Nárůst počtu nakažených v Česku zesílil. Prymula: Plán uvolňování se ale měnit nebude

Autor: ČTK - 
22. dubna 2020
00:25

Pondělní data o počtech nakažených podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly naznačují, že dál roste počet nakažených s nemocí covid-19. Jde podle něj o první signál, že se projevilo spontánní uvolnění opatření o Velikonocích, který zatím nemá statistický význam. Je potřeba počkat na úterní a středeční data, řekl novinářům. Nové odhady vývoje epidemie chce resort zveřejnit ne ve středu jako v minulých týdnech, ale až koncem týdne.

Zatímco v neděli bylo mezi testovanými 1,38 procenta pozitivních, v pondělí to bylo 2,28 procenta. Nových případů bylo v neděli 92 ze zhruba 4000 testů, v pondělí 154 ze 6500 testů. K úternímu ránu bylo 6914 nakažených od začátku epidemie.

„Během víkendu byla pozitivita poměrně vysoká. Nijak dramaticky, ale když to vynásobíme dvěma, protože testů byla téměř polovina proti běžnému všednímu dni, tak se dostáváme na počet 160 nebo 180 případů, což už není pokles nových případů,“ řekl Prymula. Takto jednoduše to podle něj ale vynásobit nejde, takže bude zásadní úterní a středeční počet nových případů.

Zda může být nárůst způsobený i Velikonocemi, jsme se zeptali i dalšího experta. „Považuji to za následek nárustů počtu provedených testů. Uvidíme, co přinesou další dny. Zatím to není nijak dramatický vzestup,“ okomentoval čísla pro Blesk Zprávy epidemiolog Rastislav Maďar. 

Roušky jen v obchodech a MHD?

Plán uvolňování opatření se podle náměstka ministra zdravotnictví zatím měnit nebude, ani kdyby počet nových případů dál rostl. „Změnu by znamenala katapultace k hodnotám kolem 400 případů,“ uvedl. První a druhá vlna opatření by podle něj měla jít tak, jak je vláda zatím naplánovala. Příští pondělí by se tak měly otevřít například malé provozovny mimo nákupní centra.

Debata se vede také o nošení roušek ve venkovních prostorech. „Pokud půjdu sám venku, tak si dovedu představit, že v době brzké, zejména o prázdninách, se budou používat v uzavřených prostorech, MHD a podobně,“ řekl na dotaz ČTK náměstek. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) o víkendu v médiích uvedl, že je možné se o tom bavit v případě, že bude denně přibývat jen deset či dvacet nových případů.

20. 4. se znovu otevřely za bezpečnostních opatření farmářské trhy (20.4. )20. 4. se znovu otevřely za bezpečnostních opatření farmářské trhy (20.4. ) | Blesk:Tonda Tran

Podle Prymuly je třeba k tomu přistupovat selským rozumem. „Rouška by měla sloužit k tomu, abychom kolem sebe nešířili aerosol, a tam, kde jsou nakupeni lidé,“ dodal. Proto už vláda například povolila, aby je nenosili cyklisté nebo běžci, kteří se pohybují v přírodě. Lidé si to ale často vyložili tak, že pro běžce a cyklisty nejsou povinné vůbec a nenosí je ani například na frekventovaných cyklostezkách ve městech.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud