný, ženské to milují,“ podotýkal starosta Řeporyjí Pavel Novotný (ODS). Červený svetr Jana Hamáčka (ČSSD) vzbudil rozruch nejen na sítích. Zaujala však i slova o těch, co poruší karanténu a mohou tak někoho zabít. V rozhovoru pro Blesk Zprávy Hamáček promluvil nejen o svetru, ke kterému ho přivedla jistá „zoufalost“. Ale i o nošení roušek a jejich dodávkách, hrozbě, že Češi nebudou rok, dva moci cestovat či útoku z ČSSD na ministra Adama Vojtěcha (za ANO).

Blesk zprávy: Pane vicepremiére, Nedělní Blesk vyšel s palcovým titulkem „Kašlali na karanténu“, problém zaujal hodně i čtenáře našeho webu. Co říkáte na neukázněné Čechy, kteří podle údajů ze svých plateb bankovními kartami vyrazili místo karantény po návratu z Itálie do obchodů na nákupy? Je to údajně poměrně výrazné procento, až 46 % Čechů, kteří jsou v podezření, že narušili nařízení vlády.

Jan Hamáček: Já bych to číslo 46 % nebral jako vytesané do kamene, protože je teoreticky možné, že část plateb proběhla tak, že člen rodiny, který byl v Itálii, někomu půjčil kartu a ten ji potom použil. Ale to nejsou všichni, i kdyby to bylo 30 procent, tak to ukazuje na to, že docházelo k porušování karantény a vypovídá to o zodpovědnosti těch lidí.

Vy jste už v minulosti upozorňoval na to, že ohledně porušování karantény končí legrace – a že bude kontrolovat dodržování i policie. Proběhly již nějaké namátkové policejní kontroly? A znáte jejich závěry?

Kontroly proběhly a probíhají. Pokud někdo bude přistižen při porušení karantény, tak je to správní delikt, který by měly řešit příslušné obce.

Vy jste porušování karantény líčil hodně emotivně. Lidé se mohou zapříčinit o to, že někdo zemře a do konce života je to bude mrzet. Za svá jasná i rázná slova jste sklízel chválu. Není to ale přece jen zároveň i strašení? 

Je to přesně to, jak to je. Není to emotivní, je to realita. Pokud jste nosičem viru a přijdete za někým, kdo se od vás nakazí, ještě pokud je k tomu řekněme náchylný, tak je zde riziko, že toho člověka zabijete.

Tak to prostě je. Jestli chce někdo důkaz, tak já, jakkoliv jsem byl na koronavirus testován

Přečtěte si pokračování článku s předplatným Premium
Získejte neomezený přístup již od 49 Kč měsíčně

Chci předplatné Premium

Další videa
Články odjinud